گزارش سالانه قابلیت اطمینان و اعتماد وسایل نقلیه که موسسه جی‌دی‌پاور منتشر کرد نشان می‌دهد برخی خودروهای آسیایی در صدر فهرست مطمئن‌ترین خودروهای جهان قرار دارند.

خودروهای آسیایی در صدر جدول اطمینان ایستادند

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از صنایعی که با پیشرفت سرسام‌آور فناوری‌های نوین همگام شده است صنعت جهانی خودروسازی است؛ صنعتی که علاوه بر اشتغال‌زایی فراوان، توانسته تجارب لذت‌بخش و ارزشمند سفرهای شهری یا برون‌شهری آسان را به مردم دنیا هدیه دهد.

خودرو

رقابت خودروسازان برای افزودن فناوری‌های جدیدی که به افزایش راحتی و ایمنی خودرو و سرنشینان آن منجر شود هر روز به مراحل جدیدتری وارد می‌شود. کار بدانجا رسیده است که عرصه رقابت بین خودروسازان در ماه‌های اخیر بر حوزه سیستم‌های سرگرمی داخل خودرو (infotainment) مانند نحوه پخش فیلم یا موسیقی متمرکز شده است و پلتفرم‌های متن‌باز (Open-Source) را به درون کابین خودرو آورده‌اند. سیستم ناوبری برای فعالیت سیستم هوشمند تشخیص گفتار، قابلیت اتصال مخابراتی سیستم خودرو به گوشی‌ هوشمند و همچنین اتصال بلوتوثی سیستم کنترل؛ از آپشن‌هایی است که خودروسازان بین‌المللی برای بهبود آنها تلاش می‌کنند تا نظر مساعد خریداران و رانندگان را جلب کنند.

با افزایش تنوع خودروها و تعداد خودروسازان، انتخاب خودروی جدید چندان کار آسانی نیست مگر آنکه با کسب اطلاعات از مالکان خودروهای مختلف، دامنه انتخاب را محدودتر کنیم تا آسان‌تر بتوانیم دست به خرید بزنیم.

خودرو

همیشه خرید خودروی جدید، تجربه‌ای هیجان‌انگیز محسوب می‌شود اما پس از مدتی که ایرادات خودرو نمایان می‌شود شور و شوق اولیه، ناگهان فروکش می‌کند. آگاهی از تجارب رانندگانی که خودروی مشابه داشته‌اند به خریداران کمک می‌کند آگاهانه برای خرید خودروی جدید اقدام کنند.

موسسه جی. دی. پاور (J.D.Power) هر ساله با بررسی نظرات هزاران مالک خودرو که سه سال از مالکیت آنها بر یک خودروی صفر و رانندگی با آن گذشته باشد گزارش قابلیت اطمینان و اعتماد وسایل نقلیه (VDS) را منتشر می‌کند. این موسسه تحقیقاتی که سال ۱۹۶۸ در آمریکا تاسیس شده است براساس داده‌های بزرگ از بازار تلاش می‌کند با استفاده از مدل‌های الگوریتمی و هوش مصنوعی، رفتار مصرف‌کننده و نیازهای بازار را تحلیل کند.

هدف از تنظیم و ارائه این گزارش سالانه که با بررسی تجارب مالکان خودروها از مشکلات خودرو و پایش ایرادات فنی خودروها انجام می‌گیرد این است که از یک‌سو کم‌نقص‌ترین وسایل نقلیه را به خریداران معرفی کند و از سوی دیگر، خودروسازان را نسبت به ایرادات گزارش شده توسط خریداران، آگاه و آنان را به رفع عیوب ترغیب سازد.

برای خرید خودرو از VDS ۲۰۲۳ کسب تکلیف کنید

گزارش ۲۰۲۳ VDS این موسسه، که با انجام تحقیق از بیش از ۳۰ هزار نفر از مالکان اصلی خودروهای مدل ۲۰۲۰ صورت پذیرفته است بهبود کلی صنعت را نسبت به گزارش سال گذشته میلادی نشان می دهد: به ازای هر ۱۰۰ خودرو، ۱۸۶ ایراد شناسایی شد در حالی که در سال ۲۰۲۲ این نسبت، ۱۹۲ به ۱۰۰ بوده است که حدود ۶ مورد از ایرادات برطرف شده‌اند.

دسته‌بندی موسسه برای سال جاری، نگاه دقیق‌تری به فناوری‌های نوین خودرویی داشت و بررسی‌ها نیز در ۹ دسته به تفکیک انجام شده است:

سیستم تهویه مطبوع کابین خودرو

سیستم پیشرفته فناوری‌های کمک راننده (ADAS)

تجربه رانندگی

ظاهر و شرایط خارجی خودرو

ویژگی‌های اختصاصی و سیستم کنترل

سیستم سرگرمی (پخش فیلم، موسیقی و ...)

سیستم انتقال نیرو و موتور خودرو

طراحی داخلی خودرو

راحتی صندلی‌ها

خودروسازان قابل اطمینان آسیا

برند ژاپنی لکسوس (Lexus) با ۱۳۳ ایراد، برند کره‌ای جنسیس (Genesis) با ۱۴۴ مشکل و برند کیا (KIA)؛ دیگر برند کره‌ای با ۱۵۲ مشکل به ازای هر ۱۰۰ خودرو در صدر فهرست معتبرترین خودروسازان جهان ایستادند و بدین ترتیب، عملکرد خودروهای آسیایی در خیابان‌ها توانست صنعت خودروسازی آسیا را بار دیگر در مرکز توجه قرار دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.