افزایش بهای اجاره مسکن محدود به منطقه خاصی نیست اما این مسئله در شهر تهران (در مقایسه با سایر کلانشهرها) به معضلی جدی تبدیل شده و رشد قابل توجهی داشته است.

بازار رهن و اجاره در تلاطم

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی ها نشان داده طی سال های اخیر قیمت ها در بازار رهن و اجاره مسکن به حدی بالا رفته که این بازار اکنون در شرایط بحرانی و حاد قرار گرفته است.

در حال حاضر به علت افزایش قیمتی که اتفاق افتاده بسیاری از مستاجران توان پرداخت هزینه های اجاره را ندارند و مجبور به جابجایی به محله های پایینی و حتی حاشیه ای شهرها شدند.

افزایش بهای اجاره نشینی محدود به منطقه خاصی نیست اما این مسئله در شهر تهران (در مقایسه با سایر کلانشهرها) به معضلی جدی تبدیل شده و رشد قابل توجهی داشته تا جایی که طبق گزارش اخیر بانک مرکزی، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده رشد ۴۵.۲ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل بوده است.

همچنین، رشد ماهانه شاخص کرایه مسکن اجاری شهر تهران در مردادماه امسال برابر ۴.۶ درصد بوده است. هنوز آماری از هزینه های اجاره نشینی در شهریورماه در دست نیست اما بررسی های میدانی نشان داده که نرخ ها در این بازار علیرغم اینکه از میزان جابجایی های مستاجران به دلیل نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی کاسته شده، ولی همچنان رشد صعودی دارد و مشخص نیست چه آینده ای در انتظار مستاجران است.

مسکن

با توجه به اینکه متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت اکنون بیش از ۴۲ میلیون تومان است، بسیاری از مستاجران که تا پیش از این امید به خرید واحد مسکونی نقلی در مناطق میانی یا پایینی شهر داشتند، قدرت خرید خود را از دست دادند و تنها در شرایط اعطای تسهیلات ویژه و کم بهره می توانند صاحب خانه شوند.

داده های آماری تایید کننده این ادعا است که اکنون سهم هزینه های مسکن در سبد خانوارهای شهری بیش از ۶۰ درصد است که رقمی قابل توجه در مقایسه با میانگین جهانی این شاخص (۱۵ تا ۲۵ درصد) است.

تامین هزینه های مسکن بیش از همه برای قشر کارگر جامعه دشوار است چرا که میزان دریافتی آنان حداقلی است. طبق تازه ترین آماری که هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ارائه کرده، ۸۰ درصد دریافتی کارگران را مسکن و اجاره بها می بلعد.

این مسئله نشان دهنده اوضاع پرتلاطم بازار مسکن است که نیاز به رسیدگی جدی دارد و شاید ساخت خانه های اجاره ای به شرط تملیک مستاجران، اعطای تسهیلات ویژه ساخت و نوسازی و خرید مسکن برای دهک های کم درآمد بتواند راهی برای بازگشت آرامش به این بازار باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =