قطع صادرات جریان گاز روسیه به اروپا، نگرانی‌ها از تشدید شرایط منجر به رکود اقتصادی را در این اتحادیه افزایش داد و موجب کاهش بیشتر ارزش یورو در بازارهای جهانی به زیر یک دلار شد.

اعتبار یورو در بازارهای جهانی در سرازیری

به گزارش کارآفرین نیوز، امروز اولین دوشنبه در بیست سال گذشته است که نرخ برابری یورو به دلار سطح ۰.۹۹ رسیده است. این، اولین بار است که در ساعات آغاز معاملات هفتگی بازارهای جهانی، چنین اتفاقی رخ می دهد.

تحلیلگران دلیل اصلی کاهش ارزش یورو به زیر یک دلار را افزایش نگرانی از وخامت شرایط اقتصادی در اروپا در پی قطع صادرات گاز روسیه به اروپا می دانند.

از یک سو، شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده (HICP) در منطقه یورو با کاهش بسیار روبرو شده است و از سوی دیگر، داده های رضایت بخش اقتصادی آمریکا از دستمزد و حقوق بخش غیرکشاورزی موجب شد شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطح دو دهه اخیر یعنی ۱۱۰ برسد که تحلیلگران، این موضوع را برای بازارهای جهانی و کامودیتی ها خوشایند ارزیابی نمی کنند. این اولین بار است که از ژوئن ۲۰۰۲ تاکنون، شاخص دلار در محدوده بالای ۱۱۰ جولان می دهد.

با آغاز فعالیت هفتگی بازارهای جهانی پس از قطع جریان گاز صادراتی روسیه به اروپا از چند روز گذشته، شاخص قیمت گاز در بورس TTF هلند برای تحویل در ماه آینده با ۳۰ درصد افزایش مواجه شد به گونه ای که به ۲۸۲.۵ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید. قرار بود پس از اتمام تعمیرات خطوط لوله نورد استریم ۱، صادرات جریان گاز از روز شنبه از سر گرفته شود که این موضوع، عملی نشد و نگرانی ها را از افزایش قیمت منابع انرژی و کاهش رشد اقتصادی اروپا افزایش داد. موضوعی که می تواند احتمال عمیق تر شدن رکود اقتصادی در این اتحادیه را تشدید کند.

از سوی دیگر، نگرانی از تصمیم بانک مرکزی اروپا (ECB) درباره افزایش نرخ بهره در این منطقه در روز پنجشنبه ۸ سپتامبر (۳ روز دیگر)، بر شدت نگرانی سرمایه گذاران افزوده است. بانک مرکزی اروپا نسبت به سایر بانک های مرکزی، تلاش کرده بود افزایش چندانی در نرخ بهره اعمال نکند اما با حاکم شدن شرایط نگران کننده ناچار است برای مقابله با نرخ تورم فزاینده، دست به افزایش نرخ بهره بزند و همین موضوع می تواند تضعیف بیشتر یورو را در پی داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =