معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران؛ طی سال ۱۳۹٩ در مجموع حدود ۶۳ تن ماسک صورت به ارزش تقریبی ۱.۱ میلیون دلار به ۱۲ کشور، توسط ایران صادر شده و در مقابل حدود ۴۸۵ تن از این کالا به ارزش تقریبی ۳۴۸ میلیون دلار از ۱۴ کشور، وارد ایران شده است.

واردات ۳۴۸ میلیون دلاری ماسک در سال ۹۹

به گزارش کارآفرین نیوز، تراز بازرگانی ایران در صادرات ماسک صورت در سال ۱۳۹۹ دارای کسری ۷.۳۳ میلیون دلاری است. در میان مقاصد صادرات، بیشترین صادرات به دو کشور کویت و عراق با مجموع سهم از ارزش ۸۲ درصد و بیشترین واردات هم از کشور چین با سهم ۷۹ درصدی از ارزش واردات، صورت گرفته است.

برخی کشورها مانند ارمنستان، ایتالیا و افغانستان هم جزو مبادی واردات و هم در فهرست مقاصد صادراتی ایران برای کالای ماسک صورت قرار دارند.

ماسک صورت دارای پتانسیل ارزآوری بالایی است. میانگین قیمت صادرات ماسک صورت در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۸ دلار در هر کیلوگرم بوده که تقریبا ۵۹ برابر میانگین قیمت صادرات بدون نفت خام ایران است (اگرچه بدلیل اعمال ممنوعیت صادرات، امکان آشکار شدن پتانسیل مزبور محقق نشد).

میانگین قیمت صادرات ماسک تحت تعرفه فصل ۶۳ در سال مورد بررسی حدود ۱۴ دلار در هر کیلوگرم و تحت تعرفه فصل ۹۰ حدود ۳۰ دلار در هر کیلوگرم یعنی حدود دو برابر تعرفه مشابه در فصل ۶۳ است.

میانگین قیمت واردات ماسک صورت در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۲ دلار در هر کیلوگرم بوده که تقریبا ۴ برابر میانگین صادرات ماسک ایران است. بالاترین بهای ماسک وارداتی در سال مورد بررسی مربوط به واردات از کشور آلمان با قیمت ۲۴۹. ۱ دلار در هر کیلوگرم و بالاترین بهای ماسک صادراتی ایران متعلق به صادرات به کشور ایتالیا و با قیمت ۳.۷۵ دلار در هر کیلوگرم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =