یکی از کارکردهای فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند نانو کمک به توسعه صنایع است. در همین راستا همکاری‌ها برای شناسایی نیازهای فناورانه آغاز شد.

 شناسایی و تامین نیازهای صنایع با کمک فعالان حوزه نانو

به گزارش  مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری نانو با حمایت از پروژه‌ها و طرح‌های نوآورانه و محصولات یا خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان تلاش می‌کند تا زمینه نفوذ فناوری به صنعت را فراهم کند.

بر همین اساس، همکاری‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک برای پیوند میان صنعت و فناوری، گامی در همین راستا به شمار می‌رود. همکاری مشترکی میان ستاد ویژه توسعه فناوری‌ نانو و معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) شکل گرفت. هدف بومی‌سازی فناوری‌ها و محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت که توانمندی تولید ایران‌ساخت آن در کشور وجود دارد اما نیاز کشور از مسیر واردات تامین می‌شود، است.

با تفاهم صورت گرفته، توانمندی فعالان دانش‌بنیان و خلاق به یاری می‌آید و نیازها به فناوری و محصولات وارداتی با ظرفیت‌های موجود در داخل کشور تامین و بومی‌سازی می‌شود. اجرای مفاد این تفاهم‌نامه توسط مرکز ساخت داخل وزارت صمت و شبکه تبادل فناوری انجام خواهد شد.

ایجاد بستری برای تامین نیازهای فناورانه صنایع

ستاد توسعه فناوری‌ نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه همکاری را با معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد تا در قالب یک برنامه‌ مشترک، شناسایی و اولویت‌بندی نیازهای فناورانه و ارائه راهکارهای ‌مبتنی بر فناوری‌های نوین به‌منظور تامین این نیازها و ارتقای قابلیت‌های فناورانه بنگاه‌های صنعتی کشور انجام شود.

یکی از محورهای اصلی این همکاری، حل نیازهای فناورانه گلوگاهی صنعت کشور از طریق توانمندسازی و توسعه یافتن بازار شرکت‎‌های عرضه‌کننده محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری‎‌های نوین است. علاوه بر این، محورهایی چون ارتقای فناوری و جهش تولید این شرکت‎‌ها به واسطه قرار گرفتن در زنجیره تأمین شرکت‎‌های بزرگ داخلی، سرعت بخشیدن به معرفی و پیوند این شرکت‌ها دنبال خواهد شد.

 شناسایی و تامین نیازهای صنایع با کمک فعالان حوزه نانو

بخش دیگری از این تفاهم‌نامه همکاری که توسط ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقق خواهد یافت، بررسی و احصای نیازهای فناورانه گلوگاهی صنعت کشور، ایجاد ارتباط میان دستاوردها و توانمندی‌های حوزه فناوری برای حل نیازهای صنعتی و جایگزینی اقلام وارداتی با تولیدات ایران‌ساخت است.

همچنین توسعه فناوری‎‌های نوین در داخل کشور و همکاری برای تسهیل فرایند صادرات این محصولات، بررسی و شناخت حوزه‌‏های دارای ظرفیت، فرصت‎‌ها و درخواست‎‌های فناورانه صنایع کشور و تبدیل آن‎‌ها به محصول، معرفی چالش‎‌های راهبردی و پیگیری برای حل آن‎‌ها در قالب برنامه چالش‌‎های فناورانه و نوآورانه در قالب این تفاهم‌نامه همکاری صورت می‌گیرد.

از دیگر محورهای تفاهم نامه میان ستاد نانو و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توان به برگزاری سمینارها و نشست‏‎‌های تخصصی مشترک بین متقاضیان صنعتی و عرضه‎‌کنندگان فناوری، بررسی و معرفی فرصت‎‌های فناورانه برای سرمایه‎‌گذاری، کمک به اخذ تأییدیه‎‌های داخلی و خارجی لازم برای محصولات و فناوری‌‎ها براساس درخواست صنایع و راهنمایی شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تسهیل در دریافت مجوزها اشاره کرد.

معاونت امور صنایع وزارت صمت نیز شرکت‌های فناور را برای حضوری فعال‌تر در صنعت یاری می‌کند و ظرفیت‌ و فرصت‎ های صنعتی کشور را با محوریت ارتقای شرکت‎‌های دانش‌‎بنیان و خلاق ارائه می‌کند. همچنین کمک به ایجاد الزامات قانونی و استفاده از ظرفیت‎‌های قانونی و ساختاری موجود در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای همکاری حداکثری با شرکت‎‌های عرضه‎‌کننده محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری‎‌های نوین از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است.

ستاد توسعه فناوری‌ نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ظرفیت نهادهای واسط برای هماهنگی با صنایع و دریافت نیازهای فناورانه آن‌‎ها در قالب برنامه شبکه تبادل فناوری استفاده می‌کند.

در این راستا، ایجاد بانک اطلاعاتی از شرکت‎‌های دارای فناوری پیشرفته و محصولات فناورانه ارزیابی شده آن‌ها، حمایت از ثبت اختراعات و پتنت‌ها برای فناوری‌های گلوگاهی، ارائه ظرفیت‌های موجود در برنامه چالش‎‌های نوآورانه و فناورانه برای جهت یافتن تیم‌‎ها، افراد و شرکت‌‎های دارای ظرفیت حل نیازهای صنعتی از دیگر برنامه‌ها برای تحقق محورهای این تفاهم‌نامه است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =