سمیه بهبودنیا بانوی کارآفرینی است که توانسته در گنبدکاووس به‌رغم سختی‌ها و ناملایمات، ناامید نشود، فرصت‌یابی کند و در زمینه صنایع دستی دست به اشتغالزایی بزند.

کارآفرینی با هنر دختران ترکمن

به گزارش کارآفرین‌نیوز؛ ایده این کارآفرین در ابتدا آن‌قدر در حجم کوچک انجام شد که به گفته بهبودنیا، برای کمک به فروش صنایع دستی اقوام بوده اما پس از ایجاد ارتباط با بافندگان صنایع دستی، تولیدات آنها را هم به فروشگاه‌های همسرش آورد و به مرور کسب‌وکارش را گسترش داد.

بهبودنیا در گفتگو با خبرنگار کارآفرین‌نیوز می‌گوید: از آنجا که تک دختر خانواده بودم و به مادرم دلبستگی زیادی داشتم و مادرم نیز در بافت قالی و قالیچه و صنایع دستی، بسیار ماهر و زبردست بود و در خانه، ضمن کارهای خانه و خانه‌داری، به بافت قالیچه یا صنایع دستی مشغول بود، من از همان دوران ابتدایی در کنار مادرم، همه کارهایی را که انجام می‌داد با نگاه دنبال می‌کردم بطوریکه دوک‌های قالی تنها ابزار بازی من بود. همچنین از همان بچگی دوست داشتم کارهای مادرم را تقلید کنم و خیلی زود، روش گره بستن قالی را یاد گرفتم و از ۷ سالگی بافتن قالی و قالیچه را بلد بودم و پس از آن در کنار مدرسه رفتن، سوزن‌دوزی را هم از مادرم یاد گرفتم.

جزء لاینفک زندگی دختران ترکمن

این کارآفرین، مادرش را دارای بیشترین نقش در رشد و علاقمندی‌اش به صنایع دستی و بافت قالی و قالیچه می‌داند و اضافه می‌کند: از دوران ابتدایی و نوجوانی به عنوان یک دختر ترکمن، تمامی فوت‌وفن و هنرهای صنایع دستی را یاد گرفتم. وقتی در کودکی راه رفتن را یاد گرفتم اولین قدم‌هایم روی قالی‌هایی بود که مادرم بافته بود و اسباب بازی من همان دوک‌های نخ قالی بود و به مرور در کنار تحصیل و مشق، مادرم تمام زیر و بم سوزن‌دوزی و قالی‌بافی را به من یاد می‌داد و علاوه بر اینها، یار بودن با همسر و خانواده را به من یاد داد و بهترین الگوی من در زندگی بوده و هست.

کارآفرینی با جزء لاینفک زندگی دختران ترکمن

وقتی از بهبودنیا می‌پرسیم که چرا به صنایع دستی روی آوردید، می‌گوید: بافتن قالی و سوزن‌دوزی و صنایع دستی، جزو لاینفک زندگی دختران ترکمن است و علاقمندی به صنایع دستی از همان دوران نوجوانی برای دختران ترکمن وجود دارد و بدون این علاقمندی، زندگی برای من سخت خواهد شد.

یاد گرفته‌ام که فردی مفید باشم

او درباره انگیزه‌اش برای تداوم این کار تاکید می‌کند: از مادرم یاد گرفته‌ام که فردی مفید و مولد و تولیدکننده باشم و حس کمک به خانواده و جامعه باعث شده که این علاقمندی را به عنوان حرفه و کارآفرینی انتخاب کنم.

بهبودنیا که در سال ۱۳۸۵ ازدواج کرده و الان دو دختر و یک پسر دارد، همسر کارآفرینی دارد که در عرصه صنایع غذایی فعالیت دارد، در این باره می‌گوید: به همراه همسرم تمام سختی‌ها و بالا و بلندی‌های زندگی را با هم تجربه کرده‌ایم و همیشه حامی و پشتیبان همدیگر بوده‌ایم و از این به بعد هم خواهیم بود. همسرم یکی از کارآفرینان برتر استان گلستان و کشوری است و از سال ۱۳۹۵ کارآفرین برتر استان است و در تولید انواع کیک و شیرینی و غذاهای سنتی فعالیت دارد و برای انجام هر کاری با یکدیگر، مشورت و همکاری داریم و با هم تصمیم می‌گیریم.

فرصت‌یابی از کارآفرینی همسر

از این کارآفرین ترکمنی می‌پرسیم که در چه زمانی تصمیم گرفته کارآفرینی را در عرصه صنایع دستی در مقیاس بزرگتر شروع کند؟ و می‌گوید: در همان سال ۱۳۹۵ که همسرم در سطح شهر تعداد زیادی از شعبات کیک و شیرینی و انواع بورگ را افتتاح و شروع به کار کرد ایده‌ای به ذهنم رسید که باایجاد غرفه در بخش کوچکی از فروشگاه‌ها نسبت به عرضه صنایع دستی اقدام کنم. این کار باعث شد به مرور ارتباط نزدیکی با بافنده‌ها و تولیدکننده‌های خانگی صنایع دستی در روستاها و شهرهای مختلف ایجاد کنم و این ارتباط دوسویه نیز باعث شد افق دیگری را برای تولید و عرضه صنایع دستی در ذهنم ترسیم کنم و الان مطمئن هستم گسترش و توسعه غرفه‌ها، درآمد پایداری برای خانواده‌ها ایجاد خواهد کرد.

کارآفرینی با جزء لاینفک زندگی دختران ترکمن

اودر مورد برنامه بلندمدت کارآفرینی‌اش می‌گوید: می‌خواهم با ایجاد هسته‌های ارتباطی با روستاها و ساماندهی تولیدکنندگان خانگی صنایع دستی، بستری فراهم کنم تا تمامی تولیدات آنها به بازار و مشتریان عرضه شوند و با استفاده از متخصصان در حوزه بازاریابی و فروش صنایع دستی، گامی ماندگار برای منطقه و مردم بردارم و اگر خدا بخواهد به زودی کارگاه صنایع دستی راه‌اندازی نمایم.

افق صادرات صنایع دستی

این بانوی کارآفرین که توانسته برای ۹ نفر اشتغالزایی کند، با تاکید بر اینکه قصد گسترش این کار را دارد، ادامه می‌دهد: صنایع دستی که تمامی اجزا و رنگ‌های آن همانند برگ‌های تاریخ زندگی هستند و خوشی‌ها و شادی‌ها را با دیگر اقوام به اشتراک می‌گذارد، در واقع یک زبان مشترک برای اقوام و کشورهای مختلف است و زمینه‌ای برای ایجاد ارتباط است و تمامی روستاهای ایران، با اقوام و فرهنگ‌های مختلف مثل گنجی هستند که گوهر درخشان صنایع و هنر خود را به همگان معرفی می‌کنند.

به عنوان یک کارآفرین با تهیه طرحی در سال ۱۴۰۲ درنظر دارم در تمامی نمایندگی‌های فروش محصولات اجه (برند صنایع غذایی همسرم) در استان‌های مختلف، گلستان، مازندران، البرز، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، قم و... غرفه‌هایی برای عرضه صنایع دستی داشته باشیم و در نمایشگاه‌های داخل و خارج از کشور نیز حضور داشته و با عملیاتی کردن ایده‌های جدید دیگری، افق بلندتری را پیش‌بینی کنیم زیرا معتقدم می‌توانیم نسبت به صادرات صنایع دستی به دیگر کشورها نیز اقدام نماییم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =