عضو اتاق بازرگانی تهران ضمن تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از ظرفیت‌های موجود در راستای تولید ماشین‌آلات در کشور هستند، گفت: همچنان در بدنه دولت همان دیدگاه‌های سنتی نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که برای آنها مشکل‌ساز شده است.

آسیب دیدگاه‌های سنتی به شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز، افشین کلاهی عضو اتاق بازرگانی تهران درباره تولید ماشین آلات در داخل کشور و کاستن از وابستگی به دیگر کشورها گفت: بین صنعت و تولید تفاوت وجود دارد، اینکه شما یک صنعتگر باشید و به تولید ماشین آلات بپردازید یا تولیدکننده باشید، با یکدیگر متفاوت هستند. طی سال های گذشته در زمینه تولید ماشین آلات سرمایه گذاری هایی انجام داده ایم که نتایج مثبتی هم برایمان داشته اند.

وی در ادامه گفت: مبانی قانونی برای تولید ماشین آلات در کشور فراهم شده است. براساس قانونی که در مجلس تصویب شده، واردات ماشین آلات تعرفه بالایی دارد، این اقدام با هدف حمایت از تولید ماشین آلات در داخل کشور مصوب شد. شواهد نشان می دهد که سیاستگذاری های کلی نظام به سمت حمایت از تولید داخلی ماشین آلات و کاستن از وابستگی ما به دیگر کشورهاست.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: شرکت های دانش بنیان یکی از ظرفیت های موجود در راستای تولید ماشین آلات در کشور هستند که در قانون نیز حمایت از آنها پیش بینی شده است. در حال حاضر ما همچنان در بدنه دولت همان دیدگاه های سنتی را به شرکت های دانش بنیان داریم که برای آنها مشکل ساز شده است. تا زمانیکه همین دیدگاه های قدیمی وجود دارد، شرکت ها مدام در حال مبارزه و تلاش برای حل و فصل مشکلات مربوط به دریافت مجوزها، مالیات، بیمه و... هستند.

دیدگاه‌های سنتی به شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل‌ساز است

وی افزود: این موضوعات روزمره، بزرگترین چالش شرکت های دانش بنیان به شمار می روند شرکت ها به جای اینکه وقت و انرژی خود را در راستای رشد و بالندگی کشور صرف کنند، معطل حل و فصل این مشکلات می شوند. حمایت عملی از شرکتهای دانش بنیان امری اجتناب ناپذیر در مسیر توسعه صنعتی کشور است ضمن اینکه ما به لحاظ سیاستگذاری و قانونی کمبودی در این زمینه نداریم و در شعار نیز مکررا حمایت از این شرکت ها مطرح می شود، اما در عمل شرکت ها با مشکلات عدیده ای روبرو هستند. کماکان سازمان ها با همان آیین نامه ها و قوانین قبلی با شرکت های دانش بنیان برخورد می کنند و این به معنای هدر رفت انرژی این شرکت ها و عدم بهره بردن از توان آن ها برای توسعه صنعتی کشور است.

عضو اتاق بازرگانی تهران همچنین گفت: باید به سمت تولید ماشین آلات و کالاهایی برویم که برای‌مان دارای مزیت رقابتی و نسبی هستند و می توانیم به تولید نمونه های باکیفیت داخلی بپردازیم. تعرفه یک ابزار در دست دولت است که برای تولید کالای باکیفیت و دارای مزیت رقابتی می توانیم با تعرفه ها به شکلی بازی کنیم که به تولید داخلی کمک کنیم و به نوعی تعرفه‌گذاری هوشمند داشته باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =