بررسی سهم کشورها از کل بدهی جهان نشان می‌دهد ایالات متحده و ژاپن به ترتیب با ۳۱.۸ و ۱۸.۸ درصد، بیشترین سهم را دارند بطوریکه مجموعا بیش از نیمی از بدهی کل جهان را دارند.

آمریکا و ژاپن در صدر فهرست کشورهای بدهکار جهان

به گزارش کارآفرین نیوز؛ استقراض و فروش بدهی یکی از راه‌هایی است که کشورهای جهان در زمان کمبود بودجه به آن پناه می‌برند تا کسری خود را در تامین منابع مالی در مصارف عمومی جبران کنند. بدهی عمومی یا خارجی کشورها همواره از دو جهت مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ یکی ارزش ارزی این بدهی و دیگری نسبت آن به تولید ناخالص داخلی کشورها.

بر اساس آخرین آمارها، از نظر اسمی (عددی) آمریکا با ۲۰ تریلیون دلار یا ۲۰ هزار میلیارد دلار بدهی عمومی (دولتی) در صدر فهرست کشورهای بدهکار جهان قرار دارد.

آمریکا و ژاپن در صدر فهرست کشورهای بدهکار جهان

پس از آمریکا، این کشور ژاپن است که بیشترین بدهی را در حساب خود می بیند.

به غیر از آمریکا و ژاپن با بیشترین میزان بدهی جهان، چین ۷.۹ درصد، ایتالیا ۳.۹ درصد، آلمان و فرانسه هر کدام ۳.۸ درصد، انگلیس ۳.۷ درصد، هند ۲.۵ درصد، کانادا ۲.۳ درصد و برزیل ۲.۲ درصد از کل بدهی جهان را دارند.

آمریکا و ژاپن در صدر فهرست کشورهای بدهکار جهان

در سال گذشته، بانک جهانی پیش‌بینی‌ خود برای رشد اقتصادی در ایالات‌متحده، منطقه یورو و چین را کاهش و هشدار داد که سطوح بالای بدهی و افزایش نابرابری درآمد، بهبود اقتصادهای در حال توسعه را تهدید می‌کند.

علاوه بر این، تحقیقاتی که در ماه های گذشته انجام شد، نشان داد تاثیر همه گیری ویروس کرونا و جنگ در اوکراین به عنوان عوامل اصلی افزایش بدهی دولتی در سال ۲۰۲۲ شناخته شده اند که با ۹.۵ درصد افزایش به رکورد ۷۱.۶ تریلیون دلار می رسد.

مقایسه بدهی با تولید ناخالص داخلی

مقایسه میزان بدهی با تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان یکی دیگر از راه‌های ارزیابی میزان بدهکاری کشورها و رتبه آنها در مقایسه با دیگر کشورهای جهان است. از این منظر نرخ کل بدهی دولت ژاپن ۲.۳۹ برابر تولید ناخالص داخلی این کشور یا به عبارت دیگر ۲۳۹ درصد بزرگی اقتصادی آن است که از این زاویه ژاپن بدترین شرایط را در میان کشورهای جهان دارد. پس از این کشور، یونان و لبنان قرار دارند.

ژاپن با رقم باورنکردنی ۲۳۹ درصد نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی، اولین کشور از این لحاظ و دومین کشور بدهکار جهان است.

از سوی دیگر، صندوق بین المللی پول (IMF) هشدار داده اگر یونان به همین روند ادامه دهد، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور به رقم سرسام آور ۲۷۵ درصد تا سال ۲۰۶۰ خواهد رسید.

البته لبنان نیز با ۱۴۹ درصد نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی (Debt/GDP)، سومین کشور است.

آمریکا و ژاپن در صدر فهرست کشورهای بدهکار جهان

نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در آمریکا هم بالاست، برای درک بهتر این موضوع، در نقشه موجود، هر چه رنگ بنفش، پر رنگ تر است شرایط بدهی آن کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی اش، بهتر و هر چه به سمت رنگ زرد می رود، شرایط بدهی آن کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی اش، بدتر است.

نرخ بدهی پایین برای ایران

اگرچه بر اساس آمار داخلی و بین‌المللی با کمی اختلاف، ایران حدود ۸ میلیارد دلار بدهی خارجی داشت اما بدهی خارجی ایران در خردادماه امسال با کاهش نسبت به اردیبهشت به لحاظ دلاری به ۷.۲ میلیارد دلار و به لحاظ یورویی نیز به ۶.۸ میلیارد یورو رسید. میزان بدهی خارجی ایران در اردیبهشت ماه معادل ۷.۴ میلیارد دلار و یا ۷ میلیارد یورو بوده است، بر این اساس، نرخ بدهی خارجی ایران نه تنها پایین است بلکه نسبت به تولید ناخالص داخلی نیز رقم خاصی محسوب نمی شود.

ایران با داشتن ۷ میلیارد دلار بدهی، نسبت به بدهی کشورهای دیگر تقریبا هیچ محسوب می‌شود و در مقایسه با شهروندان کشورهایی مانند سنگاپور که بدهی بالای ۲۰۰ هزار دلار دارند و حتی نسبت به سرانه بدهی مردم آمریکا که بیش از ۶۰ هزار دلار است، نرخ بدهی تنها ۸۳ دلار به ازای هر شهروند در ایران عملا صفر محسوب می‌شود.

آمریکا و ژاپن در صدر فهرست کشورهای بدهکار جهان

نرخ بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی بر اساس آمار سال ۲۰۲۱، تنها یک درصد بوده و این رقم نسبت به آمار سال ۲۰۲۰، ۴دهم درصد کاهش داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =