با تداوم کم بارشی ها و خشکسالی در اقصی نقاط جهان، موجودی غلات در جهان به پایین ترین سطح یک دهه اخیر رسیده است به گونه ای که تحلیلگران، شرایط سال آینده را مشابه سال ۲۰۱۲ پیش بینی می کنند.

آژیر خطر قحطی در جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، جهان در حال گذران روزهایی است که کمترین موجودی غلات در چند سال اخیر در جهان، گزارش می شود.

براساس پیش بینی های آماریِ زنجیره تأمین غلات؛ به رغم آن که صادرات غلات از اوکراین تا حدودی از سر گرفته شد، اما از آنجا که تعداد کشتی های بارگیری شده چندان زیاد نیست و میزان برداشت و بازدهی محصول نیز در کشورهای اصلی تولیدکننده، کمتر از میزان پیش بینی شده اعلام شده است روزهای بسیار سخت و پرتنشی بر این زنجیره حکمفرما شده است.

آب و هوای نامساعد در مناطق اصلی کشاورزی از آمریکا تا فرانسه و چین، منجر به کاهش چشمگیر برداشت و بازدهی و در نتیجه کاهش سطح ذخایر و موجودی غلات شده است که خطر وقوع گرسنگی و قحطی را به ویژه در کشورهای بسیار فقیر افزایش می دهد.

نمودار موجودی ذرت

براساس آمار شورای بین المللی غلات (IGC)؛ در پایان سال زراعی ۲۳-۲۰۲۲، ذخیره ذرت موجود در جهان، تنها برای ۸۰ روز کفایت می کند که ۲۸ درصد نسبت به زمان مشابه در ۵ سال گذشته کاهش دارد. این حجم موجودی؛ پایین ترین سطح از سال زراعی ۱۱-۲۰۱۰ به شمار می آید؛ سالی که پیش درآمدی بر آغاز ناآرامی های ناشی از بحران جهانی مواد غذایی در سال ۲۰۱۲ شد.

براساس آمار سازمان ملل، در حال حاضر بیش از نیم میلیون کودک سومالیایی در منطقه شاخ آفریقا از بدترین قحطی قرن حاضر رنج می برند.

با پایان ممنوعیت صادرات از طریق دریای سیاه و امیدواری به بازدهی بالای محصولات در فصل تابستان، واردکنندگان غذا، تولیدکنندگان مواد غذایی و دامداران، دل خوش کرده بوند که وضعیت موجودی غلات بهبود می یابد.

تحلیلگران معتقدند: بهار آینده نیز بسیار کم بارش خواهد بود. گرچه پذیرش این موضوع، سخت است اما باید بپذیریم وضعیت موجودی در سال آینده در خوش بینانه ترین شرایط، مشابه سال ۲۰۱۲ خواهد بود.

برداشت غلات نیز به پایین ترین سطح در ۸ سال گذشته رسیده است. دانشمندان اقلیم شناس، تمام این موارد را به تأثیرات تمام ناشدنی تغییرات اقلیمی نسبت می دهند.

ذرت

آمریکا

آمریکا؛ بزرگترین تولیدکننده ذرت در جهان اعلام کرد پیش بینی شده است میزان برداشت به کمترین سطح در سه سال گذشته برسد.

براساس آمارهای رویترز، موجودی ذخیره گندم نیز در این کشور به پایین ترین سطح ۹ سال گذشته رسیده است. در مورد سویا نیز شرایط به همین منوال است.

فصل کشت آتی در آمریکای جنوبی نیز در صورت تداوم شرایط آب و هوایی، بسیار نگران کننده و تهدیدزا است. آرژانتین؛ سومین کشور صادرکننده ذرت نیز اوضاع بهتری ندارد و پیش از این، کاهش چشمگیر برداشت محصول به دلیل کم آبی در این کشور خبرساز شده بود.

اروپا

خشکسالی کم سابقه، کشاورزان قاره اروپا را نگران و متضرر ساخته است.

فرانسه به عنوان تولیدکننده اصلی غلات در اتحادیه اروپا نیز خبر از کاهش ۳۵ درصدی میانگین تولید در منطقه حاصلخیز شمال غربی این کشور می دهد. در ماه جولای، کمتر از یک سانتی متر در مناطق کشاورزی این کشور باران بارید و نگرانی کشاورزان را به شدت افزایش داد.

پیش بینی می شود بازدهی محصول در اتحادیه اروپا به پایین ترین سطح ۱۵ سال گذشته برسد. این اتفاق موجب خواهد شد این اتحادیه ناچار به افزایش ۳۰ درصدی واردات از اوکراین در سال ۲۳- ۲۰۲۲ شود. در سال گذشته، واردات اتحادیه اروپا از اوکراین حدود ۱۰.۴ میلیون تن اعلام شده بود.

با وجود ابهام آمیز بودن شرایط در اوکراین، به نظر نمی رسد اتحادیه اروپا بتواند بر کمک اوکراین در این مسیر، حساب ویژه ای باز کند.

هند

چین و هند

کشاورزان چینی نیز با مقوله خشکسالی به شدت دست به گریبان هستند. در ماه های گذشته، هشدار ملی اضطرار خشکسالی در چین صادر شد که می تواند زنگ خطر جدی برای اقتصاد جهانی نیز تلقی شود.

هند نیز به دلیل کاهش بازدهی محصول و جلوگیری از افزایش قیمت در بازارهای داخلی، محدودیت هایی بر صادرات برنج تصویب و اجرا کرده است. این تصمیم دولت هند موجب شد موج عدم امنیت غذایی در بسیاری از کشورها مانند فیلیپین که برنج، رکن اصلی سبد غذایی آنان محسوب می شود منتشر شود.

به نظر می رسد موج محدودیت های صادراتی که امسال بسیاری از کشورها با هدف تامین امنیت غذایی داخلی اعمال کرده بودند در سال آینده با شدت و حدَت بیشتری برقرار شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =