این روزها در ترکیه، ضرب المثلی قدیمی دهان به دهان می چرخد که معتقدند حکمتی پشت آن نهفته است:‌ کسادی بازار، وقت خرید است و بر همین اساس، تمایل و گرایش مردم این کشور به صنعت بلاکچین با رشد چشمگیری همراه شده است.

ترکیه، دبیرخانه دائمی صنعت بلاکچین خواهد شد!

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ این روزها تب و تاب ورود به بازار رمز ارزها و استیبل کوین ها در ترکیه بالا گرفته است. حدود ۲۵ میلیون نفر در ترکیه هنوز حساب بانکی ندارند اما تخمین زده شده است بیش از ۲۰ درصد جمعیت این کشور، دارایی رمزارزی دارند.

اکوسیستم کریپتو و بلاکچین ترکیه در ماه های اخیر، سخت در تلاش است تا پایتخت این کشور را به مرکز جهانی تبلیغات یا شاید قطب جهانی بلاکچین تبدیل کند.

«بازار کم رونق؛ فرصت ساختن است»؛ این روزها مردم ترکیه این ضرب المثل قدیمی را فراوان به کار می گیرند یا فراوان می شنوند. بازار کریپتو در شرایط مطلوبی به سر نمی برد و بسیاری از سرمایه گذاران در حال خروج نسبی از این بازار هستند.

اما ترکیه از فعال ترین کشورها در این زمینه است. این صنعت در ترکیه توجه چندانی به حرکات بازار نشان نمی دهد و فراتر از فعالیت بازار خرسی یا گاوی، در حال تلاش است تا استانبول را به قطب جهانی بلاکچین تبدیل و به دنیا معرفی کند.

علاوه بر شمار قابل توجه سرمایه گذاران کریپتو، جامعه محلی بلاکچین نیز در این کشور هر روز پرشمارتر می شود و انجمن های دانشگاهی بلاکچین، دانشگاهیان، توسعه دهندگان بلاکچین و استارتاپ های وب ۳.۰ به این جریان می پیوندند.

برگزاری رویدادهای مختلف در حوزه کریپتو از جمله اقدامات این کشور برای جذب فعالان این عرصه است. رویداد ETHIstanbul، اقتصاد بلاکچین استانبول (BEI) و هفته بلاکچین استانبول از جمله تلاش ها برای نیل به هدف نهایی است.

تحلیلگران بر این باورند که نرخ فزاینده تورم سرسام آور در ترکیه از عوامل کلیدی تمایل و اقبال رو به گسترش مردم به دارایی های کریپتویی است.

اتریوم

ارکان اُز (Erkan Oz)؛ اقتصاددان ترک در تایید این مطلب می گوید: طیف وسیعی از مردم ترکیه احساس می کنند شاید هرگز نتوانند خانه و ماشین بخرند و در این سیستم مالی سنتی، دیگر امیدی نیز برای خرید وجود ندارد. به همین دلیل، گرایش به دارایی های کریپتویی به شکل چشمگیری در حال افزایش است.

گرچه به دلیل عدم وجود قوانین کریپتویی محکم و رسمی در جهت تامین امنیت این اکوسیستم، هنوز زمان اعلام قطعی رونق پروژه ها یا استارتاپ های بلاکچینی در ترکیه فرا نرسیده است اما تفاوت سرعت رشد صنعت بلاکچین این کشور در میان کشورهای اروپایی کاملا مشهود است.

ترکیه در سال ۲۰۱۸، اولین دانشگاه تخصصی بلاکچین را راه اندازی کرد گرچه دانشگاه استنفورد پیش از آن مرکز تحقیقات بلاکچین راه اندازی کرده بود اما این راه اندازی، اولیان اقدام تخصصی از این دست محسوب می شود.

اقتصاددانان عرصه اقتصاد دیجیتال و فعالان صنعت کریپتو تاکید می کنند: ترکیه باید هر چه زودتر زیرساخت های قانونی را فراهم کند که هم از سرمایه گذاران در برابر تهدیدات امنیت اطلاعات شخصی حفاظت کند و هم دارایی های کریپتویی و بلاکچینی را از انواع خطرات احتمالی مصون بدارد.

اکوسیستم کریپتویی پررونق بومی در ترکیه

این روزها ترکیه در تلاش است میزبانی رویداد سالانه آتی دیوکان (ETHDevCon) را به دست آورد.

ETHDevCon

این کنفرانس که مورد حمایت بسیاری از چهره های جهانی برجسته و فعال عرصه کریپتو می باشد می تواند توجه بسیاری را به استانبول جلب کند و علاقمندان و فعالان زیادی را به ترکیه بکشاند. این اجلاس هر ساله از ۱۱ تا ۱۴ اکتبر توسط بنیاد اتریوم دیوکان برگزار می شود و کنفرانس امسال پس از چندین بار تاخیر، از امروز (۱۱ اکتبر) در بوگوتای کلمبیا آغاز می شود.

توران سرت (Turan Sert)، فعال ترک تبار حوزه بلاکچین و نویسنده دو کتاب پرفروش حوزه کریپتو می گوید: ما دیر شروع کردیم ولی با سرعت مطلوبی در حال پیشرفت هستیم. باشگاه ها و انجمن های دانشجویان ترکیه در خارج از کشور تلاش زیادی کرده اند و انعکاس موفقیت آنان در کشور طنین انداز شده است.

سرت خاطرنشان می کند: انعکاس موفقیت انجمن های دانشجویی حوزه بلاکچین، سر و صدای زیادی به پا کرده و موجب شده است تعداد توسعه دهندگان این صنعت در ترکیه به شدت افزایش یابد. اگر نگاهی به حساب های کاربری افراد فعال در اکوسیستم بلاکچین ترکیه، نگاهی بیندازید هشتگ #DevConIstanbul را بسیار فراوان مشاهده می کنید.

ایده اصلی مجموعه تلاش ها برای برگزاری کنفرانس سال آینده در استانبول، یک چیز است: اگر نوابغ کریپتویی و توسعه دهندگان نخبه ما در شرایط فعلی نمی توانند به راحتی در این کنفرانس ها حضور یابند، کنفرانس را به خانه می آوریم.

نتیجه قطعی تلاش ها تا امروز

نشست دو روزه هفته بلاکچین استانبول (Istanbul Blockchain Week) از ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد که انتشار خبر برگزاری رقابت میان استارتاپ های وب 3.0 در این هفته موجب شده است بسیاری از فعالان استارتاپی و گیمرها برای حضور در این رقابت بی سابقه اعلام آمادگی کنند تا بتوانند با نمایش نبوغ خود، توجه سرمایه گذاران بین المللی حاضر را جلب کنند.

کنفرانس اقتصاد بلاکچین (Blockchain Economy) نیز قرار است در تاریخ ۲۰ فوریه ۲۰۲۳ با محوریت موضوعاتی مانند آینده صنعت بلاکچین و نقش بلاکچین در بحران های مالی برگزار شود . چهره های معروف این صنعت مانند تام لی (Tom Lee) و تیم دراپر (Tim Draper) در بزرگترین رویداد تخصصی کریپتو در منطقه سخنرانی خواهند کرد. براساس آمار لحظه ای وبسایل کنفرانس، بیش از ۵ هزار نفر تا کنون برای شرکت در این کنفرانس یک روزه ثبت نام کرده اند که نشان از روند به ثمر نشستن تلاش های این کشور برای تبدیل شدن به قطب بلاکچین در سال های آتی دارد.

به نظر می رسد ترکیه از موقعیت جغرافیایی پایتخت خود برای اتصال اروپا و آسیا، به عنوان بستری برای کسب درآمد و جایگاه در حال بهره برداری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =