زلزله‌ بحران مالی به بانک حامی استارتاپ‌ها رسید و بزرگترین گروه مالی وام‌دهنده به استارتاپ‌ها، در حال رقم زدن بزرگترین ورشکستگی صنعت بانکداری پس از سال ۲۰۰۸ است.

دومینوی سقوط‌ بزرگان بانکی دنیا آغاز شد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، به نظر می‌رسد دامنه‌های رکود در اقتصاد بین‌الملل که در آستانه سال نو، مدام از آن سخن گفته می‌شد در حال گسترش است و تجربه بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی در حال تکرار است.

در حالی که نگرانی‌ها از افزایش سرعت و میزان سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو به شدت رو به گسترش است، خبری دیگر از بانک‌های بزرگ آمریکا بر ترس سهامداران و سپرده‌گذاران دامن زد.

روز گذشته با انتشار خبر بسته شدن و کنترل سپرده‌های بانک سیلیکون ولی (SVB) توسط رگولاتورهای بانکی کالیفرنیا؛ مقامات اعلام کردند مذاکرات برای فروش دارایی و سهام این بانک بزرگ در حال انجام است.

بانک سیلیکون‌ولی از نهادهای مالی تاثیرگذار در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در حوزه فناوری و یکی از بزرگترین حامیان کارآفرینی محسوب می‌شود. همچنین حوزه کریپتو از عمده فعالیت‌های این بانک بین‌المللی است که این خبر، آن هم به فاصله کمی از خبر تعطیلی بانک کریپتویی سیلورگیت می‌تواند به انتشار نگرانی در بازارهای مالی دنیا منجر شود.

گرچه اعلام شده است دفتر مرکزی و شعبی که عمده فعالیت‌شان بر وام‌دهی به استارتاپ‌ها متمرکز بوده است روز دوشنبه بازگشایی خواهند شد و سپرده‌گذاران از روز ۱۳ مارس به سپرده‌های خود دسترسی خواهند داشت.

براساس گزارش وال‌استریت‌ژورنال، سهام این بانک، با کاهش ۶۰ درصدی قیمت، بزرگترین ریزش یک روزه سهام خود در تمام تاریخ را در روز ۹ مارس (پنجشنبه ۱۸ اسفند) تجربه کرد. این بانک، جزو ۲۰ بانک اثرگذار آمریکا و جهان است که هرگونه تغییری در روند عملیات بانکی آن می‌تواند گران‌کننده باشد.

پس‌لرزه‌های ناشی از انتشار این خبر به سرعت به بانک‌های دیگر و بورس لندن نیز سرایت کرد و سهام بانک‌ها مانند اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) و بارکلیز (Barclays) نیز به نوسان افتادند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =