دبیر انجمن صنفی فین‌تک، معتقد است با استفاده از رمزارز ملی فارغ از اینکه پرداخت تسهیل می‌شود، دولت‌ها هم دیگر نمی‌توانند در فضای غیر شفاف اقدام به خلق پول بدون پشتوانه کنند که باعث ایجاد تورم‌های افسارگسیخته شود.

رمزارز ملی سیستم بانکی را شفاف می‌کند

با رکوردشکنی‌های پی در پی بیت‌کوین و عبور قیمت آن از سد ۶۰ هزار دلار، دوباره پدیده رمزارزها برای حاکمیت‌ها و دولتها دارای اولویت و با اهمیت شد. تبلور این اهمیت به طور مصداقی خود را در رگولاتوری ذیل خرید و فروش رمزارزها اعم از مدیریت صرافی‌ها و شناسایی هویتی افراد فعال در این زمنیه و حرکت به سمت رمز ارزملی نشان می‌دهد.

در ماه‌های اخیر اغلب روسای بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف درباره رمزارز ملی بر پایه پول ملی کشور خود سخن گفته‌اند.

ایران هم از این قاعده مستثنی نبود، ۲۶ بهمن ماه سال گذشته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: «طی دو سال گذشته، تشکیل جلسات بررسی و قاعده گذاری در بالاترین سطوح سیاست گذاری های اقتصادی جهان در باره رمز ارزها بارها تکرار شده است و الگوی مواجهه با این پدیده، با اهداف متفاوت مورد بررسی قرار گرفته است.  از جمله اهداف بانک های مرکزی مختلف، افزایش کنترل درخصوص انتقال اعتبار، بین المللی کردن ارز ملی و حتی تغییر در معماری سیستم پولی است. بانک مرکزی هم با بررسی این روند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگوهای مختلف، در پی انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه است و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده است.»

در حال حاضر سوالات فراوانی مانند اینکه تفاوت بین رمزارز ملی و رمزارزهای جهان‌روا چیست؟ این شکل پول نسبت به اشکال دیگر چه مزیتی دارد؟ با استفاده از آن آیا می‌توان محدودیت‌های مالی و تحریم را پشت سر گذاشت و...وجود دارد 

برای پاسخ به این سوال‌ها و واکاوی مزایای و معایب رمزارز ملی به سراغ مصطفی نقی‌پور دبیر انجمن فین‌تک کشور و عضو هیات مدیره شرکت فناوری فناپ رفتیم.

نقی‌پور در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، اظهار داشت: در حال حاضر تنها کشوری که به صورت جدی برای اقتصاد خود چارچوب رمزارز ملی طراحی و حتی اقدام به انتشار محدود آن نیز کرده است، چین است. البته روس‌ها هم در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند اما تاکنون به صورت رسمی ارزی را عرضه نکرده‌اند.

رمزارز ملی سیستم بانکی را شفاف می‌کند

دبیر انجمن فین تک کشور در پاسخ به این سوال که اساسا دلیل حرکت دولت ها به سمت رمزارز ملی چیست؟ گفت: آنچه درباره کاربرد رمز ارز ملی مهم است، قابلیت ساماندهی مبادلات داخلی است. این موضوع را با مثالی از عملکرد غیر شفاف بانک مرکزی در چاپ بی‌حساب و کتاب پول می‌توان فهم کرد، هم اکنون مردم و فعالین اقتصادی به صورت روشن و شفاف نمی‌دانند بانک مرکزی چه مقداری پول چاپ کرده است که منتهی به تورم فعلی شده با وجود رمزارز ملی دیگر این نارسایی وجود نخواهد داشت.  

نقی‌پور گفت: با وجود رمزارز ملی همه مردم به روشنی می‌دانند چه میزان پول چاپ شده، به این صورت هزینه مسئولیتی چنین اقدامی برای مسئولان بالا می‌رود و در بزنگاه‌ها افراد نمی‌توانند تقصیرها گردن یک دیگر بیاندازند.   

وی افزود: به طور کلی رمزارز ملی می‌تواند یک شفافیت‌بخش بزرگ باشد، امروز می‌بینیم افرادی هستند که به نظام بانکی بدهکار هستند در عین حال دارایی عظیمی جای دیگر دارند و از پرداخت بدهی سر باز می‌زنند رمزارزها این تصویر مبهم را بر هم می‌زنند و باعث شفافیت سیستم مالی کشور می‌شوند.

رمزارز ملی تحریم‌ها را دور می‌زند؟

عضو هیات مدیره شرکت فناوری فناپ در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان امیدوار بود با رمز ارز ملی تحریم‌های مالی را پشت سر گذاشت؟ اظهار داشت: به صورت قطعی نمی‌توان به این سوال پاسخ داد اما به طورکلی مشاهده نشده که از رمزارزهای ملی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده شده باشد؛ بنابراین رمزارز ملی برای دور زدن تحریم‌ها کاربرد مناسبی ندارد اما برای مبادلات پولی دوجانبه بین‌المللی می‌تواند مناسب باشد.

رمزارز ملی سیستم بانکی را شفاف می‌کند

وی با بیان اینکه در فهم ماهوی رمزارز ملی نباید اشتباه کرد، اظهار داشت: رمزارز ملی همان پول ملی یک کشور است، نکته‌ای که در رابطه با رمزارزها وجود دارد این است که ساختار آنها غیرمتمرکز است، بنابراین هر تغییری بخواهد اتفاق بیافتد تمام مردم متوجه می‌شوند.

دبیر انجمن فین‌تک افزود: پس رمز ارز ملی دقیقا جایگزین همان پول ملی می‌شود؛ اگر قدرت اقتصادی کشور افزایش و به دنبال آن ارزش پول ملی هم بالا برود، ارزش رمزارز ملی بالا افزایش پیدا می‌کند و بالعکس.

نقی‌پور گفت: در واقع در حساب بانکی شما به ازای موجودی شما، اسکناسی وجود ندارد، در واقع دیتابیس حساب شما یک عدد است، وقتی تراکنش انجام می دهید آن عدد کم یا زیاد می‌شود، وقتی دیتابیس‌ها متمرکز هستند، امکان دست کاری و اعطای وام های بدون پشتوانه و چاپ پول به آن معنی وجود دارد، در واقع بانک مرکزی یک عدد را در دیتابیس ها می‌تواند تغییر دهد یا به بانک ها اجازه دهد که به عنوان استقراض در دیتا بیس خود عددی را بالا ببرند یا کم کنند، چیزی که در عالم حقیقت وجود ندارد.  

پایان سوء استفاده احتمالی بانک‌های مرکزی

وی تصریح کرد: به عبارت دیگر پیش از این پول به صورت متمرکز و بدون محافظت و رمزنگاری نگهداری می‌شد که همین بستری  برای سوءاستفاده توسط افرادی که به هر نحوی به هسته تمرکز دسترسی داشتند، بود.

رمزارز ملی سیستم بانکی را شفاف می‌کند

نقی‌پور ادامه داد: اما  در رمزارزهای ملی به صورت غیر متمرکز و محافظت شده، هر فعالیتی انجام شود به صورت شفاف مشخص خواهد بود ، بنابراین با چنین سیستمی به راحتی می‌توان مانع خلق پول شد، اگر هم خلق پولی رخ بدهد شفاف است و می‌توان مسبب آن را ماخذه کرد، این در حالی است که  خلق پول کنونی به راحتی و  پشت درهای بسته دور از چشم مردم انجام می‌شود، به دلیل اینکه بانک مرکزی قدرت تمام و کمالی دارد که می‌تواند هر تغییری را اعمال کند و کسی هم از آن خبر نداشته باشد. با این دست فرمان دولت ها صرفا برای حل مشکلات دوره زمانی خود شاید اقدام به هرکاری کنند و تبعات سخت تورمی آن برای دولت های آینده بماند.به ویژه اینکه دیده می‌شود این چاپ پول صرفا در برای هزینه‌های جاری و حقوق و مزایای انجام شده است. این یعنی در حالیکه اقتصاد تقویت نشده، رشد آنچنانی صورت نگرفته، سرمایه‌گذار خارجی رخ نداده اما پول چاپ می‌شود که تبعات بسیار زیادی خواهد داشت.

عضو هیات مدیره شرکت فناپ در پایان افزود:‌ اما در ساختار رمزارز ملی مجالی برای چنین اتفاقاتی وجود نخواهد داشت، بنابراین سد شفافیت در مقابل تصمیم‌های سلیقه‌ای و بی‌فکرانه قرار می‌گیرد و اجازه تصمیم‌های اشتباهی که منجر به صدمه زدن به اقتصاد کشور می‌شود را نمی‌دهد.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =