پاندمی موجب شد پوست اندازی فرهنگ جهانی در فضای اقتصاد بین الملل برای ورود به فاز «جهانی سازی» ناتمام بماند و بار دیگر هر کشوری، تنها به مصالح ملی و تأمین نیازهای داخلی خود بیندیشد. اتفاقی که با تداوم جنگ در اروپای شرقی، به شدت در حال گسترش است.

تورم جهانی فعلا ماندگار است

به گزارش کارآفرین نیوز، به گواه رهبران بزرگ بنگاه های بزرگ اقتصادی و تجاری دنیا، روند خوش بینانه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی که پیش از پاندمی پررنگ شده بوده بود بار دیگر با بروز پاندمی و جنگ، از عرصه اقتصاد بین الملل رخت بربسته است.

رهبران کسب و کارها در آسیا هشدار می دهند که تورم جاری در قیمت کالاهای مصرفی به این زودی ها از عرصه اقتصاد بین الملل جدا نخواهد شد.

مطابق توصیه های فعالان و تحلیلگران اقتصادی، اقتصاد جهانی به ناچار باید به تغییرات ساختاری جدیدی تن در دهد و تورم فعلی در قیمت کالاهای مصرفی در سطح جدید باقی خواهد ماند؛ سطحی که باید از این پس، آن را «نرمال» و عادی قلمداد کنیم.

وی شانکار (V. Shankar)؛ مدیرعامل «گِیت وِی پارتنرز»؛ شرکت سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور هشدار داد: در حالی که افزایش نرخ بهره ممکن است در نهایت به تعدیل قیمت دارایی ها منجر شود، روندهای جهانی زدایی (Deglobalization) و کربن زدایی (Decarbonzation) می تواند به جریان افزایش قیمت کالاهای مصرفی روزانه بینجامد.

شانکار که در کنفرانس جهانی مدیران عامل فوربس در سنگاپور سخنرانی می کرد تأکید کرد: صرفنظر از اینکه بانک های مرکزی چه تصمیماتی اتخاذ می کنند این تورم، به سرعت قابل کنترل و مهار نیست زیرا مشکلات ساختاری لاینحلی در لایه های پنهان اقتصاد وجود دارند که موجب افزایش قیمت ها می شوند.

جهانی زدایی

جهانی سازی با هدف یکپارچگی جامعه جهانی به ویژه در ایجاد امنیت زنجیره های تأمین و دسترسی به کالاهای ارزان تر، در حال هموارسازی مسیر توسعه اقتصاد بین الملل بود که پاندمی آغاز شد؛ تهدیدی جدید که با تمام حلقه های زنجیره تأمین گره خورد و در نهایت اختلال در زنجیره های تأمین جهانی اتفاق افتاد.

اما حالا کار به جایی رسیده است که تمام کشورها در حال ذخیره سازی کالاها و محصولات تولیدی در داخل کشور هستند یا نهایتا" تولیدات خود را به کشورهای دوست و هم پیمان صادر می کنند.

جهانی زدایی که پاندمی؛ سنگ بنای آن را گذاشت، حالا با آغاز و تداوم جنگ روسیه و اوکراین در حال گسترش قلمرو است.

به رغم تلاش سازمان های بین المللی برای جلوگیری از جهانی زدایی، جنت یلن؛ وزیر خزانه داری آمریکا در ماه جولای بر ضرورت تقویت تاب آوری زنجیره های تأمین از طریق پشتیبانی کشورهای دوست – گسترش تجارت با کشورهایی که ارزش های مشترک با واشنگتن دارند – سخن گفت.

مدیران عامل شرکت کننده در کنفرانس جهانی فوربس، روز گذشته متفق القول تأکید کردند شکل گیری این روند، می تواند مسیر جهانی سازی (Globalization) را به صورت جدی به چالش بکشاند تا جایی که دیگر میزان و هزینه تولید؛ ملاک قرار نمی گیرد و معیارهای دیگری بر اقتصاد بین الملل حاکم خواهد شد.

کربن زدایی

عامل دیگر در این مسیر ناهموار، تغییرات اقلیمی است که نباید از آن غافل شد. بسیاری از معضلات کاهش بازدهی محصولات کشاورزی و کمبود مواد غذایی در زنجیره های تأمین جهانی از این قسمت نشأت می گیرد.

تلاش های مسیر کربن زدایی نیز به افزایش قیمت ها می انجامد، زیرا تأمین مواد اولیه و اجزای مورد نیاز برای تولید کالاهای دوستدار محیط زیست به سختی انجام می گیرد.

کربن

به طور مثال؛ میزان تولید و مصرف جهانی گرافیت موردنیاز برای تولید خودروهای الکتریکی در سال گذشته حدود ۱ میلیون تُن بوده است اما در ده سال آینده می تواند تا ۱۰ میلیون تُن افزایش یابد. اما هنوز هیچکس نمی داند این میزان افزایش تقاضا، چگونه و از کجا باید تأمین شود.

شانکر می افزاید: اگر به صنعت سوخت های فسیلی نگاهی دقیق بیندازیم، کاهش حجم سرمایه گذاری ها نشان می دهد که در حال سپری کردن دوران گذار برای تعهد ورود به دوران اقتصاد مبتنی بر کربن صفر (حذف آلاینده های کربنی) تا سال ۲۰۳۵ هستیم. در حالی که سرمایه گذاری در حوزه صنایع تجدیدپذیر با سرعتی حدود یک سوم آنچه برای اقتصاد مبتنی بر کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ نیاز است در حال انجام است و این تناقضی آشکار است.

شانکر تأکید می کند: فاجعه غیرقابل اجتناب، در راه است زیرا سیاست جهانی و فشارهای اجتماعی بر اقتصاد، فشار وارد می کنند. به همین دلیل، این تورم به این زودی ها دست از سر اقتصاد بین الملل برنمی دارد.

هو کوآن پینگ (Ho Kwon Ping)؛ مدیرعامل هلدینگ بین المللی هتلینگ بانیان تری (Banyan Tree) در سنگاپور نیز با اشاره به ماندگاری تورم موجود خاطرنشان کرد:‌ نرخ بهره بالاتر، موضوع جدیدی نیست، بلکه نرخ بهره پایین یا صفر، غیرعادی بوده است. سال ها در برخی کشورها، نرخ بهره صفر یا حتی منفی بوده است.

تنش های آمریکا و چین؛ عامل نگرانی شرکت های بین المللی تجاری

پینگ تأکید کرد: خواه جهانی زدایی؛ عامل این شرایط باشد یا کربن زدایی، اصل موضوع بر تنش فزاینده میان آمریکا و چین صحه می گذارد که احتمال فروپاشی و تجزیه اقتصاد و تجارت جهانی را به دو بلوک تقویت می کند. بسیاری از رهبران تجاری در منطقه آسیا – اقیانوسیه و برخی مناطق دیگر جهان، برنامه ریزی هایی را مبتنی بر سناریوی کاهش تحریم های احتمالی علیه چین آغاز کرده اند. گرچه مقامات چین برای خودکفایی و ایجاد امنیت تأمین در بسیاری از زمینه ها از جمله انرژی، مواد غذایی و کالاهای اساسی اقدام کرده است و همچنان به این مسیر ادامه می دهد.

پینگ خطاب به مدیران عامل بزرگترین کشورهای چندملیتی جهان که در کنفرانس شرکت کرده بوند افزود: برای ما که شرکت زیرمجموعه همه ما در بیش از بیست کشور فعالیت می کند، شرایط بسیار سختی ایجاد شده است. فشارها برای اینکه بفهمیم نباید با کدام کشورها یا کدام شرکت های خاص، مراودات تجاری داشته باشیم بسیار بالا گرفته است. رهبران کسب و کارها نباید خوش خیال باشند و تصور کنند آمریکا و چین در آینده، سر سازگاری خواهند داشت.

آمریکا

چایرول تانجانگ (Chairul Tanjung)؛ مدیرعامل شرکت «سی تی» (CT) که یکی از بزرگترین شرکت های خوشه ای صنعتی اندونزی به شمار می آید نیز تأکید کرد:‌ کشورها باید به قواعد جدید همکاری بیندیشند تا در چارچوب آن بتوانند مراودات تجاری را بهتر و آسانتر پیش ببرند.

تانجانگ با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به زنجیره تأمین کالاهای مرتبط با کاهش سرعت تغییرات اقلیمی خاطرنشان ساخت: شرایط امروز جهان به گونه ای است که هر فرد، هر شرکت و هر کشوری تلاش می کند مشکلات خود را رفع و رجوع کند و پیروز میدان باشد.

کنفرانس جهانی مدیران عامل بزرگترین شرکت های بین المللی و افراد برجسته حوزه کسب و کار هر ساله توسط مؤسسه فوربس برگزار می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =