مدیرعامل استارتاپ اکو گفت: محدودیت‌های قبلی برای جمع‌آوری پسماند خشک باعث شد ما به این ایده برسیم که اختیار تعیین مکان و زمان را به شهروندان بسپاریم و پس از طراحی اپلیکیشن مورد نظر، کاربران بتوانند تعیین کنند که در چه زمانی و در کجا می‌خواهند پسماند را تحویل بدهند و مابه ازای آن، حساب کاربری آنها شارژ شود.

استارتاپ اکو؛ روش جدید جمع‌آوری طلای کثیف

به گزارش کارآفرین نیوز؛ روزانه میلیون‌ها تن مواد پلاستیکی پس از مصرف در طبیعت جمع‌آوری می‌شود که به دلیل برنگشتن به چرخه بازیافت آلودگی محیط زیست را به همراه دارد. ساختار شیمیایی این مواد به گونه‌ای است که هیچ میکروارگانیسمی نمی‌تواند آنها را به طور بهینه تجزیه کند یعنی این مواد در طبیعت، ماندگاری طولانی دارند.

متأسفانه به دلیل حجم بالای مواد پلاستیکی مورد استفاده، به ویژه در صنعت بسته‌بندی آسیب‌های ناشی از این مواد در جوامع شهری بیشتر از مناطق روستایی است. این موضوع اهمیت بازیافت پلاستیک و حضور شرکت‌ها یا استارتاپ‌هایی برای مدیریت این پسماندها و حفظ محیط زیست در شهر را نشان می‌دهد.

پلاستیک‌ها به راحتی در مکان‌های مختلف دفن می‌شوند و آسیب زیادی به سلامت انسان و چرخه اکولوژیکی وارد می‌کند اگر پلاستیک‌ها در کنار زباله‌های دیگر دفن شوند به دلیل سبکی و چگالی کم، باعث ایجاد شکاف و منافذ در محل‌های دفن زباله می‌شوند و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت.

استارتاپ اکو؛ روش جدید جمع‌آوری طلای کثیف

این در حالی است که روزانه دهها تن پلاستیک برای اولین بار استفاده می‌شوند و بسیاری از پلاستیک‌ها از نظر شیمیایی ناسازگار هستند و توانایی ذوب آسان و تبدیل به مواد دیگر را ندارند. بر این اساس، مرحله جداسازی برای بازیافت، بسیار مهم بوده و این جداسازی باید حتی بر اساس رنگ نیز انجام شود. هر چقدر جداسازی بیشتر صورت گیرد سود بازیافت بیشتر و پلاستیک بازیافتی بهتر می‌شود. خرید پلاستیک بازیافتی راهی کاربردی و اساسی برای حفظ منابع و محیط زیست بوده که استارتاپ اکو این مسئولیت را برعهده گرفته است.

در حال حاضر بستر مناسب برای خرید و تحویل انواع پسماندهای قابل بازیافت که از آن به عنوان طلای کثیف نام می‌برند، به وجود آمده است که به واسطه آن، شهروندان می‌توانند زباله‌های خانگی خود را در سریع‌ترین زمان تحویل دهند.

افزایش مشارکت شهروندان با رفع محدودیت‌ها

میثم حسن‌زاده مدیرعامل سامانه هوشمند پسماند اکو که فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد محیط زیست از دانشگاه پلی تکنیک تهران است، در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، با اشاره به اینکه داستان تفکیک پسماند از مبدا سابقه چندین ساله در کشور دارد و تجارب جهانی زیادی در این خصوص وجود دارد، گفت: روش‌های فعلی در ایران و سایر کشورها دارای تفاوت‌هایی هستند در حالیکه فعالیت‌هایی که سابقا در حوزه جمع‌آوری پسماندهای بازیافتی با ارزش، انجام می‌شد بگونه‌ای بود که خودروهای شهرداری‌ها در محله‌ها تردد می‌کردند و پسماندها را دریافت می‌کردند و برخی مشوق‌ها مانند کیسه زباله و... را به شهروندان می‌دادند اما چون شهروندان در این روش، اختیاری برای تعیین زمان جمع‌آوری پسماند نداشتند اغلب هماهنگی لازم ایجاد نمی‌شد و شهروندان نمی‌توانستند پسماندهای خود را تحویل بدهند و به مرور از فهرست مشارکت‌کنندگان کنار می‌رفتند و انگیزه خود را برای این کار از دست می‌دادند.

وی ادامه داد: پس از آن، سیستم دیگری راه‌اندازی شد و ایستگاه‌های بازیافت در محل‌های مشخص ایجاد شد، بطوریکه شهروندان می‌توانستند پسماندهای بازیافتی را به آنجا تحویل بدهند و مشوق‌هایی دریافت کنند، اگرچه در این روش، اختیار تعیین زمان با شهروندان بود اما به دلیل فاصله آن با محل زندگی شهروندان از این طرح نیز چندان استقبال نشد.

استارتاپ اکو؛ روش جدید جمع‌آوری طلای کثیف

حسن‌زاده توسعه پلتفرم‌های موبایلی و بسترهای اینترنتی و همچنین فرهنگ‌سازی برای استفاده از این پلتفرم‌ها را یک فرصت خواند و گفت: در اینجا بود که ما به این ایده رسیدیم تا کاری کنیم که انتخاب مکان و زمان برای تحویل پسماند با کاربر و شهروندان باشد و ما به عنوان دریافت‌کننده پسماند، با خودروی اکو، به محل مورد نظر شهروندان، آن هم با تعیین زمان توسط خودشان مراجعه کنیم لذا در این روش، راننده اکو، پسماندها را دریافت و وزن می‌کند و نکته دیگر این است که مشوق‌ها، نه از جنس نایلون زباله و... بلکه از جنس پول است و حساب کاربری شهروندان به ازای تحویل پسماند، شارژ می‌شود.

وی تاکید کرد: البته نهایتا آنچه که اهمیت دارد این است که شهروندان در یک جامعه نسبت به همدیگر و محیط زندگی خود، احساس مسئولیت کنند و فارغ از اینکه چه میزان شارژ به حساب کاربری آنها اضافه می‌شود برای بهبود کیفیت زندگی خود و فرزندان‌شان، اجازه ندهند که آلایندگی افزایش یابد ودر این راه، به چرخه بازیافت کمک کنند.

چهار ویژگی اکو

این کارآفرین به چهار ویژگی استارتاپ اکو از جمله، راحت و سریع بودن، هر زمان و هر کجا، پاکیزگی خانه و شهر، و کسب درآمد اشاره کرد و افزود: طی مطالعاتی که در مورد مشارکت شهروندان داشتیم متوجه شدیم در روش‌های قبلی، مشهد موفق‌ترین شهر از لحاظ جمع‌آوری پسماند بوده در حالیکه در آن روش‌ها میزان مشارکت مردم از حد مشخصی فراتر نرفته و دلیل آن، محدودیت‌هایی بود که در روش‌های پیشین وجود داشت، اما با رفع این محدودیت‌ها در سیستم اکو، مطالعات اخیر نشان می‌دهد بیش از ۳۰ درصد از کاربران فعلی در مشهد، سابقا از هیچ سیستم سنتی برای مشارکت در طرح جمع‌آوری پسماند استفاده نکرده بودند به عبارتی جزو جمعیت خاموش بودند و ما امیدواریم با ورود این جمعیت به طرح اکو، میزان جمع‌آوری پسماند رشد زیادی داشته باشد.

حسن‌زاده به آغاز فعالیت این استارتاپ از سال ۱۳۹۹ و دریافت مجوز از سازمان مدیریت پسماند مشهد اشاره کرد و توضیح داد: از طرفی فرصتی فراهم شده که اصنافی که پسماند دارند مثل سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و... در این طرح مشارکت کنند بطوریکه روش و سیستم مشارکتی ما باعث شده بخش زیادی از اصناف برای استفاده از پلتفرم اکو ترغیب شوند.

هرتن پسماند ۷ نفر اشتغالزایی

به گفته حسن‌زاده، روشی که بکارگرفته شده می‌تواند فضای اقتصاد غیررسمی را به فضای اقتصاد رسمی و پایدار در حوزه پسماندها تبدیل کند ضمن اینکه به ازای هر تن پسماند که جمع‌آوری می‌شود بطور متوسط ۷ نفر اشتغال پایدار خواهند داشت که شامل افراد ستادی، تخصصی و فنی، برنامه‌نویس، پشتیبانی و... می‌شود و عمده‌ترین بخش اشتغالزایی آن، راننده‌ها و خدمات انبار هستند.

وی ادامه داد: کارآفرینی در حوزه پسماند با توجه به قانون مدیریت پسماند، ارتباط تنگاتنگی با شهرداری‌ها دارد و اخیرا اتفاقات خوبی در وزارت کشور و معاونت علمی ریاست جمهوری برای تدوین آیین‌نامه صورت گرفته که بتواند فضا را برای ورود استارتاپ‌ها آماده کند اما یکی از بزرگترین چالش‌ها این است که در شهرداری‌ها افراد و مدیران با ایده‌های مختلف با این موضوع مواجه می‌شوند و تا ما موضوع را توجیه می‌کنیم و با صرف وقت و انرژی، دلایل ضرورت این کار را جا می‌اندازیم، تغییرات در شهرداری‌ها باز هم ما را به نقطه اول می‌برد در حالیکه اگر دستورالعمل شفاف و روشن وجود داشته باشد سرمایه‌گذاران بیشتری ورود خواهند کرد که زمینه بهبود اقتصادی و ارتقای کیفیت محیط زیست را با جمع‌آوری پسماند در مبدا فراهم خواهد کرد.

استارتاپ اکو؛ روش جدید جمع‌آوری طلای کثیف

مدیرعامل اکو درباره فعالیت‌های این استارتاپ گفت: فعلا در ۴ شهر با ۱۰۶ ناوگان جمع‌آوری پسماند و ۱۱۵ هزار نفر کاربر، فعال هستیم و با این کار توانسته‌ایم تا به حال از قطع ۸۸ هزار و ۳۷۰ درخت جلوگیری کنیم و انواع پسماندهای خشک مثل کاغذ، کارتن، کتاب، شیشه، بطری، پلاستیک، فلز و... را بر حسب تعیین مکان و زمان توسط کاربران جمع‌آوری می‌کنیم و حساب کاربران پس از تحویل پسماند در اپلیکشن شارژ می‌شود و آنها می‌توانند آن را به حساب بانکی منتقل کنند.

حسن‌زاده افزود: به غیر از اراک، در مشهد فعال هستیم و برنامه توسعه آن را برای ۵ شهر دیگر در خراسان رضوی داریم، در مشهد از فاز مقدماتی و آزمایشی عبور کرده و سهم قابل توجهی را در جمع‌آوری پسماند خشک داریم و امیدواریم در دو سال آینده در ۲۰ شهر دیگر فعالیت خود را شروع کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =