اخبار متوالی ورشکستگی صرافی ها و پلتفرم های وام دهی کریپتویی موجب شده است چشم انداز این بازار در سال آتی میلادی نیز از شفافیت و اطمینان برخوردار نباشد.

شواهد پی در پی زمستان طولانی در بازار کریپتو

به گزارش کارآفرین نیوز، فروپاشی اف تی ایکس (FTX) موجب شد زمستانی که با فروپاشی تِرا (Terra) و سقوط پلتفرم وام دهی سلسیوس آغاز شده بود ماندگار شود و بسیاری از فعالان بازار کریپتو را به سمت ضرر سوق دهد. اما ضربه نهایی سال ۲۰۲۲ را کُرساینتیفیک بر پیکره کریپتو وارد ساخت.

در روزهای اخیر، اعلام ورشکستگی کُرساینتیفیک (Core Scientific)؛ شرکت عظیم استخراج بیت کوین؛ عاملی شد بر تداوم زمستان بازار کریپتو. این ماینر معروف که بیش از ۴۳ هزار سرور در اختیار دارد ۲۱ دسامبر (چهارشنبه) اعلام ورشکستگی کرد و از آنجا که ۱۰ درصد نرخ هش ریت شبکه بیت کوین در این شرکت استخراج اتفاق می افتاد اعلام ورشکستگی آن موجب شد نرخ هش (Hash Rate) یا هش ریت بیت کوین، کاهش چشمگیری داشته باشد.

کرساینتیفیک

این شرکت در سال جاری، حدود ۱۲ هزار بیت کوین استخراج کرد که در مقایسه با آمار ۵ هزار و ۷۶۹ بیت کوین استخراج شده در سال ۲۰۲۱، افزایش قابل توجهی داشته است اما این افزایش استخراج هم نتوانست این شرکت را از ورشکستگی به دلیل افزایش هزینه های انرژی، کاهش درآمد و کاهش قیمت بیت کوین نجات دهد.

گرچه نرخ هش بیت کوین پیش از هفته گذشته به بالاترین حد ماهانه رسید اما در هفته گذشته، ۱۱ درصد کاهش یافت که نشان دهنده خروج ماینرها از شبکه است.

نرخ هش ریت؛ معیاری برای اندازه گیری عملکرد یک دستگاه ماینر یا اندازه گیری قدرت محاسباتی یک شبکه است. در واقع به سرعتی که یک ماینر موفق به رمز گشایی و حل هش و در نهایت دریافت پاداش می شود قدرت (Hash Power) یا نرخ هش قلمداد می شود.کاهش نرخ هش ریت؛ نشانه کاهش میزان هش پردازش شده توسط ماینر بر واحد ثانیه است.

در لحظه انتشار خبر، بیت کوین در محدوده ۱۶ هزار و ۸۳۰ دلار معامله می شود.

برچسب‌ها