آمریکا و اتحادیه اروپا هر بار با افزایش و یا تغییر شکل و شدت تحریم ها علیه روسیه، ناخواسته بر عدم تأثیرگذاری تحریم های پیشین صحه می گذارند اما روسیه همچنان در مسیر گسترش جغرافیایی کاربری کارت های میر پیش می رود.

اعتراف تلویحی تحریم‌کنندگان روسیه به بی‌اثری تحریم‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ هرچه بر شدت و میزان تحریم های آمریکا و کشورهای غربی علیه روسیه افزوده می شود، این کشور همچنان برای گسترش استفاده از کارت های بانکی میر (Mir) در سایر کشورها تلاش می کند به گونه ای که هر بار مقامات غربی را به فکر تصویب تحریم های جدیدتر می اندازد. 

پنجشنبه گذشته (۱۶ سپتامبر) دولت آمریکا، نام رییس سیستم پرداخت ملی روسیه (NSPK) را نیز به فهرست مقامات تحت تحریم اضافه کرد. یکی از ۲۲ مقام و نهاد روسی که اخیرا" تحت تحریم قرار گرفته اند ولادیمیر کوملِو (Veladimir Komlev)؛ رییس سیستم پرداخت ملی روسیه (NSPK) است.

اغلب این افراد به دلیل ایفای نقش در صنایع دفاعی و فناوری های پیشرفته روسیه، تحت تحریم قرار گرفته اند اما ۴ نفر از آنان به اتهام فعالیت برای گسترش سیستم پرداخت ملی و فعالیت در نظام مالی این کشور به این فهرست اضافه شده اند که کوملو؛ برجسته ترین آنها است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اعلام کرد:  روسیه از سال ۲۰۱۴ برای جلوگیری از اثرگذاری تحریم های کشورهای غربی، سیستم پرداخت ملی راه اندازی کرده است که  کوملو نقش بسزایی در گسترش جغرافیایی و تراکنشی کارت های میر در سایر کشورها داشته و دارد. روسیه کاملا" چراغ خاموش در حال یافتن راه هایی برای پیشرفت تدریجی سیستم پرداخت ملی و پیشبُرد فرایند پذیرش کارت های این سیستم در جهان است.

پس از انتشار این خبر، رویترز روز گذشته گزارش داد: وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد احتمال دارد هر مؤسسه خارجی که سیستم پرداخت میر را بپذیرد مورد تحریم قرار گیرد زیرا روسیه کاملا چراغ خاموش در حال یافتن راه های دور زدن تحریم ها است.

پس از اعمال تحریم ها بر استفاده از سیستم پرداخت های ویزاکارت (Visacard) و مسترکارت (Mastercard)، اهمیت استفاده و عملکرد صحیح کارت های میر نمایان شد. بانک مرکزی روسیه در واکنش به تحریم این مقام ارشد بانکی اعلام کرد روند فعالیت کارت های میر و خدمات پرداخت  ملی همچنان با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد.

رییس سیستم پرداخت ملی نیز اعلام کرد: شرکای خارجی ما مختار هستند درباره بسترسازی و ایجاد زیرساخت های لازم برای پذیرش تراکنش های کارت های میر تصمیم گیری کنند اما ما به مذاکرات و تلاش های خود برای گسترش جغرافیایی فرایند پذیرش و استفاده از کارت های میر ادامه خواهیم داد.  

هنوز سیستم پرداخت ملی (NSPK) و کارت های میر (Mir) در فهرست تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه گنجانده نشده اند. تحلیلگران می گویند این کار برای جلوگیری از اختلال در روند پرداخت صورتحساب اقامت گردشگران روس در هتل های کشورهای خارجی، فعلا" مسکوت مانده است.  

برایان تول (Brian O’Toole)؛ مقام سابق خزانه داری آمریکا و از اعضای اندیشکده شورای آتلانتیک (مستقر در واشنگتن) می گوید: نشانه هایی وجود دارد که روسیه تلاش می کند تا سیستم پرداخت داخلی خود را برای پرداخت های بین المللی جا بیندازد تا بتواند تحریم ها را دور بزند. تصمیمات اخیر در راستای جلوگیری از این موضوع است ولی فکر نمی کنم کسی نگران پرداخت های گردشگران روسی در هتل های ترکیه باشد.

بسیاری از تحلیلگران پس از اعلام فهرست جدید تحریم ها علیه مقامات و نهادهای روسیه، آن را نشانه ناکارآمدی تحریم های پیشین دانسته اند.

در حال حاضر، کشورهای مختلف از جمله کوبا، کره جنوبی، بلاروس، ترکیه و ویتنام و اغلب کشورهای به جا مانده از اتحاد جماهیر شوروی سابق به این سیستم پرداخت متصل شده اند و تراکنش های عادی و روزانه آنها تایید شده است.

چندین کشور دیگر از جمله ایران نیز در حال آماده سازی زیرساخت ها برای پذیرش تراکنش های کارت های میر هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =