کمتر از ده روز به پایان سال ۲۰۲۲ باقی مانده است اما همچنان خبری از توقف ریزش ها در بازار کریپتو نیست.

سال تمام شد، ریزش دومینوی کریپتو تمام نشد

به گزارش کارآفرین نیوز، آخرین ماه سال جاری میلادی، مملو از اخبار ورشکستگی های کریپتویی و ریزش رمزارزها است. دامنه ریزش دومینوی کریپتویی همچنان ادامه دارد و با توجه به پیش بینی ها و تحلیل ها به نظر می رسد در سال ۲۰۲۳ نیز این روند تداوم خواهد داشت.

رسانه های دنیا روز چهارشنبه از اقدام یک شرکت استخراج کننده بزرگ برای حمایت فصل ۱۱ ورشکستگی خبر دادند. شرکت استخراج بیت کوین کُر ساینتیفیک (Core Scientific) برای دومین بار در ماه جاری خبر ساز شد.

ماینر

اولین بار در روزهای گذشته که ارزش سهام بسیاری از شرکت های فعال در زمینه استخراج رمزارز در حال ریزش بود، سهام کُر ساینتیفیک با شیب تندی افزایش یافت و تنها در یک روز (۱۵ دسامبر ۲۰۲۲)، ۷۲ درصد افزایش قیمت به ثبت رسانده بود.

شرکت ماوسن نیز با اختلاف بسیار زیاد با ۶.۳ درصد افزایش، در رتبه دوم افزایش ارزش را تجربه کرد. در همان روز ماینرهای معروف کلین اسپارک (CleanSpark) و بیت فارمز (BitFarms)، بیش از ۱۶ و ۱۲ درصد کاهش ارزش سهام ثبت کردند.

ماینر کُر ساینتیفیک (Core Scientific)؛ یکی از شرکت های بزرگ استخراج کننده بیت کوین در تاریخ ۲۲ نوامبر اعلام کرده بود گرچه در حال حاضر، گردش مالی این شرکت مثبت است اما نقدینگی اش تا سال ۲۰۲۳ کفایت نمی کند. در ماه اکتبر نیز نسبت به این اتفاق هشدار داده بود و علت آن را کاهش قیمت بیت کوین و افزایش هزینه های برق را از عمده دلایل کاهش نقدینگی خود عنوان کرده بود.

نمودار کرساینتیفیک

در پی هشدار ماه اکتبر مبنی بر احتمال ورشکستگی، کُرساینتیفیک از ضرر ۴۳۵ میلیون دلاری در ماه نوامبر خبر داد.

شرکت های استخراج کریپتویی در سال جاری، کاهش چشمگیر بازدهی را به نمایش گذاشتند. در ماه نوامبر، ۲۰ درصد از درآمد بازار کریپتو کاهش یافته بود.

برچسب‌ها