یک حقوقدان در مورد "حقوق صنعتی" گفت: اکتشاف نفت در مسجد سلیمان در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی و پیدایش صنعت نفت، سرآغاز دوران صنعتی معاصر ایران است اما از آن زمان تا کنون "حقوق صنعتی" در ادبیات حقوقی ایران واژه‌ای ناآشناست.

دانش حقوقی چه جایگاهی در کارآفرینی دارد؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ مسعود منشدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار کارآفرین‌نیوز، با اشاره به اینکه حقوق صنعتی به طور مستقل، مورد تحقیق و توسعه قرار نگرفته و به عنوان رشته‌ای مستقل در علم حقوق شناخته نشده است، ادامه داد: با گسترش روزافزون دیگر شاخه‌های صنعتی در ایران و توسعه فعالیت کارآفرینان و ایجاد صنایع گوناگون از صنعت چاپ و پارچه گرفته تا صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و...، این سوال پیش می‌آید که دانش حقوقی چه جایگاهی در صنعت ایران دارد و با اندکی تعمق می‌توان دریافت که حقوقدان آگاه در بخش صنعت و کارآفرینی، نقش موثری در فراهم‌سازی بسترهای حقوقی لازم در صنعت و تنظیم روابط و تعاملات صنعتگران، کارآفرینان، صاحبان صنایع و سرمایه، و کارفرمایان و پیمانکاران و کنشگران عرصه صنعت دارد.

دانش حقوقی چه جایگاهی در کارآفرینی دارد؟

وی با تاکید بر اینکه امروزه در دنیا، محاکم قضایی تخصصی به منظور رسیدگی به امور صنعتی اختصاص داده شده است، گفت: از یک قاضی نیز نمی‌توان توقع داشت که بدون شناخت دنیای واقعی صنعت و ارتباطات جاری آن، وارد حل و فصل دعاوی و اختلافات حقوقی صنعتگران شده و حکم رفع اختلاف صادر کند لذا ارائه خدمات حقوق صنعتی در زمینه قراردادهای صنعتی و مهندسی، مدیریت ادعا، حقوق مالکیت صنعتی، حقوق شرکتهای صنعتی، حقوق کار و روابط صنعتی، حقوق و تکالیف و مسئولیت‌های مدیران صنعتی، حقوق سازمان‌های بین‌المللی صنعتی، حقوق حاکم بر مناطق آزاد تجاری و شهرک‌های صنعتی و نیز رسیدگی به جنبه‌های حقوقی و قراردادی پروژه‌های صنعتی، در زمره مسائل مربوط به این شاخه از دانش حقوق است که با رویکردی بین رشته‌ای بدان نگریسته می‌شود و لازمه تکوین و تکامل بنگاه‌ها و پروژه‌های صنعتی، گسترش و بسط ادبیات و دانش "حقوق صنعتی" در کشور است.

خلق فرصت‌های جدید با مسئولیت اجتماعی

این پژوهشگر، مشاور و مدرس حقوق صنعتی همچنین درباره ضرورت پیاده سازی CSR در شرکت‌ها و سازمان‌ها گفت: مسئولیت اجتماعی شرکتی یا CSR مفهومی است که در سال‌های اخیر در حوزه کارآفرینی و در میان کسب و کارهای ایرانی رواج زیادی داشته است، چنانچه هرساله شرکتهای بیشتری سعی می‌کنند با تدوین برنامه‌ها و اقدامات مسئولیت اجتماعی، تعهد خود نسبت به جامعه یا محیط زیست را نشان دهند.

منشدی ادامه داد: امروزه مسئولیت اجتماعی با همه جنبه‌های فعالیت یک کسب و کار، شامل چشم‌انداز، ماموریت و بیانیه عجین شده و استاندارد ایزو ۲۶۰۰۰ یکی از ابزارهای شناخت و تحلیل مسائل مسئولیت اجتماعی است، بر اساس این استاندارد به طور کلی می‌توان مسائل مرتبط با مسئولیت اجتماعی را در ۷ عنوان و اصل احصا کرد.

دانش حقوقی چه جایگاهی در کارآفرینی دارد؟

به گفته این حقوقدان، طبق ایزو ۲۶۰۰۰، مسئولیت اجتماعی سازمان کارآفرینی ۷ اصل مهم را مورد تاکید قرار می‌دهد که عبارت‌اند از: پاسخگویی: یعنی اینکه یک سازمان باید پاسخگوی تاثیراتش بر جامعه، اقتصاد و محیط‌زیست باشد. شفافیت: بدین معنا که یک سازمان باید واضح و دقیق سیاست‌ها، تصمیم‌ها و فعالیت‌هایش را بیان کند و تاثیرات قطعی و احتمالی آنها را نیز افشا کند. رفتار اخلاقی: یعنی رفتار یک سازمان باید بر اساس اصول اخلاقی، صداقت، برابری و درستی باشد. احترام به منافع ذی‌نفعان: اشاره به این موضوع دارد که یک سازمان باید منافع و حقوق ذی‌نفعانش را محترم بشمارد و نسبت به آنها آگاهی داشته باشد. احترام به حاکمیت قانون: یعنی یک سازمان باید حاکمیت قانون را بپذیرد و مطابق با الزامات قانونی عمل کند. احترام به هنجارهای رفتاری بین‌المللی: بدین معناست که یک سازمان باید به هنجارهای رفتاری بین‌المللی، همچنان که به اصل حاکمیت قانون وفادار است، احترام بگذارد. احترام به حقوق انسانی: یعنی یک سازمان باید به حقوق بشر احترام بگذارد و هر دو جنبه اهمیت و جهانی بودن آن را به رسمیت بشناسد.

منشدی در مورد نتایج پیاده‌سازی CSR در کسب و کارها، سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز گفت: خلق فرصت‌های جدید برای کسب و کار، کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری، برندسازی و افزایش اعتبار و شهرت شرکت، ایجاد ارتباط بهتر شرکت با مراکز تصمیم‌گیری دولتی، پاسخ به نگرانی‌های اجتماعی و زیست محیطی مشتریان و مصرف‌کنندگان و کاهش فشار ناشی از انتظار ذی‌نفعان از جمله نتایج این پیاده‌سازی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =