هر چند در سال جاری سقف مشخصی برای افزایش هزینه های رهن و اجاره مسکن (در پایتخت ۲۵ درصد و در سایر شهرها ۲۰ درصد) تعیین شد، اما در کلانشهرها بخصوص شهر تهران، شاهد افزایش ۴۰ درصدی هزینه های اجاره نشینی بودیم.

رهن و اجاره روی پلکان صعود

به گزارش کارآفرین نیوز، در اکثر مواقع هزینه های مربوط به رهن و اجاره مسکن به صورت سلیقه ای از سوی مالکان و صاحبان خانه ها تعیین می شود و آنچنان کنترلی روی تعیین نرخ ها در این بازار صورت نمی گیرد.

هر چند در سال جاری (همچون سال گذشته) سقف مشخصی برای افزایش اجاره بها تعیین و نرخ آن در شهر تهران ۲۵ درصد و در سایر شهرها ۲۰ درصد اعلام شد اما مالکان توجه چندانی به این مصوبه نداشتند و گاها شاهد افزایش بیش از ۴۰ درصدی هزینه های رهن و اجاره مسکن در کلانشهرها بخصوص شهر تهران بودیم.

البته در سال گذشته هم که سقفی برای افزایش اجاره بها در نظر گرفته شد، شاهد بودیم که مصوبه مربوطه به درستی اجرایی نشد و بسیاری از مالکان بیش از آن اقدام به افزایش بهای اجاره کردند و به نوعی این طرح شکست خورد. بهتر آن بود که امسال در کنار تعیین سقف افزایش هزینه رهن و اجاره، سیاست های کنترلی و نظارتی بر این بازار تشدید می شد و از این طریق حمایت بیشتری از مستاجران صورت می گرفت.

بررسی داده های آماری مربوط به هزینه های رهن و اجاره مسکن اثبات کننده این ادعا است که هزینه ها رشد بیش از ۳۰ درصدی داشته اند؛ به عنوان مثال شاخص کرایه مسکن اجاری شهر تهران در شهریورماه امسال نسبت به مردادماه رشد ۴۰.۹ درصدی داشته و این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶.۸ درصد رشد پیدا کرده است. بر این اساس می توان گفت که رشد ماهانه شاخص کرایه مسکن اجاری شهر تهران در شهریورماه معادل ۴.۶ درصد بوده است.

مسکن

از سویی، شاخص کرایه مسکن اجاری شهر تهران در شهریورماه سال ۱۴۰۰ به نسبت ماه مشابه سال ۱۳۹۹ رشدی معادل ۴۲.۸ درصد داشته است.

بنابراین، می توان گفت که تعیین سقف افزایش اجاره بها آنچنان اثری روی کنترل قیمت ها در بازار رهن و اجاره مسکن ندارد و بهتر است بجای آن نظارت ها بر این بازار تشدید شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =