شورای عالی کار هر ساله میزان حداقل دستمزد کارگران را مشخص می‌کند اما این دستمزد دارای جزییات و آیتم‌های دیگری از جمله "عیدی" است که برای تعیین میزان آنها باید با نحوه محاسبه این جزییات آشنا باشیم.

عیدی پایان ۱۴۰۱ کارگران چگونه محاسبه می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ بر اساس ماده ۲ قانون کار، کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست‌کارفرما کار می‌کند، این در حالی است که قانون برای میزان مزد کارگر، فرمول‌هایی درنظر گرفته است.

از سوی دیگر، زمانی که به پایان سال نزدیک می‌شویم نحوه محاسبه «عیدی» کارگران مطرح می‌شود و کارگران اغلب سوالاتی دارند از قبیل اینکه؛ عیدی چگونه محاسبه می‌شود؟ به کارکرد کمتر از یک سال نیز عیدی تعلق می‌گیرد؟ مبلغ عیدی امسال چه قدر است؟

حداقل عیدی پرداختی به کارگران مشمول قانون کار معادل ۶۰ برابر حداقل دستمزد روزانه است بطوریکه اگر حداقل دستمزد روزانه ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان را در عدد ۶۰ ضرب کنیم این میزان برابر با ۸ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خواهد شد.

اما عیدی کارگران، سقف دارد و از میزان مشخصی فراتر نمی‌رود یعنی حداکثر عیدی پرداختی نیز معادل ۹۰ برابر حداقل دستمزد روزانه است که بر این اساس اگر حداقل دستمزد روزانه ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان را در عدد ۹۰ ضرب کنیم این میزان برابر ۱۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان خواهد بود.

عیدی پایان ۱۴۰۱ کارگران چگونه محاسبه می‌شود؟

نکته‌ای که در محاسبه عیدی وجود دارد این است که حق مسکن، بن کارگری و حق اولاد در محاسبه عیدی درنظر گرفته نمی‌شوند و محاسبه عیدی بر اساس مزد ثابت است.

از سوی دیگر، عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال اشتغال داشته‌اند نیز تعلق می‌گیرد با این لحاظ که به نسبت کارکرد آنها (از ۱۲ ماه سال) محاسبه می‌شود. یعنی روزهای کارکرد کارگر بر عدد ۳۶۵ تقسیم می‌شود و حاصل آن در عدد ۶۰ و سپس در رقم مزد ثابت روزانه ضرب می‌شود.

علاوه بر این، پرداخت عیدی زمان مرخصی استعلاجی و زایمان بر عهده کارفرما است. همچنین در نظر داشته باشید که عیدی از مزایای غیرمشمول کسر حق بیمه است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =