در چند ماه اخیر، شرایط به گونه ای پیش رفته است که اقتصادهای پیشرفته برای کنترل نرخ تورم، حربه ای جز افزایش چندین باره نرخ بهره نداشته اند اما برآیند شرایط نشان می دهد چندان در مهار تورم موفق نبوده اند.

تب افزایش نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ نگرانی از میزان مصوب افزایش نرخ بهره در نشست امروز فدرال رزرو به شدت بالا گرفته است. سرمایه گذاران پیش بینی می کنند فدرال رزرو با افزایش ۷۵ واحد پایه ای، نرخ بهره را به محدوده ۳.۰۰ تا ۳.۲۵ درصد برساند.

به همین ترتیب، نگرانی ها از میزان اثرگذاری این افزایش بر کاهش نرخ تورم، بازه زمانی آن، و میزان تأثیر آن بر میزان اشتغال و رشد اقتصادی افزایش یافته است. نرخ تورم هدف فدرال رزرو، ۲ درصد است و تمام سیاست های انقباضی اخیر نیز در همین راستا اعلام شده است.

موضع هاوکیش و سیاست های انقباضی این روزها به امری طبیعی در میان بانک های مرکزی تبدیل شده است به گونه ای که از دهه ۱۹۹۰ تا کنون سابقه نداشته است. بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) در اوایل ماه جاری، نرخ بهره پایه را ۰.۷۵ درصد افزایش داد که بالاترین میزان افزایش از زمان تولد یورو به شمار می آید. بانک مرکزی سوئد نیز روز گذشته برای مقابله با بالاترین تورم سه دهه گذشته، در اقدامی غیرمنتظره، نرخ بهره پایه را یک درصد افزایش داد. نرخ تورم سوئد در ماه آگوست به ۹ درصد رسید.

گرچه فدرال رزرو؛ تنها بانکی است که امروز تغییر در نرخ بهره را اعلام خواهد کرد اما بانک مرکزی انگلیس (BoE)، سوییس و نروژ نیز اعلام کرده اند به زودی موضع خود را در مورد افزایش نرخ بهره در کشور اعلام خواهند کرد.

در آستانه اعلام تغییر یا عدم تغییر نرخ بهره در آمریکا، روند معاملاتی بازار فارکس روز گذشته نامساعد شد. شرایط مبهم جنگ روسیه و اوکراین نیز موجب شد رقم شاخص دلار به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۲ برسد.

افزایش بازدهی اوراق قرضه دولتی و رسیدن به بالاترین سطح ۱۵ سال گذشته نیز مزید بر علت شد و شاخص دلار در مسیر صعودی قرار گرفت. شاخص دلار امروز به ۱۱۰.۸۷ رسید که نشان دهنده افزایش ارزش آن در برابر شش ارز دیگر است.  

تشدید نگرانی ها موجب شد شاخص بازارهای سهام اروپا نیز مانند وال استریت در محدوده قرمز بسته شود. تصمیمات تکراری بانک های مرکزی برای افزایش نرخ بهره ثابت می کند دولت ها برای مهار نرخ تورم و دستیابی به نرخ تورم هدف، هیچ مستمسک دیگری ندارند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =