معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور برنامه‌های این معاونت را حمایت از شرکت‌های فعال دارویی ‌اعلام کرد و گفت: با حمایت از این شرکت‌ها فعالیت آنها گسترده شده و با تشکیل مجموعه‌های بزرگ تر وارد بخش صادرات می‌شوند.

شرکت‌های فعال دارویی حمایت می‌شوند/دانش بنیان‌ها پشت در پارک‌های فناوری نمانده‌اند

به گزارش کارآفرین نیوز، ‌ روح الله دهقانی فیروزآبادی درباره ورود دانش بنیان‌ها به بخش دارو گفت: در سال‌های اخیر اتفاقی که در بخش دارو و سلامت افتاده است، قابل انکار نیست و شاهد افزایش سرعت تولید داروهای بعضا بسیار پیشرفته که در دنیا خاصبه شمار می‌روند، هستیم.

وی یادآور شد: حوزه سلامت و غذا در این معاونت به عنوان یک حوزه جدی دنبال می‌شود و تلاش داریم شرکت‌های فعال دارویی را حمایت کنیم تا فعالیت آنها گسترده شده و با یکدیگر همکار شوند و مجموعه‌های بزرگ تر ایجاد شود تا بتوانیم با چند برند ویژه دارو برای کشورهای همسایه و کشورهایی که توانایی تولید دارو را ندارند، تولید کنیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بیان کرد: بیشتر داروهایی که توسط دانش بنیان‌ها تولید می‌شود، ‌داروهای با فناوری بالا هستند مانند محصولات حوزه بیوتکنولوژی که فناوری آنها بسیار بالا است.

استقرار شرکت‌های دانش بنیان در تهران سخت است

دهقانی فیروزآبادی همچنین درباره مشکلات دانش بنیان‌ها برای استقرار در پارک‌های علم و فناوری گفت: از تمام ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش بنیان برای استقرار دانش بنیان‌ها و همچنین اعتبارات مالیاتی استفاده می‌کنیم که اولین مرحله آن هم آغاز شده است.

وی تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان پشت در پارک‌های علم و فناوری نمانده‌اند، در تهران به دلیل شرایط و هزینه‌های بالا، استقرار شرکت‌های دانش بنیان سخت است اما در بیشتر شهرها اینگونه نیست.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در ادامه گفت: پیش بینی من این است که اگر قانون جهش تولید دانش بنیان به خوبی اجرا شود در ۱۰ سال آینده شرکت دانش بنیانی نخواهیم داشت که فعالیت آن به دلیل کمبود فضا متوقف شود.

دهقانی فیروزآبادی همچنین درباره همکاری ایران با کشورهای دیگر در بخش دانش بنیان‌ها بیان کرد: برای همه کشورهای دنیا به شکل مختلف و ممکن برنامه داریم؛ حتی برای ایرانیان که در آمریکا و اروپا زندگی می کنند و علاقه‌مند به ایران هستند، برای استفاده از ظرفیت، خدمات و دانش آنها برنامه ریزی کرده‌ایم و با هر کشور براساس شرایط خاص آن همکاری می‌کنیم.

بودجه معاونت علمی ریاست جمهوری در سال آینده

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور درباره بودجه این معاونت در سال آینده گفت: رشد بودجه این معاونت به نسبت خوب است و البته در بندهای مختلف ارقام متفاوت است اما مهم تر از رشد بودجه، چند حکم ارزشمند در بودجه معاونت علمی از جمله احکام در تبصره ۶ و ۱۸ لایحه بودجه که می‌تواند به دانش بنیان‌ها کمک کند.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد:‌ در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور توجه ویژه به دانش بنیان‌ها پررنگ شده است و سال آینده شاهد حمایت‌های بیشتر، بازارسازی‌ها و توسعه اقتصاد برای این حوزه خواهیم بود.

صنعت دانش بنیان روی مغزها و فکرها استوار است

وی درباره تاثیر پروژه‌های دانش بنیان بر اقتصاد کشور نیز گفت: ارزش دانش از هر مورد دیگری بالاتر است چرا که بعضا محصولی داریم که یک واحد قیمت تمام شده آن است و ۱۰ واحد به فروش می‌رسد درواقع ۹ واحد آن قیمت مالکیت فکری و ارزش‌های فکری آن محصول است که این نشان از ارزش دانش دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور خاطرنشان کرد: صنعت دانش‌بنیان به جای آنکه روی سخت افزار، ساختمان و تجهیزات استوار باشد، بیشتر روی مغزها و فکرها استوار است که ارزش‌های بالایی ایجاد می‌کنند، بنابراین اگر بتوانیم هر چه سریع‌تر به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنیم، قطعا مزه این اقتصاد، رفاه، آرامش و تولید ثروتی که ایجاد می‌کند بر زندگی همه مردم اثر گذار خواهد بود.

ترکیب هوشمندسازی با همکاری بانک ها موجب اتفاقات جالب است

دهقانی فیروزآبادی درباره سرمایه گذاری بانک‌ها در حوزه دانش بنیان‌ها، گفت: اینکه بانکی به طور جدی پای کار باشد و بر روی حوزه‌ای پیشرو در دنیا متمرکز شود، بسیار مهم است؛ ترکیب هوشمندسازی با همکاری بانک‌ها، می‌تواند اتفاقات بسیار جالبی را رقم بزند.

وی افزود: ترکیب فناوری‌های گردشگری با فناوری‌های بانکداری و فناوری های هوشمندسازی ارزش افزوده‌های جذابی را ایجاد می کند بنابراین ورود بانک ها به صورت جدی و پیشرو و پیش قدم شدن در کارخانه های نوآوری می تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند.

باید با کشورهایی که اشتراکات فرهنگی داریم کار مشترک انجام دهیم

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور همچنین درباره همکاری با کشورهای دیگر به ویژه منطقه تصریح کرد: اقتصاد زمانی شکل می گیرد که بتوان با دنیا ارتباط برقرار کرد و این بدیهی و لازم است. اگرچه اقتصاد درون‌زا برای ما مهم است اما حتما باید بتوانیم با کشورهای دنیا کار کنیم صادرات و واردات داشته باشیم.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این که کشور دارای شرایط خاص است، یادآور شد: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در حال اجرا است، بنابراین تا جایی که می توانیم باید از کشورهای دوست و کشورهایی که ارتباط فرهنگی و اشتراکات زبان داشته و سابقه‌کاری خوبی هم با آنها داریم برای کار مشترک استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم با چند کشور دوست و همراه، همکاری کنیم قطعا قدرتی خواهیم شد که بتوان اقتصاد بزرگ‌تری را رقم زد، می‌توان از منابع آنها استفاده کنیم و آنان هم می‌توانند از دانش‌های تولیدی ایران استفاده کنند، قطعا این همکاری‌ها ما را بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌کند.

منبع https://irna.ir/xjLzTq

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =