وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌ای برای واردات لوازم خانگی وجود ندارد، بلکه برنامه برای صادرات داریم و با چند کشور توافق شده تا خط تولید در آنها راه اندازی شود.

واردات لوازم خانگی در دستور کار نیست

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدرضا فاطمی امین در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: مهم‌ترین شاخص ارزیابی اقتصاد، میزان تولید است و بررسی آمارها حاکی از فعالیت بخش صنعت، معدن و تجارت و تولید است.

وی افزود: در چهارماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال تولید فولاد خام ۵.۲ درصد، محصولات فولادی ۴.۹ درصد، شمش آلومینیوم ۱۵.۷درصد، آلومینا ۸.۴ درصد، کنسانتره زغال‌سنگ ۲۰ درصد، شیشه جام ۷.۲ درصد، ظروف شیشه‌ای ۱۷ درصد، خودرو سواری کامل ۲۵۰ درصد، وانت ۴۷.۷ درصد، اتوبوس و مینی‌بوس و ون ۱۲۹ درصد، کامیون و کامیونت و کشنده ۱۴۸ درصد و تراکتور ۵۸ درصد رشد داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همچنین در بخش محصولات پتروشیمی رشد ۹ درصدی، الیاف اکریلیک رشد ۲۶ درصدی، الیاف پلی استر رشد ۵ درصدی، کفش رشد ۳۱ درصدی و تلویزیون رشد ۶ درصدی را شاهد بودیم. در برخی محصولات نیز کاهش تولید داشتیم که از جمله در تولید کمباین به دلیل چالش مدیریتی با تامین کننده ها اتفاق افتاد. همچنین تولید روغن خوراکی به دلیل حذف ارز ترجیحی ۲۶ درصد کاهش، سیمان ۳ درصد افت و تولید پودر شوینده با کاهش ۷ درصدی مواجه شد؛ با این حال هیچ گزارشی از کمبود کالا در پودر شوینده و روغن خوراکی نداشتیم.

واردات خودرو بلامانع است

فاطمی امین در خصوص واردات خودرو، گفت: واردات خودرو از نظر وزارت صمت بلامانع است. با توجه به ناترازی در بازار خودرو و اختلاف قابل توجه در عرضه و تقاضا که سبب دو نرخی شدن خودروها شده بود، خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شد بنابراین یکی از دلایل ما برای واردات در کنار افزایش تولید خودرو، نزدیک کردن عرضه و تقاضا در این بازار به هم بود.

وی اضافه کرد: در سبد محصولات خودروسازان داخلی، خودروی اقتصادی با کیفیت وجود ندارد، یعنی خودروهای موجود دارای پلتفرم قدیمی بوده و از کیفیت پایینی برخوردار هستند و باید از رده خارج شوند. با توجه به اینکه عرضه محصول جدید نیز حداقل ۱۸ ماه زمان می‌برد، این مسئله به سومین دلیل ما برای واردات خودرو و تنظیم آیین‌نامه واردات تبدیل شد.

خودرو

وزیر صمت گفت: از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ واردات خودرو وجود نداشت و یک انباشتگی در این زمینه به وجود آمد و بر این اساس در زمینه ترسیم ساز و کار واردات به شدت حساسیت وجود داشت. یکی از نکاتی که مصوبه قانون مجلس نیز بود موضوع انتقال فناوری در واردات خودرو است، اما این مسئله به معنای ایجاد محدودیت نیست.

وی توضیح داد: ما محدودیت ایجاد کردیم که خدمات پس از فروش باید از سوی وارد کننده انجام شود، اما ممکن است وارد کننده با هماهنگی شرکتی دیگر خدمات پس از فروش ارائه کند؛ در خصوص فناوری نیز طرف می تواند صرفا وارد کننده باشد و با شرکت دیگر برای انتقال فناوری هماهنگ کند.

فاطمی امین ضمن اینکه عرضه در بورس را اقدامی هوشمندانه برشمرد که موجب شفاف‌سازی می‌شود، گفت: اکنون با رقابتی که در بورس شکل گرفته، قیمت برخی خودروها در حال کاهش است و منافع غیر معقول و رانت‌ها را از بین خواهد برد که این مسئله به نفع مردم و کشور است.

وی با بیان اینکه وزارت صمت واردکننده خودرو نیست، گفت: ما با هیچ خودروسازی مذاکره نکرده و نخواهیم کرد، بلکه فقط ضوابط فنی، استانداردها، خدمات پس از فروش، انتقال فناوری و... را به عنوان محدودیت ها اعلام کرده ایم. در آیین‌نامه واردات خودرو ۲ محل برای واردات در نظر گرفته شده که نخستین آن، یک میلیارد یورو است که می تواند به انواع روش‌ها از جمله پرداخت رمز ارز انجام شود. محل دوم از طریق سرمایه‌گذاری خارجی است، یعنی سرمایه گذار خارجی که بخشی از سرمایه خود را صرف تامین ماشین آلات، خطوط تولید و... کرده، با باقی‌مانده مبلغی که مقرر بود سرمایه‌گذاری کند می‌تواند خودرو وارد کشور کند.

وی همچنین در خصوص اسقاط خودرو با انجام واردات، اظهار کرد: به این موضوع در قانون جدید ساماندهی خودرو اشاره شده که تعداد آنها توسط وزارت صمت و همچنین سازمان ملی استاندارد اعلام خواهد شد.

وی یادآور شد: تعیین واردات خودرو به ارزش یک میلیارد یورو فقط مربوط به سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

خودرو

خصوصی‌سازی صنعت خودرو

وزیر صمت تاکید کرد: اصلاح صنعت خودرو چهار سال به طول خواهد انجامید که دوره نخست آن تا پایان امسال است. پس از دو سال تغییرات در این صنعت برای عموم مردم محسوس خواهد شد.

وی درباره خصوصی سازی خودروسازی، بیان کرد: تا سال ۱۴۰۴ باید ۳۰ درصد تولید خودرو توسط خودروسازان غیر از ایران خودرو و سایپا انجام شود. هرچند قیمت گذاری ها به‌منظور خصوصی سازی شرکت های خودروسازی نیز انجام شده، با این حال واگذاری خودروسازان کار بسیار حساسی است.

صادرات لوازم‌خانگی در دستور کار است

فاطمی امین در خصوص تولید لوازم خانگی، اظهار کرد: در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با پارسال ۱۷ درصد رشد تولید در صنعت لوازم خانگی به ثبت رسیده است.

لوارم خانگی

وی تاکید کرد: برنامه‌ای برای واردات لوازم خانگی وجود ندارد، بلکه برنامه برای صادرات داریم و با چند کشور توافق شده تا خط تولید در آنها راه اندازی شده و ما قطعه و فناوری به کشورهایی نظیر روسیه، ارمنستان و عمان صادر و در آنها لوازم خانگی تولید کنیم.

افزایش معاملات بورس کالا با همکاری وزارت صمت

وزیر صمت به افزایش ۵۷ درصدی ارزشی و ۹۳ درصدی وزنی معاملات در بورس کالا در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه نخست پارسال اشاره کرد و گفت: افزایش معاملات بورس کالا با همکاری وزارت صمت اتفاق افتاده، به طوری که محصولاتی نظیر ام دی اف، شیشه و... برای نخستین بار وارد بورس شد.

وی تاکید کرد: وزارت صمت در یک سال گذشته به بورس کالا کمک کرده و امروز محصولاتی نظیر سیمان و فولاد به طور کامل در بورس عرضه می‌شوند.

رشد ۲۰ درصدی صادرات در ۴ ماهه امسال

فاطمی امین در ادامه با اشاره به اتفاقات خوبی که در حوزه تجارت خارجی کشور افتاده است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۳۸ درصد افزایش صادرات اتفاق افتاد. همچنین در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد افزایش صادرات محقق شد.

وی بیان کرد: در مورد کشور روسیه نمودارها به صورت نمایی بالا رفته است، به طوری که در تیرماه شاهد رشد ۱۲۰ درصدی صادرات و در مردادماه شاهد رشد ۱۸۰ درصدی صادرات در مقایسه با مدت مشابه پارسال هستیم. در مورد آفریقا نیز رشد صادرات ایران به آفریقا در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ در مجموع ۱۰۰ درصد بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =