همزمان با نزدیک شدن به تاریخ آغاز تحریم های اروپا بر نفت روسیه و تشدید اجرای سیاست های کووید صفر در چین، قیمت کامودیتی سیاه در مسیر کاهشی قرار گرفته است.

کامودیتی سیاسی در سرازیری قیمت

به گزارش خبرگزاری کارآفرین، نشانه های تغییر روند در بازار جهانی نفت دیده می شود. استراتژیست های بازارهای نفتی، دلیل این چرخش بازار را ابراز نگرانی معامله گران و تحلیلگران نسبت به کاهش تقاضای نفت خام و عرضه مازاد در ماههای آتی می دانند.

پس از ماه ها قدرت نمایی این کامودیتی سیاسی، قراردادهای آتی نفت خام به پایین ترین سطح رسیده است به گونه ای که در ماههای سپری شده از سال جاری، هیچگاه به این میزان نرسیده است. عوامل زیربنایی این تغییر رویه، افزایش اقدامات قرنطینه ای در راستای سیاست های کووید صفر در بزرگترین مصرف کننده نفت جهان و نزدیک شدن به تاریح تحریم های مصوب اروپا است.

تاماس وارگا (Tamas Varga) استراتژیست بازار نفت می گوید: این اختلاف قیمت ها در کوتاه مدت، تنها نشانه کاهش تقاضا و (یا) عرضه بیش از تقاضا است.

نفت

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در معاملات تحویل ژانویه ۲۰۲۳ با ۲.۷۱ درصد کاهش به ۷۴.۲۱ دلار در هر بشکه رسید. همچنین قیمت کامودیتی سیاه در بورس ICE لندن برای تحویل در فوریه آتی با کاهش ۳.۴ درصدی به ۸۰.۸۶ دلار رسیده است که از ۱۱ ژانویه سال جاری بی سابقه است.

از یک سو، حدود یک هفته دیگر (دوشنبه ۵ دسامبر ۲۰۲۲)، اجرای تحریم های مصوب اتحادیه اروپا بر نفت روسیه آغاز می شود.

از سوی دیگر، کشورهای گروه هفت (G7)، فشار خود را بر شرکت های فعال در زمینه تجارت نفت برای عمل به سقف قیمتی معین افزایش داده اند.

کشورهای صادرکننده نفت و هم پیمانانشان (اوپک پلاس) روز پیش از آغاز تحریم ها (۴ دسامبر) نشست خواهند داشت اما وزرای نفت اغلب کشورهای عضو این گروه از جمله کویت، پیشاپیش تاکید کرده اند تغییری در میزان تولید اعضای این گروه اتفاق نخواهد افتاد.

اگر تحریم های اروپایی همزمان با سیاست های کووید صفر چین اجرایی شود چشم انداز بازار جهانی نفت در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند.

انتهای پیام /

برچسب‌ها