کمتر از بیست روز از علام ورشکستگی صرافی کریپتویی اف تی ایکس (FTX)، ورشکستگی پلتفرم بلاکفای رسما اعلام شد و این پلتفرم موفق نشد پنجمین سالروز تاسیس را جشن بگیرد.

فعالیت پلفترم بلاکفای به جشن پنجمین سالروز نرسید

به گزارش خبرگزاری کارآفرین، هنوز بیست روز از سقوط صرافی اف تی ایکس (FTX) نمی گذرد که تایید درخواست ورشکستگی پلتفرم بلاکفای (BlockFi) بر سردرگمی فعالان بازار کریپتو افزوده است. این روزها نام فصل ۱۱ قانون ورشکستگی در آمریکا بیش از همیشه به گوش می خورد که بر نگرانی و عدم اعتماد سرمایه گذاران نسبت به بازار کریپتو می افزاید.

پلتفرم بلاکفای پیشتر یکبار پس از فروپاشی استیبل کوین ترا (Terra)، توسط صرافی اف تی ایکس نجات داده شد اما حالا با فروپاشی ناجی سابق، بار دیگر بلاکفای درخواست ورشکستگی خود را تقدیم کرد. درخواست ورشکستگی این پلتفرم و ۸ زیرمجموعه اش به دادگاه ایالت نیوجرسی تحویل داده شده است.

به موازات انتشار خبر درخواست ورشکستگی اف تی ایکس، نگرانی ها از ورشکستگی پلتفرم معروف رمزارز بلاکفای به اوج رسید. وقوع رویداد قوی سیاه (ورشکستگی اف تی ایکس) موجب ریزش بیت کوین شد به گونه ای که بسیاری از فعالان شناخته شده بازار اعلام کردند به انتظار بیت کوین ۱۰ هزار دلاری نشسته اند. این اظهار نظرها موجب خروج برنامه ریزی شده بسیاری از سرمایه گذاران از این بازار شد.

هفته گذشته این پلتفرم غیرمتمرکز وام دهی بازار کریپتو به ریزش صرافی اف تی ایکس واکنش نشان داد و اعلام کرد به دلیل ارتباطات مالی با اف تی ایکس، این پلتفرم با مشکلات عدیده ای مواجه شده است. بلاکفای بیش از ۴۵۰ هزار مشتری خُرد داشته است که بدون کارت اعتباری یا چک ضمانت بانکی و فقط به پشتوانه رمزارزهایی که در اختیار می گذاشتند به آنان وام می داد.

Pablo Hernandez

زنگ هشدار در بازارهای اروپایی کریپتو نیز به صدا درآمده است. پابلو هرناندز (Pablo Hernandez)؛ عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا (ECB) می گوید: سقوط صرافی اف تی ایکس، ریسک ها و تهدیدات پنهان در این بازار را نشان داد. امیدواریم این اتفاقات، موجب افزایش آگاهی شهروندان از خطرات دارایی های دیجیتال شود.

مارک رنزی (Mark Renzi)؛ مدیر گروه تحقیق برکلی (BRG) که مشاور مالی بلاکفای بوده است اعلام کرد: به دنبال اجرای روندی شفاف برای دستیابی به بهترین نتیجه برای سهامداران و ذینفعان هستیم. اما این سخنان رنزی هم کارساز واقع نشد و موج ناامیدی در بازار کریپتو منتشر شده است.

یکی دو روز گذشته چانگ پنگ ژائو (CZ)؛ مدیرعامل بایننس (Binance) از تخصیص ۱ میلیارد دلار برای راه اندازی صندوق ضمانت کریپتو در جهت حمایت از پروژه های کریپتویی که با مشکل مواجه شده اند خبر داد تا از این طریق، حمایت خود را از سرمایه گذاران این بازار اعلام کند و مانع خروج گسترده آنان از بازار کریپتو شود. پیشتر جاستین سان (Justin Sun)؛ بنیانگذار ترون نیز برای مشارکت در راه اندازی چنین صندوقی ابراز تمایل کرده بود.

Chang Peng Zhao (CZ); CEO of Binance

اما هنوز تاسیس این صندوق عملیاتی نشده است صرافی ها و پلتفرم های وام دهی بازار کریپتو، یکی پس از دیگری در حال فروپاشی هستند. به نظر می رسد روند استفاده از قانون ۱۱ همچنان تداوم داشته باشد و فعلا قرار نیست هیچ صرافی از قانون ۷ استفاده کند. قانون ۱۱ ورشکستگی، به شرکت ها و کسب و کارها اجازه می دهد انحلال یا سازماندهی مجدد را تحت قوانین آمریکا اعلام کنند اما قانون ۷، به روند کنترل ورشکستگی اشاره دارد.

پس از اف تی ایکس (FTX)، ویجر (Voyager) و سلسیوس (Celsius)، امروز نوبت به خبر ورشکستگی بلاکفای رسید و نشان داد سرمایه گذاران باید به حس ششم خود برای تعجیل در خروج از این بازار اعتماد کنند.

این اولین بار نیست که صرافی ها و پلتفرم های کریپتو اعلام ورشکستگی می کنند و سرمایه گذارانی را که به امید حفظ ارزش دارایی خود در برابر تورم به این بازار روی آورده اند ناامید می کنند. در ماه جولای، سلسیوس و ویجر؛ دو رقیب بلاکفای به فاصله یک هفته از هم اعلام ورشکستگی کردند.

در لحظه انتشار خبر نیز بیت کوین با قیمت ۱۶ هزار و ۲۷۶ دلار در حال معامله است.

انتهای پیام

برچسب‌ها