معاون تحقیق و توسعه اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، هدف این بانک از انتشار ریال دیجیتال را ریل‌گذاری برای اقتصاد دیجیتال اعلام کرد و گفت: پول دیجیتال بانک مرکزی ماهیتی از نوع پولی مشابه اسکناس و سکه است که کاملا دیجیتالی ارائه شده و تحت عنوان ریال دیجیتال معرفی می‌شود.

ماهیت ریال دیجیتال چیست؟

به گزارش کارآفرین‌نیوز، محمدرضا مانی‌یکتا هدف بانک مرکزی از انتشار پول دیجیتال را ارائه یک پول کاملا دیجیتالی و دارای ظرفیت برنامه پذیری ذکر و تصریح کرد: افتتاح حساب‌های الکترونیکی برای بانک‌ها از سوی بانک‌های مرکزی را می‌توان، نقطه آغاز انتشار پول دیجیتال بانک‌های مرکزی تلقی کرد.

وی افزود: هدف اصلی بانک‌های مرکزی، خلق گونه جدیدی از پول، تسهیل پرداخت‌های بین‌بانکی موسسات پولی و بانکی و تسهیل عملیات تسویه بین بانکی در زیرساخت‌های پرداخت کشوراست.

مانی یکتا ادامه داد: پول دیجیتال باید بتواند نیازهای اساسی مدل های کسب و کار مختلف، اعم از نحوه هزینه کرد، نحوه تقسیم و تسهیم و سایر انتظارات از یک واحد پولی دیجیتال معتبر را برآورده سازد.

وی در مورد جایگاه پول دیجیتال بانک مرکزی در اقتصاد کشور، گفت: نقطه عطف این پول ارائه قراردادهای هوشمند است که تبلور آن در دنیای واقعی در فضای رمزارزها و کریپتو کارنسی‌ها می‌بینیم این مفهموم هنوز در فضای پول ملی کشورها عملیاتی نشده است.

ماهیت ریال دیجیتال چیست؟

مانی یکتا، گردش پول در قالب قراردادهای هوشمند را عامل محرک ارزش‌آفرینی دیجیتال معرفی کرد و گفت: ما در ابتدای این فرایند و درحال بستر سازی هستیم با ادامه کار و بلوغ در این زمینه و رایج پول دیجیتال در جامعه، امکان ارائه قراردادهای هوشمند در فضای کسب و کار فراهم می‌شود.

معاون تحقیق و توسعه اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی یادآور شد: اثرات انتشار این شکل از پول روی موضوعات اقتصادی از دو بعد قابل بررسی است؛ اول تاثیر انتشار پول دیجیتال بر ترازنامه بانکها و ترازنامه بانک مرکزی است که البته ملاحظات زمینه‌ای و بنیادین در این حوزه وجود دارد از سوی دیگر باید میزان ارزش‌آفرینی پول دیجیتال در فضای اقتصادی کشور سنجیده شود.

وی بر اهمیت موضوع ارزش‌آفرینی پول دیجیتال در فضای اقتصادی تاکید کرد و گفت: بررسی میزان ارزش‌آفرینی ریال دیجیتال از منظر اثربخشی پولی و تحریک اقتصادی انجام‌پذیر است.

مانی یکتا تصریح کرد: بانک مرکزی باید همزمان با گسترش دامنه ریال دیجیتال، به صورت پیوسته تاثیر انتشار پول دیجیتالی که بر اساس پایه پولی خود منتشر می‌کند را بر پارامترها و محرک‌های اقتصادی کشور پایش کند.

به گفته این کارشناس بانک مرکزی، پول دیجیتالی که بانکهای مرکزی منتشر می‌کنند نه تنها با سایر شعوب پول دیجیتال اعم از رمزارزها متفاوت است بلکه به پشتوانه دامنه قانونی حاکمیت قانونی موجود منتشر می‌شود و کاملا متفاوت از فضای رمزارزهاست.

وی در مورد آینده پول دیجیتال بانک مرکزی نیز گفت: کشورهای زیادی در حال مطالعه و بررسی جوانب مختلف انتشار پول دیجیتال و طراحی پارامترهای تخصصی و اجرای آزمایشی آن هستند چند کشور نیز به مرحله انتشار رسیده اند؛ پیش‌بینی می‌شود دهه آینده شاهد تحقق کامل اقتصاد دیجیتال مبتنی بر پول‌های دیجیتال بانک مرکزی باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =