سخنگوی گمرک ایران گفت: با وجود شدت گرفتن تحریم ها و محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا، در سال ۹۹ کشورمان به بیش از ۱۴۳ کشور جهان صادرات و از ۱۲۳ کشور واردات داشته است.

ایران سال گذشته به ۱۴۳ کشور دنیا صادرات داشت

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از گمرک، سید روح الله لطیفی اظهار داشت: کشورمان در سال ۹۹ به ۱۴۳ کشور جهان صادرات انواع کالاهای ایرانی را داشته که بالغ بر ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار ارزش صادرات بوده است. ضمن آنکه ایران در این سال از ۱۲۳ کشور جهان واردات کالا با ارزش ۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار داشته است.

سخنگوی گمرک ایران افزود: سه مقصد کالاهای تجاری کشورمان، چین با بیش از ۹ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار، عراق با ۷میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۶۷۳ دلار و امارات با ۴میلیارد و ۶۶۱ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۶۸۲ دلار بودند. و پس از این سه کشور، ترکیه با ۲ میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۶۸۸ دلار و افغانستان با ۲ میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار اصلی ترین مقاصد کالاهای ایرانی در سال ۹۹ بودند. همچنین کمترین صادرات کشورمان در اطلس جهانی تجارت به کشور لوکزامبورگ با ۴۴۸ دلار بوده است.

ایران سال گذشته به ۱۴۳ کشور دنیا صادرات داشت

وی در ادامه در خصوص کشورهای طرف معامله برای تأمین کالاها و واردات به کشورمان گفت: در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشورمان شامل  چین با ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و ۵ هزار و ۹۵۱ دلار و پس از آن امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و ترکیه با ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزار و ۸۲ دلار هستند.

سخنگوی گمرک ایران افزود:‌ نزدیک به ۵۰ درصد صادرات کشور در سال ۹۹، محصولات پتروشیمی و پایه نفتی ۲۰ درصد محصولات معدنی و صنایع معدنی ۱۸ درصد نیز محصولات کشاورزی و صنایع غذایی حدود ۱۰ درصدی کالاهای صنعتی و میعانات گازی و صنایع دستی با هم سهمی بیش از یک درصد بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =