رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت نگرش به موضوع نخبگی، گفت: در تلاش هستیم سازوکاری ایجاد شود تا نخبگان ایرانی، هر جای دنیا که هستند، در پیشرفت کشورشان تاثیرگذار باشند و تعامل اثربخش با آنان وجود داشته باشد.

آیا می‌توان از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور بهره گرفت؟

به گزارش کارآفرین نیوز، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه مهاجرفرستی موضوعی مختص ایران نبوده و تمامی کشورها با این پدیده مواجه هستند، عنوان کرد: پدیده‌های مهاجرفرستی و مهاجرپذیری در تمامی کشورها وجود دارد. اما کشور ما به دلیل سرشار بودن از نیروی انسانی فارغ‌التحصیل توانمند به‌ویژه در حوزه‌های دانشی خاص، موجب شده تا از ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد شرکت‌های توانمند در ایران و سایر کشورها برخوردار باشد و بسیاری از کشورها، خواهان بهره‌مندی از این سرمایه عظیم انسانی باشند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه اولویت اصلی بنیاد ملی نخبگان استفاده از ظرفیت و فرصت نخبگان ایرانی در سراسر جهان است، ادامه داد: باید افراد نخبه در جای جای دنیا را فرزندان این کشور بدانیم و و ظرفیتی ایجاد کنیم تا از توانمندی آنان، هر جای دنیا که باشند، با ایجاد یک بستر تعامل مناسب، در کشور مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

وی با اشاره به تصویب آیین‌نامه جدید و رویکرد تازه بنیاد در استفاده از فرصت حضور بین‌المللی نخبگان، گفت: مهم‌ترین وجه تعالی یک نخبه، اثرگذاری در پیشرفت و تعالی کشورش است. به دنبال این هستیم تا با رویکردها و سازوکارهای جدید، نخبگان ایرانی هر جای دنیا که باشند، بتوانند در یک تعامل سازنده در کشورشان اثرگذار و نقش‌آفرین باشند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه پیامدهایی که امروز در جامعه و در حوزه مهاجرت، شاهد هستیم حاصل سیاستگذاری‌های بلندمدت و میان‌مدت قبلی است ادامه داد: برخی از آثاری که اکنون در مهاجرت نخبگان شاهدیم، حاصل سیاست‌هایی است که در سال‌های گذشته و بعضا یک دهه پیشین داشته‌اند. برای اصلاح این روند باید اقدامات مختلفی صورت بگیرد که جنس نخست این اقدامات، گام‌های فوری و مهم‌تر از آن سیاست‌ها و راهبردهایی است که در درازمدت نتیجه‌بخش خواهد بود. در وهله نخست، می‌بایست تعریف نخبگی و جنس حمایت‌ها تغییر کند و مهم‌ترین حمایت از نخبه باید در قالب ایجاد فرصت تاثیرگذاری تعریف ‌شود.

وی با بیان اینکه باید اطلاعات صحیح در حوزه مهاجرت ارائه شود، افزود: رصدخانه مهاجرت ایران یک پژوهشکده ذیل دانشگاه صنعتی شریف است که پژوهش‌هایی را در حوزه مهاجرت انجام می‌دهد. گزارش‌ها و نتایج این رصدخانه در واقع نتایج پژوهش‌ها هستند. بنابراین آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای پژوهشی همچون رصدخانه مهاجرت ایران قابل تعمیم به کل کشور نبوده و این آمارها و نتایج به عنوان تحلیل‌های حاکمیتی، برای شرح وضعیت کشور قابل استناد نیستند.

دهقانی با بیان اینکه باید بدانیم مهاجرت امری بدیهی است و در همه کشورها وجود دارد اما در این میان اولویت مهم ایجاد ظرفیت و زیرساخت برای بهره‌مندی از تخصص و توانمندی نخبگان است، گفت: بسیاری از استارتاپ‌ها در خارج از کشور وجود دارند که هم از ظرفیت سرمایه‌گذاری آن کشورها استفاده می‌کنند و در عین حال تجربیات و توانمندی ایشان را در کشور مورد استفاده قرار می‌دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =