صندوق بین المللی پول (IMF) با اشاره به اختلالات و چالش‌های موجود در عرصه‌های مختلف اقتصادی به ویژه انرژی، از کاهش سرعت رشد اقتصادی در تمام کشورهای جهان خبر داد.

کاهش سرعت رشد اقتصادی تمام کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳

به گزارش کارآفرین نیوز، در بحبوحه چالش‌های موجود و تنش‌های جاری در جهان، پیش بینی صندوق بین المللی پول (IMF) از رشد اقتصادی جهان براساس رشد واقعی تولید ناخالص داخلی (Real GDP Growth) نشان می‌دهد تمام کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳ با کاهش سرعت رشد در اقتصاد داخلی روبرو خواهند شد.

رییس این نهاد بین المللی در روزهای اخیر با اشاره به روند نزولی رشد اقتصادی سه منطقه مهم در اقتصاد دنیا، سال ۲۰۲۳ را سال سخت اقتصادی پیش بینی کرده بود. کریستالینا جورجیوا (Kristalina Gorgieva) شرایط اقتصادی در چین، آمریکا و اتحادیه اروپا را عامل مهمی در پیش بینی نزولی رشد اقتصاد بین الملل معرفی کرده بود.

IMF

صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران را حدود ۲ درصد پیش بینی کرده است. این شاخص برای سال گذشته میلادی، ۳ درصد پیش بینی شده بود.

ارزیابی‌ها از رشد اقتصادی چین در سال جاری از رشد ۴.۴ درصدی و در سال گذشته، ۳.۲ درصد حکایت دارد.

برای آمریکا، این پیش بینی‌ها برای سال گذشته ۱.۶ درصد و برای سال جاری در حدود ۱ درصد اعلام شده است.

پیش بینی شده است هند که به سرعت در حال نزدیک شدن به صدر فهرست ابرقدرت‌های اقتصادی جهان است در سال گذشته ۶.۸ درصد و در سال جار ی ۶.۱ درصد رشد اقتصادی را تجربه کند.

پیش بینی صندوق برای استرالیا در سال گذشته ۳.۸ و امسال ۱.۹ درصد و برای ژاپن در سال گذشته ۱.۷ و امسال ۱.۶ درصد اعلام شده است.

برای عربستان در سال گذشته ۷.۶ درصد و سال جاری ۳.۷ درصد رشد اقتصادی پیش بینی شده است. پیش بینی صندوق از رشد اقتصادی روسیه در سال گذشته ۳.۴ – درصد و امسال ۲.۳ – درصد اعلام شده است. همچنین برای ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۵ درصد و در سال جاری حدود ۳ درصد پیش بینی شده است.

پیش بینی رشد اقتصادی صندوق برای آلمان و انگلیس در سال گذشته به ترتیب ۱.۵ و ۳.۶ درصد بوده است که در سال جاری به ترتیب به ۰.۳ - و ۰.۳ کاهش یافته است.

نکته حائز اهمیت در نمودار صندوق بین المللی، پیش بینی صندوق بین المللی پول از وضعیت رشد اقتصادی لیبی است که در سال گذشته ۱۸.۵ - و امسال ۱۷.۹ برآورد شده است که تفاوت معناداری را در این برهه زمانی حساس به نمایش می گذارد.

اوکراین، افعانستان و کره شمالی ‌از کشورهایی هستند که صندوق، آماری از رشد اقتصادی آنها دریافت و منتشر نکرده است.

پیش بینی بعدی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی کشورها در نیمه دوم ژانویه ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =