قیمت اکثر رمزارزها و ارزشمندترین آنها یعنی بیت‌کوین طی دو هفته گذشته با ثبات بوده، به طوریکه بیت‌کوین در مدت زمان یاد شده تنها در کانال ۵۰ هزار در نوسان بوده است.

نوسان رمزارزها در دو هفته ای که گذشت

به گزارش کارآفرین نیوز، بیت کوین و آلت کوین‌ها در حالی ۲ هفته کم نوسان و آرام را سپری کردند که در اواخر فروردن ماه با ثبت قیمت ۶۳ هزار دلار برای هر بیت کوین بالاترین رکورد قیمت این رمزارز به عنوان پرچمدار قیمتی ارزهای دیجیتال شکسته شده بود.

از ابتدای اردیبهشت ماه تا کنون، قیمت بیت کوین به غیر از یک روز از کانال ۵۰ هزار دلار خارج نشد و اینطور که پیداست قیمت این رمزارز به دنبال تثبیت این کانال برای خود است. جالب اینجاست که در این مدت زمان اتفاقاتی گسترده هم برای بر هم زدن این آرامش رخ داد اما هیچکدام نتوانستند قیمت بیت‌کوین را آنچنان که باید و شاید دستخوش تغییر کنند.

اصلی‌ترین اتفاقات تاثیر گذار بر قیمت رمزارزها از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون حول تصمیم‌های شرکت تسلا و بانک جی پی مورگان بود.

بر این اساس قیمت، هر بیت کوین در ابتدای ماه جاری حدود ۵۶ هزار دلار بود اما در یک روندی نزولی در ششمین روز اردیبهشت نرخ آن به ۴۹ هزار دلار رسید. انتشار خبری مبنی بر فروش بیت‌ کوین توسط شرکت تسلا در این روزها از دلایل این اتفاق بود. این شرکت به شکل رسمی اعلام کرد بخشی از بیت کوین‌های خود را در سه‌ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱ فروخته است. به‌گفته تسلا، فروش این حجم از بیت کوین، نقدینگی ۲۷۲ میلیون دلاری برای این شرکت به همراه داشته است. این رقم ۱۰ درصد از تمام بیت کوین‌های این شرکت بود

زک کرکهورن، مدیر ارشد بخش مالی تسلا، در نشست مالی این شرکت اعلام کرد: «سال به سال، تأثیرات مثبت از رشد حجم معاملات، رشد درآمد اعتبار نظارتی، بهبود سود ناخالص برآمده از کاهش هزینه‌های تولید و فروش بیت کوین (۱۰۱ میلیون دلار تأثیر مثبت، منهای زیان‌های مرتبط در مسیر بازسازی و سایر موارد) به‌طور کلی میانگین هزینه‌های پایین فروش، خسارت‌های کاهش ارزش سهام، هزینه‌های افزوده زنجیره تأمین، سرمایه‌گذاری تحقیق و توسعه و سایر موارد را جبران کرده است.»

ماسک نجات دهنده

با شدت گرفتن روند کاهش قیمت بیت کوین ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل تسلا بلافاصله به خبر فروش بیت‌کوین توسط شرکتش واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت که خودش شخصاً بیت کوین‌هایش را نفروخته است و قصد انجام این کار را هم ندارد! این توئیت در حالی بود که ماسک اظهارات کرکهون درباره فروش بخشی از دارایی‌های بیت کوینی تسلا را رد نکرده بود. در هر صورت این توئیت ماسک جلوی ریزش‌ها را گرفت و دوباره بازار به شرایط عادی خود بازگشت.

ایستاده در کانال ۵۰ هزار دلار

البته در این فاصله هجمه‌های جدی هم به ایلان ماسک در فضای مجازی انجام شد و برخی کاربران تمام اقدامات او و شرکتش را در راستای نوسان‌گیری و سود بردن از بازار رمزارزها خواندند. دیو پورتنوی طنزپرداز معروف در این باره در توییتر نوشت: «آیا من درست متوجه شده‌ام؟ ایلان ماسک بیت کوین می‌خرد. او سپس قیمت بیت کوین را پامپ می‌کند و قیمت آن بالا می‌رود، و دوباره با دامپ قیمت بیت کوین، شرایط را به نفع خود تغییر می‌دهد.»

راکفلرها بیت کوین را هم به خدمت می‌گیرند؟

شیفتگان رمزارز آن را ابزاری برای حذف بانک‌ها و واسطه‌های مالی می‌دانند، برخی بانک‌ها با فهم این موضوع یک گام پا را فراتر گذاشته و پیش از این که سیل خروشان بلاکچین و رمز ارز آنها را ببرد، خدماتی بر مبنای آنها ارائه کرده‌اند. عجیب نیست جی‌پی مورگان یکی از بزرگترین بانک‌های جهان جزو پیشتازان این سیاست باشد، بانکی که ردپای خانواده ثروتمند راکفلرها هم در آن دیده می‌شود.

ایستاده در کانال ۵۰ هزار دلار

 بر این اساس این بانک در حال برنامه‌ریزی برای ارائه یک صندوق فعال بیت کوین به مشتریان خاص خود است که در صورت تحقق این موضوع، این بانک به جدیدترین، بزرگ‌ترین و ابَربانک آمریکایی تبدیل خواهد شد که رمزارزها را به‌عنوان یک کلاس دارایی پذیرفته است.

کوین دسک در این باره نوشت: دو منبع آگاه، اعلام کرده‌اند که صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان تا تابستان امسال راه‌اندازی خواهد شد. همچنین منبع سوم اظهار داشت که شرکت NYDIG که یک فروشگاه سازمانی بیت کوین است، به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمات امانی این صندوق فعالیت خواهد کرد.

به‌گفته این منابع آگاه، صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان به‌صورت فعال مدیریت خواهد شد. این رویکرد در مقایسه با راهکار مبتنی بر «درآمد منفعلانه» که پیش‌تر شرکت‌های قدرتمند صنعت کریپتو مانند پانترا کپیتال (Pantera Capital) و گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) آن را ارائه کرده بودند، تفاوتی اساسی دارد.

ایستاده در کانال ۵۰ هزار دلار

رویکرد درآمد منفعلانه، به مشتریان ثروتمند این مؤسسات اجازه می‌داد بیت کوین را از طریق صندوق‌ها خریداری کرده و آن را نگهداری کنند، بدون آنکه خودشان بیت کوین را در اختیار داشته باشند. NYDIG و گلکسی دیجیتال، در حال حاضر صندوق‌های بیت کوین را به مشتریان بانک چندملیتی مورگان استنلی (Morgan Stanley) ارائه می‌دهند.

یک منبع آگاه در این‌باره گفت: صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان مخصوص سرمایه‌گذاران خصوصی این بانک خواهد بود. می‌توان این اقدام جی‌پی‌مورگان را یک چرخش سریع و ناگهانی در سیاست‌های این بانک ۳ تریلیون دلاری توصیف کرد.

لاک پشت بازار؛ اترویم!

صحبت کردن از رمزارزها و بازار آنها بدون اشاره به اتریوم رمزارز دوم بازار، بی‌معنی است. در روزهایی که بیت‌کوین شرایط آرامی داشت، اتریوم در یک روند بسیار آرام به روند صعودی خود ادامه داد.

ایستاده در کانال ۵۰ هزار دلار

اتریوم با شکستن اوج تاریخی خود، موفق شد جای پای خود را در بازار محکم‌تر کند. بر این اساس اتریوم روز چهارشنبه با عبور از ۲,۷۶۲ دلار تا ۲,۸۰۰ دلار اوج گرفت به عبارت دیگر رکورد قیمت قبلی خود را شکست و این روند ادامه پیدا کرده بطوریکه هم اکنون قیمت اتریوم بیش از ۳ هزار دلار است. قیمت اتریوم طی یک ماه گذشته ۴۳ درصد رشد کرده است.  

بر این اساس می‌توان گفت رمزارزها در این دو هفته شرایط با ثباتی داشتند،  نباید فراموش کنیم چند روز قبل از شروع اردیبهشت ماه بیت‌کوین هم رکورد تاریخی خود را با ورود به کانال ۶۰ هزار دلار برجای گذاشت و کمتر از چند روز بعد یکی از بزرگترین ریزش‌های خود را با کاهش حدود ۲۰ هزار دلاری تجربه کرد.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =