شرکت‌های سرمایه‌گذاری و غول‌های فناوری آمریکا و چین از سال ۲۰۱۵ تاکنون، ۲۶ میلیارد دلار در استارتاپ‌های اینترنتی جنوب شرق آسیا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. 

عطش خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های جنوب شرق آسیا

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از اکونومیست، سال گذشته صحنه استارتاپ‌های اینترنتی در جنوب شرق آسیا بسیار داغ بود. ارزش بازار استارتاپ سی (Sea) که نامش برگرفته از نام منطقه (South-East Asia) است و سهامش از سال ۲۰۱۷ در بورس نیویورک خرید و فروش می‌شود، با افزایشی ۵ برابری به ۱۲۵ میلیارد دلار رسید. مدیران شرکت همسفری آنلاین گرَب نیز اواسط آوریل امسال اعلام کردند قصد دارتد در آینده سهام خود را از طریق یک شرکت واسطه‌ای در بورس نزدک نیویورک عرضه کند؛ ارزش این شرکت در حال حاضر حدود ۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. شرکت اندونزیایی گوجک (Gojek) نیز که ارزش آن در حال حاضر بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، احتمالاً قبل از ورود به بورس نیویورک از طریق شرکت‌های واسطه‌ای، با یک شرکت تجارت الکترونیک اندونزیایی به نام توکوپدیا ادغام خواهد شد. توکوپدیا خود جزو شرکت‌های تک‌شاخ (شرکت‌های استارتاپی که ارزش بازارشان به یک میلیارد دلار رسیده است) به شمار می‌رود. ارزش استارتاپ‌های اینترنتی منطقه جنوب شرق آسیا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وال استریت سرانجام متوجه ظرفیت‌های عظیم کشورهای جنوب شرق آسیا شده است. این منطقه جمعیتی بیش از جمعیت اتحادیه اروپا یا آمریکای شمالی دارد و اقتصادش به سرعت در حال رشد است. در قلب این منطقه، کشور انگلیسی‌زبان سنگاپور قرار گرفته است که یکی قطب جهانی در حوزه مالی است و همه بانکداران، وکلا، مشاوران، مدیران و مبتکرانی که یک شرکت به آنها نیاز دارد، در آنجا به راحتی قابل دسترس هستند.

عطش خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های جنوب شرق آسیا

غول‌های فناوری آمریکا و چین حضور پراکنده و نامنظمی در کشورهای جنوب شرق آسیا داشته‌اند و چندان نتوانسته‌اند خود را با جغرافیای جزیره‌ای، جاده‌های پر دست‌انداز و انبوهی از افراد فاقد حساب بانکی در این منطقه وفق دهند. به جز تجربه ناموفق اوبر، شرکت چینی علی‌بابا نیز برای اداره کردن شرکت تجارت الکترونیک لازادا که در سال ۲۰۱۶ مالکیت آن را به دست گرفته است، دچار مشکلات زیادی بوده است. در مقابل، شرکت‌های محلی طی این سال‌ها موفق عمل کرده‌اند. البته آنها نیز در حین رشد خود با یک چالش دیگر مواجه می‌شوند؛ خوردن به سد یکدیگر!

شرکت‌های فناوری بومی در جنوب شرق آسیا، کارشان را در حوزه‌های جداگانه‌ای آغاز کردند. شرکت سی (Sea) ابتدا در حوزه بازی‌های کامپیوتری (گیمینگ) فعالیت می‌کرد. شرکت گرَب نیز در سال ۲۰۱۲ به عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده تاکسی در مالزی وارد عرصه کسب‌وکار شد. عطش خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های جنوب شرق آسیا

شرکت گوجک که زمانی نامش اوجک بود نیز در شهر جاکارتا به صاحبان موتورسیکلت‌های گازی گوشی تلفن همراه قرض می‌داد تا آنها بتوانند با هماهنگی این شرکت و با تردد راحت‌تر در خیابان‌های پرترافیک پایتخت اندونزی کالاهای مورد نیاز مصرف‌کنندگان را به دستشان برسانند. شرکت تجارت الکترونیک توکوپدیا نیز در ابتدا یک بازار اینترنتی کوچک بود.

شرکت‌های گرَب،‌ گوجک و دیگر شرکت‌های بومی جنوب شرق آسیا همچنان‌که به رشد خود ادامه می‌دهند، باید آمادگی مواجه شدن با برخی از مشکلاتی که گریبان شرکت‌های خارجی فعال در بازارهای این منطقه را گرفتند، داشته باشند. تا زمانی که جاده‌ها، خطوط مواصلاتی و شبکه‌های مخابراتی بهبود پیدا نکنند، دسترسی به مصرف‌کنندگان برای بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌بر خواهد بود و این معضل مانع سودآوری آنها خواهد شد.

مسئله دیگر این است که بخش زیادی از جمعیت کشورهای جنوب شرق آسیا حتی در سال‌های آتی نیز فقیر باقی خواهند ماند و منابع چندانی برای خرید یا سرمایه‌گذاری اینترنتی در اختیار نخواهند داشت.

حتی اگر پیشتازان عرصه دیجیتال در جنوب شرق آسیا بتوانند از این موانع عبور کنند، باز هم با چالش دیگری مواجه خواهند شد. از آنجا که تنوع خدمات این شرکت‌ها در حال رشد است، همپوشانی خدمات آنها با یکدیگر در آینده اجتناب ناپذیر است. 

البته بالا بودن نرخ رشد درآمد این شرکت‌ها باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران برای سودآور شدن آنها صبر کنند.

عطش خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های جنوب شرق آسیا

در این میان، برخی سرمایه‌گذاران خارجی برای توجیه علت رسیدن ارزش این شرکت‌های استارتاپی به ارقام نجومی کنونی، مسائل دیگری را مد نظر دارند. از سال ۲۰۱۵ سرمایه‌گذاران خطرپذیر، غول‌های فناوری (از جمله علی‌بابا، تنسنت، گوگل و سافت‌بانک) و شرکت‌های سرمایه‌گذاری قدیمی بورس نیویورک مجموعاً ۲۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های خود را روانه استارتاپ‌های اینترنتی کشورهای جنوب شرق آسیا کرده‌اند.

شاید برخی از این سرمایه‌گذاری‌ها به نتایج تلخی ختم شود؛ اما با توجه به ظرفیت‌های منطقه، انتظار می‌رود که بیشتر آنها نتایجی شیرین داشته باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =