تداوم جنگ روسیه و اوکراین و پیامدهای ناشی از آن موجب شد سازمانهای بین المللی فعال در زمینه امنیت جهانی غذا، بار دیگر دست به کار شوند و برای جلوگیری از تشدید بحران گرسنگی در جهانی که هنوز از زیر بار طاقت فرسای پاندمی خارج نشده است هشدار دهند.

بیانیه تخصصی سازمانهای بین المللی متولی امنیت غذایی

به گزارش کارآفرین نیوز، دومین بیانیه مشترک رؤسای سازمان خوارو بار و کشاورزی (FAO)، صندوق بین المللی پول (IMF)،‌ بانک جهانی (WBG)، برنامه جهانی غذا (WFP) و سازمان تجارت جهانی (WTO) امروز در حالی منتشر شد که تب تند افزایش نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته حکمفرما است و نگرانی از وقوع رکود اقتصادی به بالاترین سطح در جهان رسیده است. 

بحران افزایش قیمت مواد غذایی و منابع انرژی در جهان، به مراحل حاد نزدیک می شود و قدرت خرید مردم در بسیاری از کشورها کاهش یافته است. اما بسیاری از افراد، دیگر توانایی تأمین مواد غذایی برای زنده مانی را هم از دست داده اند و بر تعداد افرادی که به کمک سازمان های بین المللی برای تأمین یک وعده غذای روزانه نیاز دارند بسیار افزایش یافته است. 

در این بیانیه آمده است:

تداوم جنگ روسیه و اوکراین، بحران جهانی عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه را به جاهای باریک می کشاند. افزایش قیمت و همچنین نوسانات قیمتی منابع انرژی، مواد غذایی و کودهای شیمیایی، تحدید سیاست های تجاری و اختلالات زنجیره تأمین دست به دست داده اند و بر هیزم این آتش می افزایند.

شرایط آب و هوایی سال جاری نیز عامل تشدید کننده تمام این عوامل است. با وجود برقراری نسبی صادرات غلات از دریای سیاه، به دلیل قیمت بالای مواد غذایی هنوز هم بسیاری از مردم جهان، امکان دسترسی به این مواد ندارند. با تداوم این روند انتظار می رود تعداد افرادی که با عدم امنیت غذایی دست و پنجه نرم می کنند بسیار بیشتر از پیش افزایش یابد.

نوسانات در بازار کود شیمیایی به ویژه در اروپا همچنان پابرجا است. به دلیل افزایش قیمت گاز و مشکلات تأمین آن، بسیاری از تولیدکنندگان اوره و آمونیوم، عملیات تولید را متوقف کرده اند. این اتفاق، کاهش میزان استفاده از کود را در فصل بعدی کشت در پی خواهد داشت که آثار نگران کننده آن را همه می دانند. 

کاهش آثار نگران کننده تنش های حاصل از اختلالات موجود در بازارهای جهانی، مستلزم تلاش مشترک براساس برنامه مدون و جامع است تا همه کشورها خود را متعهد به انجام و تحقق آن بدانند:

۱. حمایت از تولید مؤثر و تجارت کارآمد

تمام دولت ها باید خیلی سریع در سیاست های خود در زمینه تجارت محصولات کشاورزی و مداخلات بازار مانند یارانه ها و محدویت های صادرات بازنگری کنند. مداخلات کوتاه مدت با زمان پایان معین می تواند آسیب های بسیار کمتری از مداخلات و محدودیت های نامحدود داشته باشد.

گسترش تولید مواد غذایی مقوی و بازتعریف هدف مصوب حمایت ۶۳۹ میلیارد دلاری سالانه که دولت ها برای حمایت از بخش کشاورزی بر آن توافق کرده اند می تواند موجب تغییر شکل سیستم های غذایی، بهبود امنیت غذایی و افزایش کیفیت تغذیه شود.

برقراری روند تجارت آزاد در حوزه مواد غذایی، کشاورزی و منابع انرژی می تواند اتحرافات قیمتی سرسام آور را که جریان تولید مؤثر را به بیراهه می کشاند از میان بردارد.

کشورها باید به تعهدات خود در دوازدهمین کنفرانس وزرای کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) در زمینه رفع محدودیت های صادراتی بر تجارت مواد غذایی و کود شیمیایی و همچنین افزایش اقدامات در جهت تسهیل تجارت پایبند باشند.

۲. افزایش شفافیت

پایش بازار مواد غذایی می تواند به عنوان یک سازوکار هشداردهنده اولیه و کارآمد، نقش بسیار مهمی ایفا کند و باید با سیستم ردیابی شفاف سرمایه گذاری های جامعه بین الملل در جهت مقابله با بحران غذا به کار گرفته شود.

دولت ها باید داده ها و منابع ضروری برای حمایت از سیستم اطلاعات بازار کشاورزی (AMIS) را ارائه کنند تا شفافیت در بازار مواد غذایی از طریق پایش قیمت ها و موجودی مواد غذایی اصلی و همچنین در زمینه سیاست های مقابله ای دولت ها حاصل شود. علاوه بر این، ائتلاف جهانی برای امنیت غذایی (GAFS) در حال همسو کردن سیستم های پیگیری موجود در یک پنل متوازن است تا دولت ها بتوانند نیازها را بیابند و سرمایه گذاری ها را در جهت رفع آن با هدف جلوگیری از گسترش بحران سوق دهند.

۳. تسریع در نوآوری ها و برنامه ریزی های مشترک

تحقیق و توسعه کشاورزی؛ بخش بسیار مهمی است که همواره در مقوله سرمایه گذاری مورد کم توجهی قرار گرفته است. در حالی که بیشترین بازگشت سرمایه و بهره وری را دارد.

ایده های نوین و نوآوری ها می توانند نقش کلیدی برای رفع چالش های مزمن در زمینه امنیت مواد غذایی در جهان ایفا کنند؛ چالش هایی که در نتیجه تغییرات اقلیمی، فرسایش خاک و تضعیف اکوسیستم، آفات گیاهی و بیماری های دامی ایجاد و تشدید می شوند.

انتشار اقدامات و دستورالعمل های سازمان خواروبار و کشاورزی (فائو) با هدف عمل به آن و حمایت از کنسرسیوم OneCGIAR؛ مراکز بین المللی تحقیقاتی مشاوره ای در بخش کشاورزی، از جمله برترین اقداماتی است که می تواند رفع چالش های بلندمدت را محقق سازد.

این اقدامات باید به همکاری جمعی سیستماتیک و برنامه ریزی مشترک برای مرتبط ساختن فرصت های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت منجر شود و حمایت ها را در زمان مقتضی محقق سازد.

۴. سرمایه گذاری بر تحول در سیستم های غذایی

تقویت تاب آوری و مقاومت سیستم های غذایی در برابر ریسک هایی مانند جنگ، رخدادهای غیرمنتظره آب و هوایی، شوک های اقتصادی و بیماری ها از جمله اقدامات حیاتی است که می تواند

 پایش و تقویت گلوگاه های زیرساختی و گلوگاه های تأمین نهاده ها (مانند بذر و کود) برای برقراری سیستم کارآمد تأمین مواد غذایی بسیار ضروری است.

از آنجا که کشاورزان خُرد، بخشی از این زنجیره هستند حمایت پایدار و مؤثر از آنان به عنوان راهکاری مفید در بومی سازی زنجیره های تأمین، بسیار کارگشا خواهد بود.

مشارکت و همیاری بخش خصوصی نیز بسیار اثرگذار خواهد بود. شرکت بین المللی مالی (IFC)، پلتفرم امنیت جهانی غذا (GFSP) را راه اندازی خواهد کرد که در زمینه معرافی سرمایه در گردش و سرمایه گذاری های بلندمدت برای کسب و کارهای پایدار بخش کشاورزی و بخش های مرتبط در زنجیره تأمین غذا فعال خواهد بود.

انسجام عمیق تر بازارها می تواند از جهش یکباره قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کند و به متنوع سازی اقتصاد و ایجاد اشتغال بینجامد که تاب آوری همگانی را به ارمغان خواهد آورد.

در پایان این بیانیه، تأکید شده است: بر تعهد خود بر همکاری مشترک در مسیر تأمین امنیت غذایی و نیازهای تغذیه ای، مقابله با معضلات ساختاری بازارها و پیشگیری از آثار زیانبارتر، و در نهایت ایجاد و تحقق تاب آوری کشورها برای جلوگیری و کاهش آثار بحران های آتی استوار خواهیم ماند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =