جیمی دایمن؛ رییس بزرگترین بانک آمریکا در تازه ترین سخنان خود اعلام کرد: رکود در اروپا اتفاق افتاده است و اقتصاد آمریکا و جهان نیز به سادگی از این شرایط خارج نخواهند شد.

اقتصاد اروپا وارد دوران رکود شد

به گزارش کارآفرین نیوز، جیمی دایمن؛ مدیرعامل بانک جی پی مورگان آب پاکی را روی دست اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی ریخت و وقوع رکود را حتمی خواند.

براساس تحلیل های مستند و بررسی شرایط، مجموعه ای از عوامل چالش برانگیز دست به دست داده اند و اقتصاد آمریکا و هم اقتصاد جهان را تا اواسط سال آینده میلادی به مخمصه رکود خواهند انداخت.

بالاترین مقام بزرگترین بانک آمریکا افزود: گرچه شرایط از بحران جهانی مالی سال ۲۰۰۸ بهتر است اما نمی توان از اقتصاد سخن گفت و همزمان از ابراز نگرانی برای آینده اجتناب کرد.

دایمن با اشاره به آثار تورم افسار گسیخته خاطرنشان کرد: کم کم شاخص ها در حال به صدا درآوردن زنگ خطر هستند؛ نرخ های بهره بیش از سطح مورد انتظار افزایش یافته اند، برخی تاثیرات سیاست های انقباضی مالی در حال آشکار شدن هستند و جنگ در اروپای شرقی همچنان ادامه دارد.

وی تاکید کرد: رکود در اروپا اتفاق افتاده است اما عواملی از جمله موارد مذکور در حال راندن اقتصاد آمریکا به سمت سطحی از رکود در فاصله زمانی ۶ تا ۹ ماه آینده است.

اروپا

وی همچنین به نگرانی های فزاینده درباره چشم انداز رکود اقتصادی اشاره کرد که با افزایش نرخ بهره توسط بانک های مرکزی از جمله فدرال رزرو در حال تشدید شدن است.

فدرال رزرو ماه گذشته نیز برای سومین بار، ۷۵ واحد درصد نرخ بهره را افزایش داد اما با این وجود، دایمن معتقد است تاثیر شگرفی در کنترل نرخ بهره نخواهد داشت: با وجود افزایش های متوالی نرخ بهره، در موفقیت فدرال رزرو برای مقابله سریع و مطلوب با نرخ فزاینده تورم تردید دارم.

وی تاکید کرد: فدرال رزرو تاخیر زیادی در تغییر تصمیمات داشته است و پس از رسیدن به بالاترین سطح تورم ۴ دهه گذشته، اقدام عملی انجام داده است.

دایمن تاکید کرد: مطمئن نیستم که رکود تا چه زمانی در اقتصاد، ماندگار خواهد بود و تحلیلگران باید برآیند تاثیر عوامل را بررسی و ارزیابی کنند. این رکود می تواند آرام و زودگذر یا شدید و طولانی مدت باشد که شرایط جنگ فعلی بر آن تاثیرگذار است. پیش بینی بسیار دشوار است. باید آماده باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =