همه چیز گران شده به جز نان!‌ این جمله را از زبان بسیاری صنوف درگیر تولید و توزیع نان شنیده ایم، اما آیا اقتصاد خانوار اجازه گران خریدن را هم می دهد؟‌ قوت غالب سفره خانوار که این روزها اخبار ضد و نقیضی در باره افزایش آن در محافل مختلف دیده و شنیده ایم، هر چند که هنوز رسما تایید نشده است.

بلاتکلیفی نرخ نان در  سال ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، نانوایان معتقدند هر سال با افزایش نرخ تورم هزینه های آنها همچون اجاره مغازه ، آب، برق ؛‌گاز ،‌دستمزد کارگر و مالیات و ...افزایش می یابد و بایستی تغییراتی در نرخ های اعلامی نان صورت گیرد .

برخی کارشناسان می گویند:‌ اگرچه دولت در سال ۹۹، قیمت نان را افزایش نداد و در سال جاری نیز هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت نگرفته است اما گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد با گذشت زمان و افزایش قیمت کالاهای مختلف از جمله هزینه‌های نانوایی، نانواها نیز قیمت مصوب سال ۹۸ را رعایت نمی‌کنند و نان را با قیمت‌های متفاوت و بالاتر از قیمت‌های مصوب ۹۸ به فروش می‌رسانند یا از وزن نان کم کرده و چانه‌ها را کوچک‌تر کرده‌اند.

در شرایطی قیمت نان در شهریور ۹۸ بنا به گفته رییس اتحادیه نانوایان سنتی به میزان ۴۵ درصد افزایش یافت که پیش از آن طی سال‌های ۹۳ تا ۹۸ قیمت ثابتی داشت و شاهد افزایش قیمت نان طی این سال‌ها نبودیم تا اینکه دولت در سال ۹۸ تصمیم گرفت قیمت نان را افزایش دهد و در همان زمان در بخشنامه‌ای اعلام نمود تا زمانی که افزایش نرخی در هزینه‌های اولیه ایجاد نشده است این مصوبات ملاک عمل نانوایی خواهد بود.

بلاتکلیفی نرخ نان در  سال ۱۴۰۰

شاید همین بند از بخشنامه که در آن قید شده است تا زمانی که افزایش نرخ در هزینه‌های اولیه نانواها ایجاد نشده، تغییر قیمت نخواهیم داشت، باعث شده اکنون نانواها با استدلال افزایش هزینه، خواستار افزایش قیمت نان باشند و نرخ مصوب ۹۸ را ملاک عمل ندانند تا جایی که هر نانوایی مطابق با هزینه‌های اولیه خود، نرخ فروش را تعیین می‌کند.

ناگفته نماند قیمت آردی که در اختیار نانواها قرار می‌گیرد تغییر نکرده است و آرد، یکی با گندم ۶۶۵ تومان و دیگری با گندم ۹۰۰ تومان در اختیار نانواها قرار می‌گیرد.

نانواها معتقدند اگر با قیمت مصوب ۹۸ نان را به فروش برسانند ضرر خواهند کرد و باید نانوایی را تعطیل کنند چرا که نانشان آجر می شود که البته اجازه تعطیلی هم به آنها داده نمی شود لذا افزایش قیمت نان را ضروری می‌دانند.

اما از طرفی چون نان، قوت غالب قشر زیادی از مردم است و یک کالای استراتژیک محسوب می شود دولت‌ها همواره سعی داشته‌اند با ایجاد ثبات در قیمت نان و تخصیص یارانه، مانع تغییر قیمت شوند بطوری که طی سال‌های ۹۰ تا ۹۹ در حالی سرانه مصرف گندم در کشور تقریبا ثابت مانده و حدود ۱۷۰ کیلوگرم بوده است که سرانه مصرف برنج، گوشت، شیر و محصولات لبنی، روغن و قندوشکر طی همین سال‌ها کاهش داشته است که می‌توان یکی از دلایل اصلی آن را افزایش قیمت این کالاها و کاهش قدرت خرید مردم دانست.

پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی واقعی است؟

پیشنهاد اتحادیه نانوایان سنتی تهران برای افزایش قیمت نان در سال ۱۴۰۰، افزایش ۷۰ درصدی قیمت آن است که به گفته بیژن نوروزمقدم رییس این اتحادیه، این پیشنهاد را به مراجع ذیربط ارائه داده‌اند و علیرضا قاسمی فرزاد مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران نیز افزایش نرخ نان در این شرایط را حق طبیعی و قانونی نانوایان ذکر می‌کند و می‌گوید که میزان افزایش قیمت نان مطابق تعرفه‌ها و شرایط اقتصادی جامعه باید بررسی و پیشنهاد شود.

البته حشمت‌الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران، تصویب نرخ‌های جدید را فقط از سوی شورای اقتصادی کشور مجاز می‌داند و می‌گوید که این موضوع باید در ستاد تنظیم بازار کشور مطرح شود چون به تبع افزایش قیمت نان در پایتخت، ممکن است دیگر استان ها و شهرها نیز از آن تبعیت کنند.

وی از پیش‌بینی قیمت‌های پیشنهادی و ارسال آن به ستاد تنظیم بازار کشور خبر می‌دهد و می‌گوید که منتظر اعلام نظر شورای اقتصادی کشور هستیم.

بلاتکلیفی نرخ نان در  سال ۱۴۰۰

 در سال ۹۳ بودجه‌ای که دولت در لایحه خود برای یارانه نان و آرد مصوب کرده بود به همان شکل در مجلس تصویب شد و تنها تسهیلات دولت برای خرید گندم از بخش خصوصی و تعاونی در لایحه دولت ۷ هزار میلیارد تومان بود که مجلس این رقم را به ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش داد، در عین حال عباس قبادی مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در مورد افزایش قیمت نان در سال ۹۳ اعلام کرده بود که دولت در لایحه بودجه خود ۸۸۰۰ میلیارد تومان برای یارانه نقدی نان و همچنین یارانه آرد و گندم در نظر گرفته است که در صورت تصویب این رقم توسط مجلس افزایش قیمت نان در سال ۹۳ منتفی خواهد شد، اما با این وجود در همان سال قیمت نان افزایش یافت و از آن زمان تا کنون دیگر قیمت نان یک بار در سال ۹۸ افزایش داشته است، و اگر تورم سال ۹۹ را در نظر بگیریم نانواها توقع دارند با افزایش قیمت نان، درآمد بیشتری داشته باشند.

اکنون مانند سال‌های گذشته، یک سوی افزایش قیمت نان، نانواها قرار دارند که می‌خواهند افزایش قیمت را به تنور بچسبانند و سوی دیگر آن سفره مردم که تورم در کالاهای مختلف را تجربه کرده‌اند؛ این شرایط، تصمیم‌گیری در این مورد را دشوار کرده است .
با این حال با وجودی که برخی اخبار ضد و نقیض از افزایش نرخ نان  طی هفته های اخیر به رسانه ها کشیده شد ، اما به نظر می رسد دولت فعلا تصمیمی برای تغییر نرخ نداشته باشد ،حال این پرسش مطرح می شود که دولت چه تدبیری برای جبران هزینه های نانوایان و فعالان این بخش دارد .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =