هواوی شرکت تجهیزات ارتباطی چین اعلام کرد درآمدهای سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ این شرکت به دلیل تحریم های  آمریکا شدیدا کاهش یافته است اما مسئولان شرکت می گویند راهبردهای منعطفی برای مقابله با تحریم های آمریکا دارند.

ایران و کاهش شدید فروش هواوی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، این شرکت افزود: در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۱۵۲.۲ میلیارد یوان معادل ۲۳.۴ میلیارد دلار درآمد داشت که به نسبت مدت مشابه سال قبل کاهشی ۱۶.۵ درصدی را نشان می دهد.

این شرکت برای کاهش اثرات اقدام های تحریمی آمریکا دست به تدابیری جبرانی زده است مثلا خط تولید موبایل های معروف به «آنر» را در اواخر سال گذشته میلادی به کنسرتیوم فروخت.

برخی کارشناسان می گویند این شرکت شاید بتواند در تعامل با بازارهای غیرآمریکایی و با سرمایه گذاری دیگر شرکت ها و دولت های مخالف آمریکا مانند برخی کشورهای آمریکای لاتین و ایران به بازارهای تازه ای دست یابد.

اریک شو رئیس گروه صنعتی هواوی در بیانیه ای اعلام کرد: سال ۲۰۲۱ برای ما مملو از چالش خواهد بود اما در عین حال می تواند سال تحول در راهبرد تولیدی آینده ما نیز باشد. با چشم پوشی از این چالش ها ما همچنان انعطاف پذیری حرفه ای خود را حفظ خواهیم کرد.

شرکت هواوی چین در قلب جنگ تجاری و تکنولوژیکی بین چین و آمریکا طی سال های اخیر بود و دولت گذشته آمریکا (دونالد ترامپ) بارها این شرکت را متهم به جاسوسی برای پکن کرده بود بدون اینکه ادله قانع کننده ای ارائه کند.

ایران و کاهش شدید فروش هواوی

در نتیجه این اتهام ها، واشنگتن در سال ۲۰۱۹ شرکت هواوی را در فهرست سیاه آمریکا قرار داد تا از دستیابی به جدیدترین فناوری های مورد نیاز روز به ویژه در تراشه ها و کیت های الکترونیکی محروم بماند.

همچنین استفاده از فناوری نسل پنجم تولید شده به دست این شرکت در برخی کشورهای غربی تحت فشار آمریکا و با اتهام های مرتبط با امنیت ملی این کشورها تعلیق شد؛ امری که خشم چین را به دنبال داشت.

«منگ وانزهو» دختر «رین چنگفی» رئیس اجرایی و موسس شرکت به دلیل همین اتهام ها در کانادا اقامت اجباری دارد متهم شده است که در مقابله با تحریم های آمریکا با ایران همکاری داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =