ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی آمریکا، افزایش قدرت طلای جهانی در برابر دلار را در هفته گذشته رقم زد.

خریداران جهانی طلا در هفته گذشته سود کردند

به گزارش کارآفرین نیوز، با کاهش قدرت دلار در اولین روز (۱۳ مارس) هفته گذشته میلادی و همچنین کاهش بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا، قیمت طلا در مسیر صعودی قرار گرفت.

همچنین رخدادهای پیرامونی بانک سیلیکون‌ولی و تلاش فدرال رزرو برای نجات این بانک از مخمصه ایجادشده موجب شد موضع طلا در برابر دلار قوی‌تر شود.

اما با آغاز معاملات روز سه شنبه (۱۴ مارس)، قیمت طلا از بالاترین سطح ۶ هفته گذشته به محدوده ۱۹۱۵ دلار در هر اونس رسید.

بازده اوراق قرضه در آمریکا در گزارش روز سه شنبه ۱۴ مارس، کاهش ۶۰ واحد پایه‌ای نشان داد تا بزرگترین کاهش هفتگی از سال ۱۹۸۷ به بعد را قطعی کند و در محدوده ۱۸۸۸ دلار معامله شود.

ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی موجب شد پیش‌بینی‌ها از افزایش نرخ بهره در ماه مارس ملغی شود در حالی که بانک جی‌پی‌مورگان، پیشتر از افزایش ۲۵ واحد پایه‌ای نرخ بهره فدرال رزرو در ماه جاری خبر داده بود.

در روز چهارشنبه (۱۵ مارس) با آرامش نسبی در اخبار بانکی، سرمایه‌گذاران و خریداران طلا از خرید در محدوده ۱۹۰۰ دلار عقب نشستند و معاملات نه چندان پررمق طلا در محدوده ۱۹۰۳.۵۸ دلار بسته شد.

اما با آغاز معاملات پنجشنبه ۱۶ مارس ۲۰۲۳، قیمت طلا با افزایش چشمگیر به ۱۹۳۶ دلار رسید اما در ساعات پایانی باز هم عقب‌نشینی کرد و همچنان در محدوده ۱۹۲۱.۶۸ دلار بسته شد.

قیمت طلا در روز جمعه ۱۷ مارس نیز در محدوده ۱۹۲۱.۴۱ دلار بسته شد که کاهش نه چندان محسوس ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز پیش از آن نشان داد.

گرچه از سرعت رشد قیمت جهانی طلا کاسته شده اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد (تا ۱۸ مارس ۲۰۲۳) خریداران جهانی طلا در بازه زمانی هفتگی حدود ۸.۷ درصد و در یک ماه گذشته حدود ۴.۷۴ درصد سود کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =