کاهش درآمد شرکت‌های بزرگ فناوری و تجارت الکترونیک موجب شد تعدیل نیرو درصدر فهرست تصمیمات و اقدامات غول‌های فناوری در سال گذشته میلادی قرار گیرد؛ روندی که به نظر می‌رسد در سال جاری نیز کم و بیش ادامه خواهد یافت.

موج تعدیل نیرو در حوزه فناوری در جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، به دنبال کاهش چشمگیر درآمدها و کاهش ارزش سهام بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و همچنین ترس از حاکمیت رکود بر اقتصاد جهانی، برخی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی تصمیم به کاهش هزینه‌ها گرفتند که تعدیل نیروی انسانی؛ بخشی از این فرایند کوچک‌سازی یا چابک‌سازی محسوب می‌شود.

بررسی ارزش بازار شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد اکثر شرکت‌هایی که تصمیم به تعدیل گسترده نیرو گرفته‌اند از شرکت‌های فعال حوزه فناوری و تجارت الکترونیک هستند. اغلب این شرکت‌ها در دلایل خود برای کوچک‌سازی سازمانی، علاوه بر کاهش درآمدها، از استخدام‌های بی رویه در دوران پاندمی و رونق فناوری در ماههای اولیه سحن می‌گویند.

سایت layoffs که قطع همکاری‌های جهانی را رصد و بررسی می‌کند اعلام کرده است در سال ۲۰۲۲، بیش از ۱۵۰ هزار نفر از کارکنان صنعت فناوری، بیکار شده‌اند. بررسی روندهای جاری در بازار کار نیز نشان می‌دهد این روند در سال جاری، کم و بیش ادامه خواهد داشت.

آمازون (Amazon)

این شرکت که در چند سال گذشته و با رونق تجارت الکترونیک، نیروهای فراوانی را به استخدام درآورده بود در سال گذشته، با نصف شدن قیمت سهم این شرکت در بازار، بخش زیادی از درآمد خود را از دست داد.

آمار نیروی انسانی آمازون (Amazon) در حال حاضر ۱.۵ میلیون نفر اعلام شده است و پس از والمارت (Walmart)، دومین کارفرمای بزرگ بخش خصوصی در آمریکا به شمار می‌آید.

آمازون

اندی جسی؛ مدیراجرایی ارشد آمازون می‌گوید: متاسفانه ناچار هستیم به این تصمیم، جامه عمل بپوشانیم و خاتمه همکاری‌هایی که از ۱۸ ژانویه اجرایی خواهد شد تاثیر بسیاری در دپارتمان‌های تجارت الکترونیک و منابع انسانی خواهد داشت.

در سال ۲۰۲۳، بیش از ۱۸ هزارنفر از کارکنان آمازون، همراه این شرکت نخواهند بود.

توییتر (Twitter)

پس از قطعی شدن خرید ۴۴ میلیارد دلاری توییتر و به ریاست رسیدن ایلان ماسک، نیمی از کارکنان توییتر شغل خود را از دست دادند و ۳ هزار و ۷۰۰ نفر بلافاصله شغل خود را از دست دادند.

ماسک دلیل این تصمیم را ضرر روزانه ۴ میلیون دلاری توییتر و کاهش درآمدها عنوان کرده بود.

توییتر

تسلا؛ دیگر شرکت تحت مدیریت ماسک نیز در سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰ درصد از نیروهای خود را کاهش داد گرچه این شرکت اعلام کرده بود احتمال تداوم این روند وجود دارد اما نیروهای تخصصی در زمینه ساخت خودرو، باتری خودرو و پنل‌های خورشیدی از این روند مستثنا خواهند بود.

سیلزفورس (Salesforce)

سیلزفورس (Salesforec) نیز روز گذشته اعلام کرد در سال جاری،‌ ۱۰ درصد از آمار نیروی انسانی همکار کاسته خواهد شد که حدود ۷ هزار نفر خواهند بود.

این شرکت در سال گذشته، همکاری با حدود ۸ هزار نفر از کارکنان خود را متوقف کرده بود. کاهش درآمدهای تبلیغات دیجیتال، یکی از دلایل عمده کاهش درآمدها و قطع همکاری‌ها عنوان شده است.

متا (Meta)

شرکت متا نیز یکی از بزرگترین قطع همکاری‌ها را در سال گذشته میلادی رقم زد و با بیش از ۱۱ هزار همکار خود خداحافظی کرد.

در واقع ۱۳ درصد از نیروی انسانی این شرکت در سال گذشته از متا جدا شدند.

گلدمن ساکس (Goldman Sachs)

این بانک جهانی نیز در ماه دسامبر اعلام کرده بود در اقدامی مقابله‌ای در برابر احتمال وقوع شرایط سخت اقتصادی در سال آتی، ناچار است ۸ درصد از آمار منابع انسانی خود بکاهد که حدود ۴ هزار نفر را دربرمی‌گیرد.

تصمیم این گروه پیشرو مالی سرمایه‌گذار در حوزه فناوری‌های بانکی در ماه ژانویه اجرایی خواهد شد. این بانک، پاداش سالانه کارکنان را در ماه ژانویه پرداخت خواهد کرد و بسیاری از تحلیلگران، دلیل انتخاب ماه ژانویه را به این مقوله مرتبط دانسته‌اند.

بانک مورگان استنلی نیز حدود ۱۶۰۰ نفر تعدیل نیرو گزارش کرده است.

استرایپ (Stripe)

در ماه نوامبر، شرکت استرایپ نیز حدود ۱۴ درصد از نیروی انسانی خود را کاهش داد که حدود ۱۱۰۰ نفر از کارکنان را از این شرکت منفک ساخت.

استرایپ

ارزش این شرکت در سال ۲۰۲۱، بیش از ۹۵ میلیارد دلار اعلام شده بود و تنها تا ماه جولای ۲۰۲۲، ارزش آن به ۷۴ میلیارد دلار کاهش یافت. کاهش درآمدها، ترس از رکود طولانی و افزایش هزینه‌های انرژی از عمده دلایل این اقدام ذکر شده است.

کرکن (Kraken)

این صرافی با هدف کاهش هزینه‌ها در پاسخ به کاهش درآمدها، از ۳۰ نوامبر اقدام به توقف همکاری با ۳۰ درصد از نیروی انسانی یعنی حدود ۱۱۰۰ نفر از کارکنان این شرکت کرده بود.

این صرافی همچنین اعلام کرده است به دنبال عملکرد ضعیف بازار کریپتو در سطح جهانی، اقدام به تعطیلی دفتر این صرافی در ژاپن از ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ خواهد کرد.

کوین بیس (Coinbase)

در ژوئن ۲۰۲۲، این صرافی بیش از ۱۸ درصد از منابع انسانی خود را کاهش داد که در نتیجه حدود ۱۱۰۰ نفر با این شرکت خداحافظی کردند.

برایان آرمسترانگ؛ مدیرعامل این صرافی اعلام کرد دلیل اصلی این اقدام؛ شرایط نامساعد بازار کریپتو و ابهام در عملکرد رمزارزها در سال آتی بوده است.

مایکروسافت (Microsoft)

در اکتبر ۲۰۲۲، این شرکت تایید کرد که یک درصد از آمار کارکنان کاسته و با ۱۰۰۰ نفر قطع همکاری شده است.

گزارش این شرکت نشان داد تا پایان ماه سپتامبر، رشد درآمد این شرکت به پایین‌ترین سرعت در ۵ سال گذشته رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =