دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، گفت: تحریم یکی از موانع پیش‌روی فعالیت و حضور فناوران ایرانی در بازارهای جهانی است؛ چالش جدی که سال‌ها است مانع دیده شدن و اثبات توانمندی جوانان و متخصصان ایرانی به دنیا شده است.

فناوری‌های زیستی ایرانی در اختیار کشورهای همسایه قرار می‌گیرد

به گزارش کارآفرین نیوز، مصطفی قانعی در این خصوص با اشاره به مشکلات ایجادشده برای صادرات محصولات به واسطه تحریم‌ها، گفت: استراتژی اتخاذ شده در این زمینه این است که با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی؛ فناوری‌های زیستی کاملا ایرانی را در کشورهای همسایه نهادینه کنیم.

وی بیان کرد: کشورهای روسیه، ترکیه و عمان مهم‌ترین مقاصد اجرای این برنامه هستند تا بتوانیم در این کشورها، به صورت مشترک به تولید محصولات زیستی بپردازیم. این کار هم به حضور محصولات ایرانی در دیگر کشورها کمک می‌کند و هم توانمندی‌های بومی و ایرانی را در اختیار کشورهای متقاضی قرار می‌دهد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری همچنین گفت: برای هدایت و پیشرفت زیست‌فناوری تلاش می‌کنیم تا کشور هم‌گام با دنیا، در این عرصه حرکت کند.

هرچند که در بسیاری از زمینه‌ها این تهدید جدی به یک فرصت بدل شده و به فناوران ایرانی کمک کرده تا بتوانند ظرفیت‌های خود را که به هر دلیلی نادیده گرفته می‌شدند را به نمایش بگذارند و اثبات کنند که می‌توانند ایران را از پیچ‌های تاریخی گذر دهند.

اما بسیاری از خدمات و محصولات تولید شده در زیست‌بوم فناوری و نوآوری توانایی حضور در بازارهای جهانی را دارند و می‌توانند هم‌پای دیگر محصولات مخاطبان زیادی در دیگر کشورها داشته باشند. اما تحریم‌های موجود که به هر بهانه‌ای تشدید و سخت‌تر هم می‌شوند؛ مانعی مهم و بازدارنده هستند و کار را پیچیده و دشوار می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =