استارتاپ آلف (Alef) این روزها به پشتوانه سرمایه گذاری شرکت تسلا درصدد است اولین خودروی عمودپرواز را انبوه سازی کند. 

 اولین خودرو استارتاپ‌آلف کی به پرواز درمی‌آید؟

به گزارش کارآفرین نیوز، این روزها که تمام دنیا به سمت خودروهایی با سوخت غیرفسیلی متمایل شده است، برخی تولیدکنندگان نیز در تلاش هستند اولین خودروهای پرنده را به تولید انبوه برسانند.

اولین مدل مفهومی و نمونه این خودروی عمودپرواز از سال ۲۰۱۹ ساخته و تست شده است. اما نکته مهم ماجرا، ورود سرمایه گذارانه تسلا به این استارتاپ است.

عمودپرواز آلف که می تواند مانند هلیکوپتر پرواز کند در حل حاضر با هر بار شارژ می تواند ۱۱۰ مایل را بپیماید اما برنامه ریزی ها و آزمایشات برای رسیدن به مییزان سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت در دست اقدام است. گرچه براساس قانون سرعت مجاز خودروهای کم سرعت (LSV)، سرعت این خودرو در جاده ای زمینی نباید از ۲۵ مایل بر سرعت تجاوز کند.

این استارتاپ اعلام کرده است افراد با پرداخت ۱۵۰ دلار بیعانه می توانند در لیست انتظار قرار گیرند اما اگر اولویت تحویل برای آنان مهم است می توانند ۱۵۰۰ دلار برای تحویل زودهنگام و پیش ثبت نام بپردازند.

نسخه بعدی این عمودپرواز که هم اکنون در مراحل پایانی طراحی است مدل Z نام دارد و به گفته طراحان آن، خیلی متفاوت و پیچیده تر از تویوتا کرولا نخواهد بود تا سال ۲۰۳۰ به بازار عرضه خواهد شد و حدود ۳۵ هزار دلار قیمت خواهد داشت.

از روز گذشته که خبر سرمایه گذاری تسلا در این استارتاپ علنی شده است بسیاری بر این باورند که پیش از پایان دهه جاری (۲۰۳۰)، این وعده تحقق خواهد یافت.

تولید انبوه خودروهای پرنده و استفاده عمومی در جاده های شهری به دلیل دشواری دریافت مجوزها، کاری بس دشوار است اما به نظر می رسد کمتر از یک دهه دیگر، بشر قادر خواهد بود از وسیله نقلیه دو منظوره یعنی در زمین و آسمان بهره مند شود.

ایکسپنگ

بسیاری از خودروسازان در تلاش هستند تا به صورت تجاری، اولین خودروی پرنده یا عمودپرواز را به بازار عرضه کنند. فیات کرایسلر (Fiat Chrysler) و ایکسپنگ (Xpeng) نیز از جمله خودروسازانی هستند که تلاش می کنند در این عرصه، اولین باشند.

هیوندای (Hyundai) و اوبر (Uber) نیز از سال ۲۰۲۰ در حال ساخت نمونه مفهومی تاکسی پرنده هستند. همچنین شرکت سوپرنال (Supernal)؛ زیرمجموعه هیوندای اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۸، پاد پرنده (Flying Pod) را به صورت تجاری وارد بازار خواهد کرد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری