دولت هند در ماه‌های اخیر با تغییر قوانین صادرات، تلاش کرده است بازارهای داخلی این کشور را از افزایش قیمت های جهانی به ویژه در زمینه مواد غذایی دور نگه دارد. پس از شکر و گندم، این بار تغییر تعرفه صادرات برنج، کشورهای واردکننده را به تکاپو انداخته است.

بازار جهانی غذا همچنان در شوک تصمیم دولت هند

به گزارش کارآفرین نیوز، ده روز از اعلام خبر تصویب قوانین جدید صادراتی برنج هند می گذرد. نهم سپتامبر، دولت هند با هدف جلوگیری از افزایش قیمت داخلی برنج، تعرفه صادرات انواع برنج را به ۲۰ درصد افزایش داد و صادرات برنج شکسته را نیز ممنوع اعلام کرد. هند؛ بزرگترین تولید کننده برنج در جهان است به گونه ای که تا کنون بیش از ۴۰ درصد تقاضای زنجیره تأمین این محصول را پوشش می داده است.برنج

میزان تأثیر این اقدام دولت هند بر کشورهای آسیایی نامتقارن خواهد بود به گونه ای که به گزارش رویترز، فیلیپین و اندونزی بیشترین آسیب را از تعرفه های جدید خواهند دید.

۱۵۰ کشور، در مقادیر مختلف، واردکننده برنج از هند هستند و صادرات هند در سال ۲۰۲۱ به ۲۱.۵ میلیون تن رسید. این میزان بیش از مجموع صادرات چهار صادرکننده بزرگ این محصول – تایلند، ویتنام، پاکستان و آمریکا – است به همین دلیل کاهش عرضه یا افزایش قیمت برنج هند می تواند بازار جهانی این محصول را به شدت تحت الشعاع قرار دهد. 

ماه های جولای و آگوست؛ ماههای بسیار حیاتی برای کشاورزان هندی به ویژه شالیکاران محسوب می شود و شرایط جوی در این دو ماه به شدت بر اقتصاد این کشور اثرگذار است. خسارات ناشی از پدیده پربارش مانسون پس از گرمای بی سابقه هوا در این کشور که موجب تضعیف خاک زمین های کشاورزی شده بود سبب شد میانگین برداشت سالانه برنج در این کشور حدود 5.6 درصد کاهش یابد. 

سونال وارما (Sonal Varma)؛ اقتصاددان ارشد خدمات مالی می گوید: الگوهای بارشی نامتقارن و غیرمنتظره در بازه زمانی جولای و آگوست موجب شد بازدهی کشت برنج کاهش یابد.

استانهایی که عمده کشت برنج در آنها صورت می گیرد از جمله بنگال غربی، بیهار و اوتارپراش شاهد ۳۰ تا ۴۰ درصد بارش کمتر بوده اند. گرچه در روزهای پایانی آگوست، میزان بارش ها افزایش یافت اما به دلیل تأخیر در بارش ها و کاهش قدرت زمین پس از گرمای بی سابقه هوا، میزان بازدهی محصول کاهش چشمگیری داشت. شرایط جوی این چند ماه بر میزان برداشت محصول به شدت تاثیرگذار بوده است. 

پیش از این و با آغاز جنگ روسیه و اوکراین نیز هند با هدف کنترل قیمت در داخل کشور، صادرات گندم و شکر را محدود کرده بود. 

شوک دولت هند به اقتصاد فیلیپین

دولت هند در روزهای گذشته اعلام کرده بود با افزایش احتمال وقوع پدیده مانسون بین ماههای ژوئن و اکتبر، میزان برداشت برنج به طور میانگین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تُن کاهش خواهد یافت که معادل کاهش میزان برداشت سالانه ۷.۷ درصدی خواهد بود.

شرکت بین المللی سرمایه گذاری و مدیریت دارایی نامورا (Nomura) اعلام کرد: پیامدهای کاهش صادرات برنج هند از دو جنبه بر بازار جهانی تأثیر می گذارد. گرچه آثار این ممنوعیت بر کشورهایی که واردکننده برنج از هند هستند کاملا آشکار است اما کشورهایی که مشتری برنج هند نیستند نیز از افزایش جهانی ناشی از این این ممنوعیت، مصون نخواهند بود.

نامورا با اشاره به افزایش ۹.۳ درصدی قیمت سالانه در ماه جولای در بازارهای خرده فروشی، نسبت به تبعات جهانی این ممنوعیت هشدار داد. 

براساس آمار استاتیستا (مؤسسه تخصصی داده های بازار و مصرف کننده) ؛ فیلیپین بیش از ۲۰ درصد نیاز مصرفی برنج کشور را از هند وارد می کند و بیشترین آسیب را از این ممنوعیت خواهد دید. سهم این محصول در سبد غذایی شاخص قیمت مصرف کننده، بیش از ۲۵ درصد است که بالاترین رقم در سطح منطقه است.  این کشور، بزرگترین وارد کننده برنج و فرآورده های برنجی در آسیا شناخته می شود. تورم در این کشور در ماه آگوست به  ۶.۳ درصد رسیده بود که از پیش بینی میانگین ۲ تا ۴ درصدی هدف بانک مرکزی فراتر رفت که نشان می دهد افزایش تعرفه صادرات برنج هند نیز می تواند اقتصاد این کشور را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

برنج

اندونزی نیز با مشکلی مشابه روبرو شده است: ۱۵ درصد سبد غذایی شاخص قیمت مصرف کننده در این کشور به برنج وابسته است و افزایش قیمت برنج می تواند به شدت، اقتصاد این کشور را تضعیف کند. 

سنگاپور نیز از عمده ترین واردکنندگان برنج به شمار می آید که بیش از ۲۸ درصد برنج مصرفی در سال ۲۰۲۱ را از هند وارد کرده است. اما اقتصاد این کشور در مقایسه با فیلیپین و اندونزی از قدرت و ثبات بیشتری برخوردار است.

سبد غذایی در هزینه های خانوار در کشورهای پردرآمد مانند سنگاپور، چندان زیاد نیست اما در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط، بیشترین هزینه ها در بخش واردات مواد غذایی انجام می شود.

برندگان افزایش تعرفه برنج هند

اما تایلند و ویتنام به عنوان دومین و سومین صادرکننده برنج در جهان، بیشترین سود را از تصمیم جدید دولت هند خواهند برد و تلاش خواهند کرد جای هند را در بازارهای جهانی بگیرند. گرچه مجموع میزان صادرات این دو کشور از نیمی از صادرات هند نیز کمتر است اما بیشترین سود را از افزایش قیمت ناشی از اقدام دولت هند خواهند برد. 

برنج

بر اساس گزارشی که در ماه جولای منتشر شد ویتنام در سال ۲۰۲۱، حدود ۴۴ میلیون تُن برنج تولید کرده است و درآمد صادراتی این کشور از این محصول، ۳.۱۳۳ میلیارد دلار اعلام شده است. براساس آمار استاتیستا، بازدهی محصول برنج در تایلند در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۱.۴ میلیون تُن بوده است که افزایش ۲.۱۸ میلیون تنُی نسبت به سال ۲۰۲۰ اعلام شده است.  

وارما تأکید می کند: تمام کشورهایی که وارد کننده برنج از هند بوده اند، اقدامات خود را برای واردات برنج از تایلند و ویتنام آغاز کرده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =