شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی در شهریورماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۶.۲ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۵ درصدی مواجه شده است.

رشد شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در شهریورماه سال ۱۴۰۱ بخش صنعت و معدن، شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۶.۲ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۵ درصدی مواجه شده است.

در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۱۲ رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۳ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته اند. رشته فعالیت های خودرو و قطعات، محصولات فلزی بجز ماشین‏ آلات و تجهیزات و فلزات پایه بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت های شیمیایی (بجز دارو)، سیمان و غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته اند.

همچنین طی شهریورماه سال جاری نسبت به ماه قبل، از بین ۱۵ رشته فعالیت صنعتی بورسی رشته فعالیت های خودرو و قطعات، غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر و فلزات پایه بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید و رشته فعالیت های شیمیایی (بجز دارو) و محصولات فلزی بجز ماشین‏ آلات و تجهیزات بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته اند.

شاخص تولید شرکت های معدنی بورسی هم نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۴۰.۴ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۵۱.۴ درصدی مواجه شده است.

طی شهریورماه امسال، شاخص فروش شرکت های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۶.۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۲۱.۳ درصدی مواجه شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰ رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۵ رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته اند. رشته فعالیت های ماشین آلات و تجهیزات، تجهیزات برقی، خودرو و قطعات و کاشی و سرامیک بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت های دارو، لاستیک و پلاستیک، چوب و کاغذ و سیمان بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته اند.

همچنین در این ماه نسبت به ماه قبل، بیشترین سهم در افزایش شاخص فروش متعلق به رشته فعالیتهای ماشین آلات و تجهیزات، تجهیزات برقی، خودرو و قطعات و غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر و بیشترین سهم در کاهش شاخص فروش متعلق به رشته فعالیت های کاشی و سرامیک و چوب و کاغذ بوده است.

شاخص فروش شرکت های معدنی بورسی هم در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۵۸.۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۵۰.۲ درصدی مواجه شده است. در شهریورماه ۱۴۰۱ شاخص قیمت ماهیانه فعالیت های صنعتی بورسی ۳.۱ درصد کاهش یافت و رشد نقطه به نقطه شاخص به ۴۰.۲ درصد رسید. شایان ذکر است میانگین سالیانه شاخص قیمت ۵۴.۱ درصد افزایش یافته است، رشته فعالیت های دارو و سایر کانی غیرفلزی بالاترین نرخ رشد ماهیانه را در شاخص قیمت داشته اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =