در حالیکه کلاهبرداری‌های حوزه رمزارزها پایان ندارد، اخیرا کلاهبرداران با ایجاد طمع ۱۰ دلاری از طریق پیامک اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

کلاهبرداری رمزارزی ادامه دارد؛ این بار پیامکی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ شیوه‌های تازه بازاریابی در حوزه رمزارزها از طریق ارسال پیامک به کاربرانی که حتی در این عرصه فعال نیستند، می‌تواند به کلاهبرداری منجر شود.

اخیرا پیامک هایی برای مردم ارسال می شود که مشخصات یک حساب رمزارزی را فرستاده و در پیام خواسته شده که اطلاعات آن پیامک با کسی به اشتراک گذاشته نشود اما این پیامک یکی از روش های کلاهبرداری است.

در این روش، برخی سایت ها ادعا می کنند که ۱۰ دلار اعتبار به اشخاص مختلف می دهند اما اگر کسی اکانت ۱۰۰ دلاری بسازد می تواند آن ۱۰ دلار را هم داشته باشد، در حالیکه واریز ۱۰۰ دلار می تواند به کلاهبرداری منجر شود و این نوع کلاهبرداری رایج شده است.

اخیرا سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا اعلام کرد طی ۵ ماه اول سال جاری ۱۳۰۰ پرونده کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال ثبت شده است. این آمار در سال ۱۴۰۰ برابر با ۲۲۹۳ پرونده بوده است.

کلاهبرداری رمزارزی ادامه دارد؛ این بار پیامکی

به گفته رییس پلیس فتا، اولین ویژگی رمزارزها این است که به هیچ وجه به‌عنوان یک ابزار قانونی پرداخت بین متعاملین نباید مورد استفاده قرار بگیرد، چراکه پشتوانه قانونی ندارد. همچنین به‌عنوان ابزار تعهدآور پرداخت در شکایت‌های رسمی هم مورد استناد نباید شد.

علاوه بر این، در ماه گذشته اعلام شد کلاهبرداری ۹هزار و ۲۳۰میلیارد تومانی کشف شده و در این خصوص ۶ نفر که به متهم اصلی در امر خرید و فروش املاک کمک می‌کردند، دستگیر و روانه زندان شدند.

پروژه شکست‌خورده

نسیم نیکلاس طالب نویسنده کتاب "قوی سیاه" از جمله منتقدان رمزارزها از زمان پیدایش آنها بوده است. او معتقد است حتی بیت کوین رمزارز شماره یک دنیا نمی تواند در برابر هیچ چیز از خود محافظت کند.

او پیش از این، مقاله‌ای به نام "بیت‌کوین، ارزها و حباب‌ها" منتشر کرد و او در توییتی نوشت که بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان "آهنربایی برای نادانان" است.

این ریاضیدان و آمارشناس گفت که بیت کوین محصولی منسوخ برای دوره هایی است که نرخ بهره پایین است و پیش‌بینی کرد به دلیل تورم بالا، بیت کوین سقوط خواهد کرد، که این پیش بینی درست از آب درآمد.

کلاهبرداری رمزارزی ادامه دارد؛ این بار پیامکی

نسیم طالب در سال گذشته نیز نوشت، بیت کوین نه پول است و نه ذخیره ارزش و حتی به‌عنوان یک محافظ مالی در مقابل رژیم‌های سرکوب‌گر نیز شکست خورده است.

این نویسنده تاکید دارد، این ادعا که یک نوآوری مانند بیت کوین می‌تواند از همان ابتدای ایجاد آن به طلای جدید تبدیل شود، خطای استدلال است. زیرا طلا به‌لطف یک وایت پیپر به‌صورت دستوری به چیزی که هست تبدیل نشده است؛ بلکه در طول قرن‌ها انتخاب رقابتی در برابر سایر روش‌های ذخیره، پرداخت و کالاهای کلکسیونی و به اعتبار گذشته آن تبدیل به ذخیره [ارزش] شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =