اختلاف دستمزد زنان و مردان شاغل در مشاغل مشابه، از دغدغه‌های مهم زنان در اکثر کشورهای جهان است. در سال‌های اخیر، بسیاری از کشورها، گام‌هایی در راستای رفع تبعیض دستمزدی برداشته‌اند که از جمله آنها، شفافیت پرداخت‌ها است.

شفافیت پرداخت؛ راه‌حل رفع تبعیض دستمزدی

به گزارش کارآفرین نیوز، هنوز دستمزد برابر با مردان؛ یکی از دغدغه های زنان شاغل در بسیاری از کشورها است. میزان تفاوت دستمزد در کشورهای مختلف به صورت نمادین تخمین زده می شود زیرا حتی در کشورهایی که به تبعیض دستمزدی در جهان شهره اند نیز می توان معدود زنانی را یافت که در مشاغل یکسان، حقوقی مشابه مردان دریافت می کنند و چه بسا به دلیل تخصص و مهارت بیشتر، دریافتی بالاتر ولو اندک دارند. 

به همین دلیل، نهادهای بین المللی مرتبط با روابط و حقوق کار به رهبری سازمان بین المللی کار (ILO)، روز ۱۸ سپتامبر را روز برابری دستمزد نامیده اند. گرچه در برخی کشورها، روز متفاوتی در فرهنگ بومی نیز برای توجه دادن به این مقوله تعیین شده است اما با توجه به محوریت جهانی سازمان بین المللی کار، امسال این سازمان با شعار «شفافیت پرداخت؛‌ گامی در جهت رفع شکاف دستمزدی زنان و مردان» به این روز پرداخته است.  

سازمان بین المللی کار با تأکید بر لزوم ترویج شفافیت پرداخت، آن را تنها راه پایان دادن به تفاوت های دستمزدی زنان و مردان شاغل در مشاغل مشابه می داند.

این سازمان با تأکید بر آسیب وارده به بازار کار زنان و میزان دستمزد آنان با آغاز دوران پاندمی، به میانگین جهانی ۲۰ درصدی تفاوت میان دریافتی مردان و زنان اشاره می کند. در گزارش مطالعاتی این سازمان، تحلیل های آماری براساس میزان دستمزد پرداختی به زنان و مردان دارای تحصیلات یکسان، تجارب و مهارت های مشابه و ساعات کاری یکسان صورت پذیرفته است. در این گزارش، به عدم امنیت درآمدی زنان شاغل با توجه به مسئولیت های خانوادگی آنان در ساعات غیرکاری نیز اشاره شده است. از نکات حائز اهمیت گزارش، توجه تحقیقات به قراردادهای کوتاه مدت کارگران زن با وجود دستمزد کمتر بوده است.

این نهاد بین المللی تأکید کرده است اجرای دستورالعمل شفافیت پرداخت، امکان رفع تبعیض های دستمزدی و دستیابی به سطح پرداخت های عادلانه را چند برابر می کند.

این گزارش نشان می دهد در کشورهای غربی، این اختلاف برای دستمزد و مزایای دریافتی زنان رنگین پوست به ویژه زنان مهاجر آسیایی و آفریقایی بیشتر مشهود است.

پیشتر این سازمان با تصویب «قانون برابری دستمزد عادلانه برای مشاغل یکسان» (Equal Remuneration Convention) تلاش کرده بود توجه مقامات اثرگذار و کارفرمایان را به این مقوله جلب کند و صدمین پیمان نامه سازمان بین المللی کار موسوم به C100 نیز بر همین اصل استوار است.

بازار کار زنان

همچنین ائتلاف بین المللی دستمزد برابر (EPIC) به رهبری سازمان بین المللی کار (ILO)، نهاد زنان سازمان ملل (UN Women) و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نیز در سال های اخیر به دنبال تحقق هدف دستمزد برابر برای مشاغل مشابه برای زنان و مردان هستند.

 این ائتلاف اعلام کرده است برخی کشورها مانند فرانسه، لیتوانی و ایسلند از جمله کشورهایی است که تا حدود بسیار زیادی با این توافقنامه همراهی کرده اند و بعضی از کشورها مانند نیوزیلند و آفریقای جنوبی نیز گام های مهمی در این راستا برداشته اند.

اتحادیه اروپا نیز با تصویب دستورالعمل شفافیت پرداخت دستمزدها (EU Pay Transparency Directive)، گام بلندی در جهت پذیرش اصل «دستمزد برابر برای کار برابر» برداشته است. در روزهای اخیر این اتحادیه با تصویب پیش نویس لایحه تعیین حداقل حقوق با توجه به افزایش تورم برای تمامی کارگران شاغل در این اتحادیه اعم از زن و مرد تلاش کرد شفافیت پرداخت ها را افزایش دهد.

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (IUTC)‌ نیز در آستانه روز جهانی برابری دستمزد، از دولت ها خواست به معضل شکاف دستمزدی زنان و مردان پایان دهند.

به گزارش این نهاد بین المللی، در برخی کشورها اختلاف میانگین سطح دستمزد به ۲۰ درصد می رسد که گاهی در مشاغل غیررسمی و پرریسک تا ۲۷ درصد نیز افزایش می یابد. این کنفدراسیون همچنین در گزارش خود به افزایش این اختلاف در دوران پاندمی نیز اشاره کرده است.

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری همچنین اعلام کرده است در راستای گسترش محور اصلی چهارمین کنفرانس زنان جهان؛ «قراردادهای کاری جدید زنان مبتنی بر عدالت دستمزد» تعریف شده است.

یافته های گزارش تحقیقاتی سازمان بین المللی کار نیز به صورت مستند، در وبینار «ضرورت اجرای شفافیت دستمزدهای زنان و مردان» که ۱۶ سپتامبر در آستانه «روز جهانی دستمزد برابر» توسط ائتلاف بین المللی دستمزد برابر (EPIC) برگزار شد ارائه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =