قرار بر این بود سهام دو شرکت خودروسازی نیمه اول سال جاری واگذار شود، اما هنوز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و احتمالا در نیمه دوم سال این مهم محقق شود.

واگذاری شرکت‌های خودروساز همچنان بلاتکلیف

به گزارش کارآفرین نیوز، اواسط اسفندماه سال گذشته بود که آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به منظور بهبود شرایط تولید و عرضه خودرو و ایجاد تحول در این صنعت، دستوراتی خودرویی صادر کردند.

یکی از این دستورات ۸ بندی مربوط به تعیین تکلیف واگذاری مدیریت دولتی شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا حداکثر ظرف ۶ ماه به بخش غیردولتی بود.

با توجه به اینکه واگذاری دو شرکت خودروساز به بخش خصوصی پروسه ای زمان بر است و نیاز به طی مراحل قانونی و برنامه ریزی دقیق دارد این مهم هنوز به سرانجام نرسیده اما همانطور که علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت سیزدهم اعلام کرده، دستورات خودرویی رئیس جمهوری به صورت مستمر در حال پیگیری است و قطعا دولت تا اجرای کامل تمام بندها خودروسازان را رها نخواهد کرد و با جدیت این مسیر را دنبال می کند.

پیش تر نیز، مهدی مساحی دستیار ویژه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص واگذاری شرکت های خودروسازی اظهار کرد: سهام ایران خودرو و سایپا نیمه دوم سال جاری واگذار می شود و با توجه به اینکه هنوز کار کارشناسی آن تمام نشده نمی توان زمان دقیق واگذاری را اعلام کرد.

لازم به ذکر است که، واگذاری سهام خودروسازان در حالی قرار است تعیین تکلیف شود که مجموع زیان انباشته دو شرکت ایران خودرو و سایپا بر اساس آخرین صورت های مالی حسابرسی شده منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۱۴۰۰ برابر با حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان است و مطابق صورت های مالی تلفیقی، این رقم برای مجموع دو شرکت خودروساز بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.

زیان انباشته شرکت های ایران خودرو و سایپا سبب شده مجموع ارزش حقوق صاحبان سهام شرکت های اصلی منفی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =