گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دارویی علاوه بر سنتز و تولید بیش از ۲۰ ماده مؤثره دارویی، موفق به تولید دو داروی خوراکی و تزریقی برای بیماری MS شده‌اند.

دانش بنیان‌ها ۲۰ ماده داروی‌های خاص را تولید کردند/عرضه دو داروی ایرانی بیماری MS

محمدامین رضوانفر، مدیر عامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان تولیدکننده دارو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بیش از ۲۵ محصول در این شرکت به تولید رسیده است، گفت: تمرکز اصلی این شرکت تولید مواد اولیه دارویی است که با مقدار تولید کم، ارزش افزوده بسیار بالایی دارند.

وی با بیان اینکه این داروها برای درمان بیماری‌های خاص مانند MS، سرطان و دیابت و نورودژنراتیو هستند، ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۰ محصول دانش بنیان را به تولید رساندیم و در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده پپتیدهای دارویی در کشور هستیم.

رضوانفر، تولید پپتیدها را در حوزه سرطان چون تخمدان و پروستات، دیابت و MS ذکر کرد و یادآور شد: این شرکت تولید ماده اولیه دارویی را در دستور کار دارد و تاکنون ۲۰ ماده تولید شده دارویی تجاری سازی شده است.

وی ماده اولیه دارویی خط مقدم را تاثیرپذیری از اعمال تحریم ها دانست و گفت: از این رو ما در این حوزه برنامه ریزی‌هایی را انجام دادیم و مسیر این شرکت به گونه‌ای ترسیم شده است که بخش عظیمی از محصولات دانش بنیان ما در زمینه سنتز مواد مؤثره دارویی، تولید فرمولاسیون دارویی و توسعه دانش فنی محصول نهایی داروهای خاص است.

رضوانفر با اشاره به برنامه ریزی‌های این شرکت برای صادرات محصولات دانش بنیان دارویی، توضیح داد: ما برای صادرات ۲ دارو برای درمان بیماران مبتلا به MS در حال برنامه ریزی هستیم که یکی از آنها داروی «گلاتیرامر استات» برای درمان بیماری MS است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه داروی گلاتیرامر استات تنها داروی پپتیدی تزریقی برای بیماری ام اس است، ادامه داد: علاوه بر آن برای صادرات داروی خوراکی "فینگولیمود" به عنوان اولین داروی خوراکی بیماری MS در حال ارزیابی هستیم.

وی خاطر نشان کرد: از آنجایی که اولویت ما تامین نیازهای سلامت کشور است، از این رو رفع نیازهای دارویی نظام سلامت کشور در صدر برنامه‌های این شرکت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =