مستاجران از ابتدای امسال تا ۲۴ شهریورماه معادل ۷۱ هزار فقره تسهیلات در قالب کمک ودیعه مسکن دریافت کردند. 

آخرین وضعیت پرداخت وام ودیعه مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، وام ودیعه مسکن یکی از برنامه های حمایتی دولت است که از سال ۱۳۹۹ در پی اعمال محدودیت ها و تعطیلی برخی کسب و کارها به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور به مستاجران پرداخت می شود تا اجاره نشینان بتوانند از طریق این وام بخشی از هزینه های مورد نیاز برای تامین سرپناه را دریافت کنند.

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام ودیعه مسکن برای متقاضیان شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان و برای سایر کلانشهرهای کشور ۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان مقرر شده است.

همچنین، سود این تسهیلات بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد بوده که ۵ درصد آن شامل یارانه می شود و مدت بازپرداخت آن نیز ۵ سال در نظر گرفته شده است.

مستاجران (اجاره نشینان متاهل، بانوان مجرد ۳۵ سال به بالا و آقایان مجرد ۴۵ سال به بالا) برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن لازم است به سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی https://saman.mrud.ir مراجعه و درخواست خود را ثبت و پس از تایید با مراجعه به بانک ها اقدام به دریافت تسهیلات مربوطه کنند.

البته با ابلاغ محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری به وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، پرداخت این وام دائمی شده و قرار است بانک مرکزی هر ساله با اعلام وزارتخانه و بر مبنای اعتبارات مصوب امکان پرداخت تسهیلات کمک ودیعه به مستاجران حائز شرایط را فراهم کند.

همچنین، بانک مرکزی مکلف به تامین شرایطی شده که بانک‌های عامل وثایقی چون حساب یارانه افراد، سهام عدالت و امثال آن ها را به عنوان ضمانت تسهیلات بپذیرند و در صورتی که این وثایق، تکافوی تسهیلات را داد درخواست ضمانت مازاد از آن ها از سوی بانک‌های عامل اعطای وام ودیعه مسکن ممنوع است.

طبق بررسی های انجام شده مستاجران از ابتدای امسال تا ۲۴ شهریورماه معادل ۷۱ هزار فقره تسهیلات در قالب کمک ودیعه مسکن دریافت کردند. بنابراین، بانک های کشور در مجموع ۴۰۰۰ میلیارد تومان وام ودیعه مسکن پرداخت کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =