آیین نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال به تسهیلات حمایتی متنوعی همچون برخورداری از مزایای استقرار در پارک های علم و فناوری، معافیت های مالیاتی، پرداخت وام و ... اشاره دارد.

۱۴ وعده دولتمردان در حمایت از کسب‌وکارها/ از پرداخت وام تا تبلیغات رایگان

به گزارش کارآفرین نیوز، قطعی های اخیر اینترنت و محدودیت دسترسی به پلتفرم های خارجی، زیان هایی به اقتصاد و کسب و کارها وارد کرده است؛ در راستای جبران این خسارات که رقم های مختلف هزار میلیارد تومانی برای آن اعلام شده، دولت آیین نامه ای ۱۴ ماده ای تحت عنوان «حمایت از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال» تدوین و تصویب کرده است.

این آیین نامه شامل حمایت های متنوع رونق دهنده و تحول آفرین زیست بوم کسب و کارهای اینترنتی می شود که ۱۰ آبان ماه سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال از آن رونمایی کردند.

پیش تر، وزیر اقتصاد در خصوص جبران زیان کسب و کارهای اینترنتی اعلام کرده بود: یکی از برنامه های دولت برای جبران زیان های ناشی از قطعی اینترنت، اعمال مشوق های مالیاتی بر کسب و کارهای آنلاین است.

به گفته خاندوزی، وزارت اقتصاد از همه ابزارهای خود برای ترمیم خسارت به کسب و کارها استفاده می کند و همه باید برای ترمیم لطمه هایی که از بابت محدودیت دسترسی به پلتفرم های خارجی به کسب و کارهای حقیقی و مجازی وارد شده، تلاش کنیم. دولت نیز اهتمام دارد با ابزارهایی که در اختیار دارد برای جبران خسارت های وارده به مردم اقدام کند.

در این خصوص، وزیر ارتباطات نیز اعلام کرد: توسعه اقتصاد دیجیتال و حمایت از کسب و کارهای مجازی یکی از اولویت های دولت سیزدهم است. به موجب آیین نامه حمایت از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال، جان تازه ای در کسب و کارهای مجازی دمیده می شود و بسیاری از نگرانی های موجود در این زمینه از بین خواهد رفت.

زارع پور تصریح کرد: سیاست وزارت ارتباطات این است که پلتفرم های داخلی به حدی از کیفیت و قابلیت برسند که حتی در صورت باز شدن پلتفرم های خارجی، بتوانند با آن ها رقابت کرده و توجه کاربران را به خود جلب کنند.

به گفته وزیر ارتباطات، ۳۰ نوع حمایت از پلتفرم‌ها و کسب و کارها در آیین‌نامه دولت پیش‌بینی شده که شامل معافیت مالیاتی، تسهیلات بانکی، تسهیل صدور مجوز و تبلیغات برای کسب و کارها می شود.

در این راستا، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز وعده داد: وزارت صمت تصمیم دارد برای حمایت از کسب‌وکارهای متضرر شده از قطعی اینترنت، هزار میلیارد تومان بسته تبلیغات ویژه صدا و سیما و هزار میلیارد بسته تبلیغات ویژه شبکه های اجتماعی برای حمایت از کسب و کارهای متضرر از قطعی اینترنت اختصاص دهد.

استارتاپ

روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور نیز اعلام کرد: از آنجا که تعداد قابل توجهی از پلتفرم‌ها و کسب‌ وکارهای اینترنتی آسیب‌دیده، در گروه شرکت های دانش‌بنیان و خلاق هستند، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بسته‌ای برای کمک به این شرکت‌ها تدارک دیده تا با این اقدام فرصت مناسبی برای بهبود این کسب‌ وکارها و انطباق با شرایط پیش آمده فراهم کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تسهیلات هر شرکت متناسب ماهیت فعالیت آن و شرایطی که در آن قرار دارد تعیین می شود؛ برای هر شرکت تا ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که با نرخ ترجیحی و به صورت یکجا پرداخت شده و در یک دوره ۱۲ ماهه بازپرداخت می شود.

استارتاپ

در آیین نامه حمایت از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال آمده است: تمامی دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی که دارای امکان فیزیکی، محیطی، رسانه ای، دیجیتالی و برخط و کانال اطلاع رسانی تبلیغاتی هستند مکلفند تبلیغات سکوهای داخلی و کسب و کارهای مشمول در آن ها را با تعرفه کمتر تبلیغاتی محاسبه کنند.

همچنین، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق کارآفرینی امید موظفند تسهیلات لازم و با حداقل نرخ سود را جهت تامین امکانات، تجهیزات شبکه، تجهیزات ذخیره سازی و پردازش داده ها، برای ارائه دهندگان خدمات ابری و مراکز داده ای که به سکوهای مشمول ارائه خدمات می کنند، فراهم کنند.

علاوه بر آن، در آیین نامه مذکور تسهیلات حمایتی همچون ارائه خدمات پرداخت، فراهم کردن زیرساخت های سخت افزاری، برخورداری از مزایای استقرار در پارک های علم و فناوری، معافیت های مالیاتی، تسهیل ثبت و احراز هویت و صدور مجوز فعالیت کسب و کار و... پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها