براساس آمارهای رسمی نسبت اشتغال افراد ۶۵ ساله کشور در ۹ سال گذشته به طور میانگین ۱۲.۳ درصد بود و این شاخص روند نزولی داشته و از عدد ۱۳.۷ درصد سال ۹۰ به ۱۱.۵ درصد در سال ۹۸ رسیده است.

چند درصد از اشتغال کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است؟

به گزارش کارٱفرین نیوز، براساس آمار نسبت اشتغال افراد ۶۵ ساله کشور در ۹ سال گذشته به طور میانگین ۱۲.۳ درصد بود و این شاخص روند نزولی داشته و از عدد ۱۳.۷ درصد سال ۹۰ به ۱۱.۵ درصد در سال ۹۸ رسیده است.

 بازنشستگی رسیدن به شرایطی است که بر اساس آن توان کاری فرد کاهش یافته و دیگر قدرت و توانایی سابق را برای ادامه فعالیت و کار ندارد. در جوامع گوناگون با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی سن بازنشستگی می تواند متفاوت از ۵۵ سال گرفته تا ۷۰ سال باشد.

طبق قانون تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۵۴، حداقل سن لازم بازنشستگی ۵۵ سال با ۳۰ سابقه و یا ۶۰ سال با کمتر از ۳۰ سال سابقه است.

اما بسیاری افراد پس از سن بازنشستگی برای تامین مخارج زندگی، گذران اوقات و یا به هر دلیل دیگری دست از فعالیت برنمی‌دارند و دوباره وارد بازار کار می‌شوند.

طبق آخرین آمار اعلامی مرکز آمار کشور ۱۳.۷ درصد اشتغال کشور در سال ۹۰ در اختیار افراد ۶۵ ساله و بیشتر بوده است. این رقم در سال‌های بعد همچنان روند نزولی داشته به این صورت که سال‌های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب برابر ۱۳.۵ و ۱۲.۹ درصد بود.

از سال ۹۳ تا ۹۵ نسبت اشتغال گروه سنی ۶۵ ساله و بیشتر بین ۱۱.۵ تا ۱۱.۸ درصد متغیر بود و از سال ۹۶ وارد محدوده ۱۲.۱ درصد شد. در سال ۹۸ این رقم برابر ۱۱.۵ درصد اعلام شده است که در مقایسه با سال ۹۰ کاهش ۲.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش نسبت اشتغال افراد ۶۵ ساله و بیشتر در مناطق شهری کمتر از روستاهاست. در روستا بیش از ۲۰ درصد اشتغال و در شهرها بیش از هشت درصد مربوط به این گروه سنی است.

همچنین برابر آمار، اشتغال مردان ۶۵ سال بیش از زنان است. به طور میانگین بین ۲۰ تا ۲۵ درصد اشتغال کشور مربوط به مردان بالای ۶۵ سال و بین ۱.۹ تا ۲.۶ درصد زنان شاغل بالای ۶۵ سال سن دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =