رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در یک برنامه تلویزیونی گفت: به‌ازای هر مترمکعب آبی که در بخش کشاورزی ایران مصرف می‌شود، یک کیلوگرم محصول تولید می‌شود در حالیکه این عدد برای میانگین جهانی حدود ۲.۵ کیلوگرم است.

هر مترمکعب آب در ایران مساوی یک کیلوگرم محصول

به گزارش کارآفرین نیوز، شاهپور علایی مقدم ادامه داد: کشور پتانسیل آبی خیلی کمی دارد و برای اینکه تداوم تولید داشته باشیم باید در بحث افزایش راندمان آبیاری برنامه‌ریزی کنیم، میانگین راندمان آبیاری ما ۳۵ درصد است که اخیراً با اقدامات خوبی که در بخش آب و خاک و آبیاری تحت فشار انجام شده است این عدد بالای ۴۰ درصد رسیده است و به‌ازای هر مترمکعب آبی که در بخش کشاورزی ایران مصرف می‌شود، نزدیک به یک کیلوگرم محصول تولید می‌شود که این عدد برای میانگین جهانی حدود ۲.۵ کیلوگرم است.

وی افزود: محصولاتی که آب‌بر هستند و مزیت صادرات دارند، وارد محیط‌های کنترل و گلخانه‌ها می‌شوند به‌طور قطع در فضای باز برای تولید محصولات اساسی و استراتژیک ازجمله گندم، جو، ذرت، روغن و خیلی از محصولاتی که در سبد غذایی خانوار ایران نقش دارد، می‌تواند کمک کند، اما به همین دلیل الآن معیار دنیا در جابه‌جایی محصولات آب مجازی است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از برنامه‌ریزی برای رشد دو برابری صادرات زعفران در برنامه هفتم توسعه خبر داد و گفت: در افق برنامه هفتم برنامه جامعی در بخش صادرات محصولات کشاورزی داریم و تمام تلاشمان این است که صادرات ۸.۵ میلیون تنی کشاورزی را با تسهیل‌گری دو برابر کنیم.

وی گفت: صادرات محصولات هم بر اساس استاندارد کشور مقصد است و هر کشوری استاندارد مخصوص خود را دارد، یعنی الآن میزان باقی‌مانده مجاز مواد شیمیایی در بافت‌های گیاهی، معیار است و با حدود ۳۰ کشور دنیا تفاهم‌نامه قرنطینه‌ای داریم. در همین دو سه ماه گذشته با ۹ کشوری که هیچ‌گونه تفاهم‌نامه با آنها نداشتیم، تفاهم‌نامه امضا کردیم و وقتی که این تفاهم‌نامه امضا می‌شود، باید شرایط کشورهای مقصد را رعایت کنیم.

هر مترمکعب آب در ایران مساوی یک کیلوگرم محصول

علایی مقدم تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ها صادرات را تسهیل می‌کند و رفع موانع صادرات خیلی مهم است، مثلاً بیش از ۱۶ سال بود که سیب ما به کشور همسایه پاکستان صادر نمی‌شد که با علت‌جویی شرایط کشور پاکستان برای سلامت محصول مشخص شد و زمانی که نظارت را در باغات افزایش دادیم، تفاهم‌نامه صادرات امضا کردیم و برای اولین بار در دولت سیزدهم صادرات سیب به پاکستان آزاد شد.

برچسب‌ها