نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در آوریل امسال (فروردین)تحت تاثیر عرضه بالاتر از سوی ایران که محدودیت عرضه داوطلبانه سایر اعضای این گروه را جبران کرد، افزایش یافت.

ایران تولید نفت اوپک را بالا برد

به گزارش کارآفرین نیوز ، یافته های نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است، در آوریل امسال (فروردین) به ۲۵.۱۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس (اسفند) افزایش داشت. تولید نفت اوپک از ژوئن(خرداد) سال ۲۰۲۰ هر ماه به استثنای فوریه(بهمن) افزایش داشته است.

صادرات نفت ایران همزمان با مذاکرات تهران با قدرت های جهانی برای احیای توافق برجام ۲۰۱۵ که به صادرات بیشتر نفت ایران به بازار جهانی منتهی شد، افزایش پیدا کرده است. دولت جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا که در ژانویه(دی) قدرت را به دست گرفت، وعده داده است به این توافق برگردد.

اوپک و متحدانش که در قالب گروه اوپک پلاس همکاری می کنند تاکنون نسبت به تولید ایران نگرانی نشان نداده و قصد دارند تولیدشان را از ماه می (اردیبهشت) افزایش دهند.

دانیل گربر، مدیرعامل شرکت پترولجستیک در آوریل(فروردین) به رویترز گفته بود سطح بالای صادرات نفت که از سوی ایران مشاهده شده است، همچنان ادامه دارد.

اوپک پلاس با امید برای احیای تقاضا، هفته گذشته برنامه تسهیل محدودیت عرضه از ماه مه(اردیبهشت) را تایید کرد. عربستان سعودی هم از ماه مه(اردیبهشت) کاهش تولید یکجانبه ای را که در فوریه(بهمن)، مارس و آوریل(اسفند و فروردین) انجام داده بود به مرور احیا خواهد کرد.

کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی به معنای آن است که اوپک در آوریل(فروردین) بسیار پایینتر از سقف تعیین شده تحت توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس، نفت تولید کرده است. نرخ پایبندی به این توافق در آوریل(فروردین) ۱۲۳ درصد در مقایسه با ۱۲۴ درصد در مارس(اسفند) بود.

ایران به همراه ونزوئلا و لیبی از شرکت در کاهش تولید معاف شده اند و به این ترتیب تغییر تولید آنها بر نرخ پایبندی تاثیری ندارد. طبق ارزیابی منابع مختلف، ایران از سه ماهه چهارم سال گذشته با وجود تحریمهای آمریکا، صادرات نفتش را افزایش داده است.

در نظرسنجی رویترز، تولید نفت ایران در آوریل(فروردین) ۲.۵ میلیون بشکه در روز برآورد شد که ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مارس(اسفند) افزایش داشت و بزرگترین افزایش تولید ماهانه در میان اعضای اوپک بود.

ایران تولید نفت اوپک را بالا برد

افزایش اندکی هم در تولید الجزایر، نیجریه و آنگولا وجود داشت. عربستان سعودی تولیدش را ثابت نگه داشت و برای سومین ماه به وعده خود برای کاهش بیشتر تولید عمل کرد. تولید امارات متحده عربی و کویت هم ثابت بود. لیبی و ونزوئلا کاهش تولید قابل توجهی داشتند.

نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه نفت به بازار انجام می‌شود و بر مبنای آمار کشتیرانی فراهم شده از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رصد نفتکش ها مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع داخلی شرکت ها، اوپک و شرکت های مشاوره انرژی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.